Obytná zahrada

Poslal(a) 05.11. 2018 10:28:59 (6037 čtenářů)

Venkovní prostory s pohodlným nábytkem, harmonickými kombinacemi barev a stylovými doplňky rozšiřují prostor k bydlení a nabízejí místo, kde budete mít klid.

Obytná zahrada (PIXABAY)

Časy, kdy byla zahrada jen „jevištěm pro rostliny“, jsou pryč. V obytné zahradě se žije. Je místem setkání pro rodinu a přátele. Šikovné plánování zahradu rozdělí na různé oblasti – stejně jako dům nebo byt. Živé ploty, zídky a ploty poskytují pohledovou ochranu na hranicích pozemku a slouží jako stěny bytu.

Podle požadavků vlastníka tak můžou vznikat prostory pro odpočinek, vaření, hraní nebo pro společné stolování. Už při plánování myslete na funkční prvky vybavení, jako zastřešení, přípojky elektrického proudu pro světla nebo venkovní kuchyni stejně jako zdroje tepla, například ohniště, tepelné lampy nebo krb. Koneckonců zelené obydlí by mělo být využitelné i za deštivého počasí nebo chladnějších večerů.

Vychutnávat si život – to je hlavní pravidlo pro tvorbu obytné zahrady. Kdo rád odpočívá na lehátku nebo tráví čas se svou rodinou, měl by zvolit osázení nenáročné na péči. Do záhonů může vysadit odolné trvalky s dlouhou dobou kvetení a malými požadavky na vodu, například šalvěj hajní (Salvia nemorosa) nebo šantu (Nepeta). S barvami květů raději zacházejte úsporně a používejte rostliny ozdobné listem, jako je bohyška (Hosta), okrasné trávy nebo dlužicha.

Srdcem obytné zahrady je terasa. Získá na útulnosti, když tu bude pohodlný nábytek a velký stůl, kde se mohou scházet všichni členové rodiny. Pokud je to možné, zařaďte i kuchyňskou část. Prostory pro odpočinek s pohodlným nábytkem můžete vybudovat rovněž v rohu terasy. Klidnější a uvolněnější bude zvláštní posezení v části terasy v ústraní. Zahrada by rovněž měla poskytovat místo pro hru, zábavu a sport. V této „posilovně“ lze jednoduše postavit trampolínu nebo tyč na cvičení. Větší prvky, jako je trávník nebo rybníček k plavání, naopak spojí víc oblastí. Tak může rybníček na jedné straně hraničit s terasou a písečnou pláž na druhé straně využijete pro letní siestu

Co by nemělo chybět
Obydlí v zeleni
● Několik posezení pro různé příležitosti a různá roční období.
● Pohodlný zahradní nábytek, který je zároveň hezký na pohled, odolný k povětrnostním vlivům a v neposlední řadě praktický.
● Rozdělení na různé prostory, od fitness koutku přes funkční část pro vaření až k loubí lemovanému růžemi pro chvíle s knihou.
● Barvy: podle využití volte tóny od povzbudivě pestrých až po uklidňující bílou a zelenou.
● Útulné doplňky, jako jsou polštáře, přehozy, čajové svíčky, košíky, látky, květináče s rostlinami nebo venkovní skříňky.

Obytná zahrada (ATELIER PAPILIO)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Lucie Pelčáková, Atelier Papilio a Pixabay

Články: obytná zahrada

11.08. 2007
17.62 kB čtenářů
Bydlíme i na zahradě
24.01. 2013
32.63 kB čtenářů
Dům a jeho strom
Atlas / Zeleň
08.10. 2012
29.20 kB čtenářů
Zeleň - fotografie přírody
24.01. 2012
9.01 kB čtenářů
Parková úprava v Táboře
04.01. 2012
7.25 kB čtenářů
Veřejná zeleň
20.05. 2010
14.75 kB čtenářů
Areál SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnické v ČB