Pokoj v zeleni

Poslal(a) 30.04. 2018 12:47:19 (3796 čtenářů)

Bydlení pod širým nebem není jen momentálním trendem, ale novým životním stylem. Zřiďte si také pokoj v zahradě, kde si budete moci vychutnat slunné dny a příjemné večery.

Pokoj v zeleni (PEXELS)

Konečně je jaro, a tak příjemné počasí láká do zahrady – nejen abychom se postarali o záhony a trávník, ale také, a možná především, abychom si odpočinuli a vychutnali si chvíle volna. Dávno už k tomu nestačí terasa u domu nebo lavička pod jabloní. Už nějakou dobu jsou trendem „zelené obývací pokoje“, prostory uvnitř zahrady, které se od vnitřních obývacích pokojů opticky liší pouze v detailu: nahoře není střecha, ale obloha.

Zahrada jako obývací pokoj se mezitím stala velkým tématem také pro výrobce venkovního nábytku a doplňků. Jednoduchý a praktický plastový nábytek, ať už stohovací, nebo skládací, nahrazují novinky, které by stejně dobře mohly mít místo i v domě. Přitom vznikají stále nové a lepší materiály, takže nábytek může bez problémů vzdorovat nepříznivým povětrnostním podmínkám. Hodně novinek je nyní k dispozici zejména v oblasti lounge nábytku určeného k odpočinku: cestu do zahrady si tak našly celé sedací soupravy ze dřeva nebo pleteného plastu.

Ale nábytek je jen polovinou úspěchu. Abyste se v „zeleném pokoji“ cítili dobře, nemůžete jej jednoduše zřídit kdekoliv v zahradě. Základním pravidlem je, že zahradní pokoj by člověk měl vnímat jako vlastní prostor, kde se cítí v bezpečí. Možností prostorového oddělení je mnoho: pokoj v zeleni ohraničí vůči okolí ochranné stěny nebo treláže, „zdi“ z přesně tvarovaných živých plotů vzdušné paravány nebo závěsy. Venkovní obývací pokoj přitom nemusí být nutně neviditelný: pro vlastní prostorový efekt postačí, pokud se bude nacházet na vyvýšené podestě nebo naopak na sníženém místě. Prostor může být definován i shora, ať už větvemi stromu, nebo porostlou pergolou. Někdy pro vymezení pokoje v zeleni stačí dokonce jiná podlahová krytina, která místu k posezení propůjčí dojem „ostrova“.

Zřízení pokoje v zeleni není problém, protože venku platí stejná „pravidla“ jako uvnitř: barevně a stylově vhodné doplňky, měkké polštáře a přikrývky, oheň ve formě svíček, krbových kamen nebo lamp, k povětrnostním podmínkám odolné koberce a polštáře – to vše dokáže změnit jednoduché zahradní posezení v útulný pokoj v zeleni.

Pokoj v zeleni (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Pixabay, Pexels

Články: pokoj zeleni

14.07. 2018
3.57 kB čtenářů
Zahrada jako obývací pokoj
Atlas / Zahradní nábytek
27.03. 2018
15.70 kB čtenářů
Zahradní houpačka
06.03. 2018
10.98 kB čtenářů
Ošetření teakového dřeva
02.04. 2015
6.30 kB čtenářů
Olej na zahradní mahagonový nábytek
14.05. 2014
49.16 kB čtenářů
Zahradní nábytek - údržba, ošetření
30.07. 2012
20.99 kB čtenářů
Zahradní nábytek - úprava dřeva