Přírodní koupání

Poslal(a) 20.05. 2018 11:24:51 (6478 čtenářů)

Zahradní bazény, v nichž si člověk pohodlně zaplave, se těší stále větší oblibě. V současné době přichází na trh nová generace bazénů fungující na přírodních principech. Odborníci hovoří o biobazénech.

Přírodní koupání: biobazén (MONIKA TICHY)

Ve vedru letního odpoledne, kdy se vzduch chvěje nad rozpáleným asfaltem, je v zahradě nejlépe. A jste-li majiteli zahradního jezírka, odpočinete si tu dvojnásob. Pokud vodní plochou ještě nedisponujete, tak proměňte sen ve skutečnost a pořiďte si vlastní nádrž vhodnou ke koupání.

Zahradní nádrže v přírodním provedení s komfortem plaveckého bazénu jsou v poslední době stále oblíbenější. O čištění a filtrování vody se stará speciálně osázená regenerační zóna, která zároveň tvoří harmonický přechod vodního světa směrem k osázeným záhonům. Přírodní jezírko spotřebuje nepatrné množství energie, protože zpravidla nebývá vybavené žádnou anebo jen minimální technikou. Milovníci přírody dají raději přednost troše bahna na dně a smíří se i s dočasně zakalenou vodou anebo společností žab. Zóna určená k plavání může být od osázené partie důsledně oddělená terénem anebo může jezírko neviditelně dělit na dvě části zídka, která končí pod vodní hladinou. Čím méně techniky a čím nižší nároky na čistotu vody, tím menší budou nároky na čas a péči ze strany majitele.

Rozhodující pro potěšení z koupele je velikost jezírka. Jezírka, v nichž si lze zaplavat, vybavená jen minimální technikou, by měla být velká alespoň 60 metrů čtverečních, aby fungovalo přirozené samočištění v oblasti mělké vody. Látky, které kalí vodu, se usazují a jako výživu je přijímají třeba kosatce žluté nebo žabníky. Speciální rybniční substráty navíc dokážou vázat látky, které se vznášejí ve vodě. Čím větší a hlubší zahradní jezírko je, tím později se navzdory letním vedrům začnou tvořit obtížné vodní řasy, ty totiž milují prohřátou vodu.

Zelená kulisa nejenže vtiskne vodní oáze přírodní vzezření, ale zároveň poslouží jako ochrana proti zvědavým pohledům. Ničím nerušenou radost z koupání zajistí kvetoucí živé ploty z kolkvícií nebo keřových růží, tvarované živé ploty nebo opory porostlé pnoucí zelení. Nezapomínejte ani na bezpečnost. Vodní hladina, která není vidět na první pohled, tak neláká děti k nedovolenému koupání a vy je máte stále na očích.

Vedle klasických zahradních bazénů s křišťálově čistou vodou a bazénů se dvěma oddělenými zónami, jedné vyhrazené plavání a druhé osázené a určené k čištění vody, jsou další altrenativou biobazény. Ty využívají k čištění vody speciální filtry, které fungují na principu zachycování organických látek, které vegetace v jezírku nedokáže využít. Přídavné fosfátové filtry obsahují speciální granulát, jenž na sebe váže fosfor, hlavní zdroj výživy pro nežádoucí vodní řasy. Největší předností fosfátových filtrů je, že do vody není třeba přidávat chlór a voda přesto zůstane bez drobných vodních organismů. Jelikož biobazén nepotřebuje osázenou zónu, stačí mu velikost hladiny do 50 m2. Zatím se zdá, že biobazény by mohly být slibnou novinkou pro majitele úzkých zahrad u řadových rodinných domů. Navenek se biobazény podobají běžným bazénům. Konečně i ty je možné poměrně jednoduše přebudovat na biobazény, protože to základní, a sice nádrž, zůstává. I když je zbudování bazénu fungujícího na principu biologického čištění vody přibližně o deset procent dražší než pořízení klasického bazénu, výdaje na jeho provoz zůstávají nižší. Stavba bazénu je nákladná záležitost, kterou je třeba důkladně a s předstihem promyslet a naplánovat. Některé firmy, které se budováním velkých zahradních bazénů zabývají, nabízejí majitelům možnost udělat si část prací vlastními silami, čímž se celkové náklady mohou snížit až o několik desítek tisíc. Osvědčené jsou modely, kdy se vlastník postará o vytěžení a odvoz zeminy a firma dodá projekt a zajistí provedení izolací a usazení nádrže.

Přírodní koupání: zahradní jezírko (MONIKA TICHY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto monikatichy.cz

Články: přírodní koupání

14.04. 2008
30.49 kB čtenářů
Bazény - biotopy, přírodní nádrže
13.08. 2008
75.44 kB čtenářů
Koupací jezírko - stavba koupacího jezírka
08.08. 2008
47.60 kB čtenářů
Koupací jezírko - bazény s přírodní vodou, biotopy
24.03. 2009
98.25 kB čtenářů
Dřevěná terasa
Atlas / Bazény, zahradní jezírka
18.09. 2018
4.18 kB čtenářů
Zastřešení zkušenosti
10.04. 2018
1.61 kB čtenářů
Úklid zahradního jezírka
23.05. 2014
11.73 kB čtenářů
Ochrana jezírka před listím
12.07. 2013
13.00 kB čtenářů
Zelená voda
17.04. 2013
12.60 kB čtenářů
Koupací jezírko - filtrace
19.03. 2013
16.82 kB čtenářů
Od koho nebrat koupací jezírko
31.01. 2013
6.84 kB čtenářů
Barevní kapři KOI z Japonska
29.10. 2012
20.98 kB čtenářů
Zahradní jezírko v létě i v zimě
21.09. 2012
22.28 kB čtenářů
Zahradní jezírko na oko
19.08. 2012
11.44 kB čtenářů
Zahradní jezírko - výběr čerpadla