Rostliny: Origanum vulgare - dobromysl obecná

Poslal(a) 24.11. 2018 13:44:01 (12557 čtenářů)

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Lidové názvy: voněkras, červená lebeda, mysl domácí

Origanum vulgare - dobromysl obecná

Popis: Je to 20 - 50 cm vysoká vytrvalá bylina s dřevnatým výběžkatým oddenkem, ze kterého vyhání tuhé, temně zelené až hnědočervené, lysé, pyřité až vlnaté prýty s přisedlými siličnými žlázkami. Lodyhy jsou vystoupavé až vzpřímené, čtyřhranné, nahoře vstřícně větvené, se vstřícnými, krátce řapíkatými, vejčitými, celokrajnými až vroubkovanými listy. Květenství tvoři chocholičnatá lata z hlávek, složených z chudokvětých lichopřeslenů. Květy jsou obojaké nebo jen samičí (samostatné rostliny), souměrné, kromě pestíku pětičetné, se srostlými obaly, krátce stopkaté, vyrůstají z úžlabí přisedlých, lysých a vejčitých listenů. Kalich je zvonkovitý, s 13 vyniklými žilkami, pětizubý, s trubkou v jícnu dlouze vousatou. Koruna je dvoupyská, světle karmínová až masově červená, s horním pyskem přímým a dolním sehnutým. Tyčinky jsou dvoumocné a z koruny vyniklé. Semeník je svrchní ze 2 plodolistů, na spodině se žláznatým nektariovým prstencem. Plodem jsou 4 podlouhle vejcovité, hladké, hnědé tvrdky. Kvete od července do září.

Výskyt: Je dosti hojná na výslunných stráních, suchých loukách, ve světlých křovinách, na mýtinách, ale i zastíněných místech a druhotných stanovištích (např. silniční a železniční náspy) z nížiny do hor. Preferuje hlavně teplejší oblasti. Roste v mírném pásu Eurasie (na jihu převážně v horách), na jih do Himaláje a na východ do střední Sibiře. Do Číny a Severní Ameriky byla zavlečena.

Využití: Z dobromysli se průmyslově destiluje silice, využívaná v potravinářství a kosmetice, zejména v mydlářství. Čerstvá i suchá nať je důležité koření, hlavně v italské a francouzské kuchyni. Je součástí některých koření kari a kořenných směsí do speciálních uzenin. Je to vhodná medonosná rostlina, z její natě lze získat i trvanlivé hnědočervené barvivo, jímž se dříve barvila vlna.

Možnost záměny: Nezkušení sběrači by se měli před sběrem seznámit s typickými botanickými znaky dobromysli, aby nedošlo k záměně s podobnými rostlinami z čeledi hluchavkovitých, např. majoránkou aj.

Sběr pro léčivé účinky
Droga: dobromyslová nať (Herba origani)

Obsahové látky: Účinnou látkou je silice (0,4 % i více), značně proměnlivá vzájemným obsahem složek. Význačné jsou látky fenolické povahy, především tymol a karvakrol, jejichž množství se v silici podle původu drogy dosti mění. Kromě toho je v silici směs mono- a seskviterpenických uhlovodíků a kyslíkatých látek. Podle jiných údajů obsahuje silice některých typů dobromysli místo tymolu a karvakrolu karyofylen, a-bisabolen, dipenten, p-cymol, linalool, terpineol a terpinyl- nebo bornylacetát a ještě další terpenické látky. Mimo silici je v droze ještě malé množství horčin a třislovin, z doprovodných látek hlavně organické kyseliny.

Protože názory na taxonomickou hodnotu matečných rostlin dobromysli z planých porostů nejsou jednotné (jde hlavně o vnitrodruhové taxony z jižní Evropy, např. středomořsko-atlantský poddruh subsp. prismaticum, který má skýtat mnohem více silice než eurasijský vlastní poddruh subsp. vulgare), označuje se ve farmacii silice podle původu rostlin, např. silice španělská, kyperská, smyrenská, syrská, marocká, řecká, italská apod. V poslední době je na trhu ještě silice bulharská a indická. Jednotlivé silice se liší zastoupením nebo chybením významných obsahových látek (tymolu, karvakrolu).

Sběr a sušení: Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe při slunečném počasí v červenci a srpnu. Doporučuje se však i sběr krátce před květem. Suší se ve svazečcích ve stínu nebo umělým teplem při teplotách do 40 °C. Správně usušená droga je tmavozelená, s fialovými květy nebo dílčími květenstvími, voní příjemně a chutná hořce kořenně, na jazyku zanechává stahující pocit.

Použití: V moderní terapii dobromysl nenalezla velké uplatnění a je poměrně opomíjena. Lékaři ji předpisují jen v různých čajových směsích určených k léčbě zažívacích potíží nebo pro zlepšení chuti některých čajů. V novější době byly prokázány dobré výsledky tam, kde je žádoucí zvýšená tvorba žluče. Silice působí také dezinfekčně a spazmolyticky a poměrně často se používá ještě v lidovém léčitelství ve formě mastí proti svědění a rýmě. Protizánětlivý a expektorační účinek drogy se uplatňuje při chorobách horních cest dýchacích. V lékařství se dnes předepisuje v nálevu samotná nebo v čajových směsích při zažívacích potížích, nechutenství, žaludeční a jiné neuróze, pro zlepšení střevní peristaltiky, dále při zánětu průdušek, kašli, revmatismu, neuralgiích, průvodních potížích z onemocněni nachlazením, neurosexuálních poruchách apod. Podle přírodních lékařů je vhodným specifickým lékem pro uklidnění, neboť prý plně nahradí kozlíkové kapky nebo výtažek z chmele. Zevně se uplatňuje jako protizánětlivé kloktadlo, k inhalacím, do posilujících koupelí a jako prostředek proti lišeji a jiným kožním infekcím.

Z minulosti: Podle záznamů se dobromysl používala již ve starém Egyptě a ve středověku jako lék proti nervovým křečím, různým bolestem a vykuřovala se jí obydlí, aby zde vládla spokojenost. Ve středověku byla dobromysl řazena mezi byliny, chránící před ”zlou mocí”. Německé herbáře uvádějí široký soupis nemocí, proti kterým má mít účinek, jako např. astma, vodnatelnost, kašel, nechutenství atd.

Vedlejší účinky: U málo odolných pacientů by mohlo neuvážené velké dávkování způsobit podráždění ledvin.
Text a foto: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz

Články: origanum vulgare

22.01. 2008
22.04 kB čtenářů
Origanum vulgare - dobromysl obecná
31.08. 2008
38.57 kB čtenářů
Origanum vulgare - dobromysl, oregano
15.08. 2009
20.73 kB čtenářů
Origanum vulgare 'Aromata' - oregáno, dobromysl
27.01. 2008
25.95 kB čtenářů
Origanum vulgare 'Aureum' - dobromysl
31.05. 2017
5.72 kB čtenářů
Origanum vulgare 'Compactum' - dobromysl
16.08. 2009
22.44 kB čtenářů
Origanum vulgare 'Diabolo' - oregáno, dobromysl
17.08. 2009
16.55 kB čtenářů
Origanum vulgare 'Golden Shine' - oregáno, dobromysl
19.08. 2009
16.73 kB čtenářů
Origanum vulgare 'Panta' - oregáno, dobromysl
Atlas / Bylinky a koření
17.06. 2018
2.97 kB čtenářů
Domácí minizahrádka
05.04. 2018
3.46 kB čtenářů
Bylinky - sestřihnutí
31.07. 2017
231.38 kB čtenářů
Bazalka - pěstování
02.05. 2017
7.88 kB čtenářů
Dvojostnice - pěstování, užití
01.05. 2017
7.64 kB čtenářů
Tymián - pěstování
30.04. 2017
3.34 kB čtenářů
Česnáček - pěstování
02.04. 2017
125.75 kB čtenářů
Lavandula - pěstování levandule
27.01. 2017
71.09 kB čtenářů
Rozchodnice růžová - pěstování
01.12. 2016
6.90 kB čtenářů
Majoránka vytrvalá
01.12. 2016
4.72 kB čtenářů
Bylinky do většího truhlíku