Středomořský ostrůvek za plotem české zahrady

Poslal(a) 22.07. 2018 13:42:25 (2378 čtenářů)

Svůj kousek slunného jihu si můžete užít i na vlastní zahradě. Záleží na rostlinách, které vyberete, na doplňcích – a tak trochu i na počasí.

Středomořský ostrůvek za plotem české zahrady

V teplém letním vzduchu povlává sladká vůně, v níž se mísí květy pomerančovníků, rozmarýny a pryskyřičné aroma pinií. Hladina moře se azurově třpytí, horko rozechvívají zvuky cikád. Kouzlo Středomoří: kdo je jednou navštívil, už nezapomene. Ale proč si trochu italského nebo jihofrancouzského šarmu neužít i na zahradě, a nejlépe od jara až do podzimu? V našich krajinách se sice musíte zříci šumění mořského příboje i zvláštního svitu jižního slunce, ale soukromý mediteránní ostrov určitě vytvořit dokážete. Hlavní roli v něm hrají promyšleně vybrané rostliny provázené pečlivě zvolenými doplňky.

Prosluněná terasa získá nádech jihu už s několika přenosnými rostlinami, jako jsou oleandry, olivovníky a bugenvileje. Vytouženou náladu nenuceně podtrhne dlažba z terakotových dlaždic anebo jen povrch zpevněný rozhrnutým štěrkem a také zahradní nábytek vyrobený z tmavého kovu nebo křesla se světlým výpletem. O stín se postará pergola porostlá révou vinnou či přísavníkem.

V roli lehkého zastřešení dávají chladivý stín i slaměné rohože, které navíc vypadají velmi stylově. Komu je to málo, ať osází přilehlé osiřelé záhony keři a trvalkami, které připomínají jižní kraje. A nemusí to být jen druhy, které z oblastí kolem Středozemního moře skutečně pocházejí. Hodí se vysázet také spoustu známých trvalek, které kvetou v hřejivých barevných odstínech, jako je červená, oranžová a žlutá. Zkuste své záhony osázet třeba různými odrůdami řebříčku, krásnoočky, mavuněmi, rmenem barvířským a pryšci. Rozhrnutá vrstva štěrku nebo drobných oblázků harmonii záhonu podtrhne. Zakrytí substrátu navíc brzdí růst plevelů a snižuje odpařování vody. Pokud se odhodláte k takovému kroku, zůstane vám víc času na příjemné spočinutí v zahradě.

Atmosféru jihu vyvolává také spojení fialových květů a stříbrošedých listů, jaké nabízejí šanty kočičí, šalvěje hajní, levandule a kosatce bradaté. K posílení stříbrošedého ladění přispívají také svatoliny (Santolina), pelyňky, smily (Helichrysum) a čistce vlnaté. A pokud si přejete vysadit do podobného záhonu vhodný strom, pořiďte si hrušeň vrbolistou (Pyrus salicifolia) nebo hlošinu (Elaeagnus), které připomínají olivovníky. Samozřejmě že do zahrady můžete vysadit i nefalšované jižní druhy, třeba fíkovníky nebo zmarliku Jidášovu (Cercis siliquastrum), která v dubnu zářivě růžově pokvete a bude zahajovat vegetační sezonu a v létě se ozdobí hnědými dekorativními lusky. Pak už jen zbývá přinést do zahrady sedací nábytek, prostřít stůl, naservírovat na pohledný porcelán mediteránní laskominy a vychutnat si zahradu plnými doušky.

Stanoviště vhodné pro mediteránní rostliny
Existuje řada mediteránních rostlin, kterým se u nás daří na chráněném stanovišti na slunci. Kromě jiných sem patří cist a rozmarýna. Během zimy jim často mnohem víc než silné mrazy vadí mokro. Pokud chcete jižní rostliny ve své zahradě pěstovat, měli byste jim připravit půdu, která bude dobře propustná pro vodu. V chladném ročním období vezmou zavděk zimní ochranou ze smrkového chvojí.

Středomořský ostrůvek za plotem české zahrady

Středomořský ostrůvek za plotem české zahrady

Středomořský ostrůvek za plotem české zahrady (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Martina Lhotová, Jana Pastorová a Pixabay
10 článků v tomto tématu
02.11. 2018
1.03 kB čtenářů
Výrazné rostliny
Výrazné dřeviny: sólo i doprovod Pro volbu rostlin platí v moderní zahradě zvláštní měřítka. Pokud jde o dřeviny, je z čeho vybírat: od nápadných stromů až po nízké pokryvné druhy.
24.10. 2018
923 čtenářů
Podzimní truhlíky
S chladnými nebo dokonce mrazivými teplotami podzimních nocí spěje krása letniček nezadržitelně ke konci. To ale neznamená, že truhlíky a misky budou až do jara prázdné. Osázejte je okrasnými
24.10. 2018
1.16 kB čtenářů
Založení štěrkového záhonu
S využitím štěrku nebo kačírku se dá snadno a rychle založit nejen terasa či odpočívadlo, ale i nenáročný mediteránní záhon na slunci.
14.10. 2018
1.86 kB čtenářů
Hroby nemusí vypadat smutně
Na podzim se na hřbitovech objevují věnce a svíčky. Hrob však můžete upravit tak, aby působil hezky po celou zimu i příští rok.
14.10. 2018
795 čtenářů
Rostliny podzimu
Podzimní finále aneb třetí vrchol sezony Zahrada ještě neodkvétá. Pokud ano, je chyba ve výběru rostlin: záhony totiž mohou vypadat zajímavě během celého října. Vedle kvetoucích trvalek
12.10. 2018
1.01 kB čtenářů
Podzimní listí
Co se spadaným listím? Pestře zbarvené podzimní listí je sice krásné, ale přináší spoustu starostí. Sotva ho shrabete, snese se z koruny stromu další anebo přinese listí odjinud první
10.10. 2018
1.09 kB čtenářů
Ochrana proti plžům
Co se ještě dá udělat na ochranu proti plžům Rostliny na zahradách nejčastěji okusuje plzák španělský, který téměř nemá přirozené nepřátele. Při hledání potravy zanechává na
02.10. 2018
1.22 kB čtenářů
Ohňostroj podzimu
Konec sezony překypuje půvaby: ze záhonů září hvězdnice, „talíře“ rozchodníkovců obletují motýli a na stromech se barví listy. Už při plánování a výsadbě byste měli myslet na
27.09. 2018
1.27 kB čtenářů
Rostliny s nebezpečím
Kontakt s některými rostlinami může způsobit bolestivé reakce – především pokud zároveň na pokožku dopadají sluneční paprsky. Ultrafialové záření totiž přeměňuje neškodnou rostlinnou
25.09. 2018
1.54 kB čtenářů
Moderní venkovská zahrada
Založení zahrady ve venkovském stylu trochu připomíná cestu do minulosti. Pěstování vlastní zeleniny a ovoce je však opět v kurzu. Poradíme vám, na co při tvorbě nezapomenout.
Atlas / Ostatní k rostlinám
06.08. 2018
1.06 kB čtenářů
Záhon trvalek a růží
13.04. 2018
1.28 kB čtenářů
Okrasná zahrada - co je důležité v dubnu
03.04. 2018
1.04 kB čtenářů
Plevel
03.04. 2018
839 čtenářů
Zpětný řez na záhonu
22.12. 2017
1.75 kB čtenářů
Závěsný koš na květiny
15.08. 2017
2.68 kB čtenářů
Rostliny na slunce
23.07. 2017
67.04 kB čtenářů
Bršlice - jak se zbavit bršlice
28.04. 2017
2.98 kB čtenářů
Terasa - výběr rostlin
18.03. 2017
1.65 kB čtenářů
Rostliny - sázení
06.01. 2017
4.22 kB čtenářů
Smíšené trvalkové záhony