Popis: Převislá bříza je středně vysoký až vysoký strom dorůstající výšky 15–20 m. Na jejím přímém kmeni rostou hlavní větve nejdříve směrem vzhůru, později se ale ohýbají směrem ven, postranní větve visí svisle k zemi. V zahradách se často používá i bříza bělokorá (Betula pendula), ačkoliv je v dospělém věku příliš vysoká a obvykle byla vysazena příliš blízko u domu. Takový strom se v zásadě dá prořezat nebo jeho koruna snížit, má to ale své nevýhody. Hezký růst břízy tím bude zcela zničen a neobnoví se ani po několika letech. Takový zásah by se teoreticky prováděl v zimě, což by ale vedlo k tomu, že by strom po dobu několika týdnů „krvácel“ a uříznutí koruny by ho značně oslabilo. Proto se břízy stříhají v létě. Strom potom znovu obrazí, tedy za předpokladu, že ještě není přestárlý, jeho koruna se však už bude vyvíjet jen metlovitou formou.

Betula pendula 'Tristis' - převislá bříza (KNIŽNÍKLUB)
Udržovací řez: Spočívá pouze v odstraňování větví ve spodní části kmene až do požadované výše koruny. Roubováním na vysokokmen vznikla smuteční bříza (’Youngii‘).
Převislá forma se ve výšce koruny naroubovala na nerozvětvený kmen břízy. Výchovný řez není nutný, protože byl proveden již ve školce. Udržovací řez spočívá v odstranění všech výhonů, které vyraší přímo na kmeni.
Zvláštní upozornění: Zmlazovací řez není na převislé nebo smuteční bříze možný. Břízy v žádném případě neprořezávejte v zimě, jinak silně „vykrvácí“, tzn. rostlinné šťávy budou vytlačeny ze stromu ven.
Vhodná doba řezu: Pouze v létě, odstraňovat výhony na podnoži.
Vlevo: Pokud je kůl příliš krátký, je potřeba ho prodloužit a hlavní výhon i nadále přivazovat. Výhony ve spodní části kmene se postupně odstraňují, až vnikne požadovaná výška holého kmene.
Vpravo: Při tomto roubování převislé formy na vysokokmen nesmí kůl přesahovat do koruny. Odstraňte jen silné, nahoru rostoucí výhony. Je potřeba odstraňovat i výhony vyrašené na kmeni, protože ty pocházejí z podnože.
