Prosinec - ovocné dřeviny (1)

Poslal(a) 17.12. 2018 11:13:07 (7092 čtenářů)

Prosinec je zdánlivě měsícem hlubokého vegetačního klidu, ze kterého stromy nemůže nic vyvést. Ale všechno je jinak. Kdyby to byla pravda, nemohly by nám nikdy vykvést doma Barborky. Větvičky by ani teplo neprobudilo. Z čehož vyplývá i požadavek řezat rouby v prosinci.

Prosinec - krmení ptáčků (PIXABAY)

V té době rouby po uříznutí nejméně vegetují, prodýchají ve skládce nejméně energie v nich uložené. Rouby řezané později, už jsou podle průběhu počasí více či méně probuzené, intenzivněji zpracovávají své zásoby energie ve hmotě roubu.

Pokud tedy potřebujeme, řežeme rouby ořešáku, peckovin a jádrovin. Pokud toho máme moc na práci, řez roubů z jádrovin můžeme odložit až na pozdější dobu.

V roce, kdy nenapadne sníh můžeme dodělávat práce, které jsme nestíhali – hnojení, kypření či rytí půdy pod stromy, keři.

Já osobně začínám s krmením sýkorek a dalších ptáčků v zahradě až po napadnutí sněhu, po nástupu mrazivého počasí. Když je na sněhu pod stromy vidět drobné odštěpky kůry, je to pro mě znamení, že už si přikrmování zaslouží. Už totiž vybrali housenky či kukly různých druhů hmyzu v kůře, a budou hledat, kde se nakrmit příště.

- začínáme s kácením, zejména pokud není zamrzlá zem, abychom mohli vykopat pařezy. Neřežeme stromy až u země, ale tak v metru výšky, abychom si při kopání pařezu mohli pomoct vyvikláváním,
- řežeme rouby peckovin, z jižní strany koruny, vybíráme si přiměřeně silné jednoleté letorosty, s typickou hustotou pupenů na nich (ani ne vytáhlé, ani ne kompaktně rostoucí),
- všechen hmyz už je na svém místě, můžeme sundat lepenkové a lepové pásy ze stromů a spálit je, čistit kmeny od staré kůry. I to co odškrábeme, odrhneme kartáčem sbíráme (třeba na plachtu položenou těsně okolo kmene a pak pálíme,
- prohlížíme ovoce ve sklepě, na jídlo z dané odrůdy jablek bereme vždy větší plody, ty dozrávají dříve,
- hlídáme zralost hrušek. Když začíná určitá odrůda zrát, znamená to, že zrají velké i malé a najednou. Konzumní zralost rychle přechází v přezrání. Tehdy jsou plody dobré akorát pro zpěvné ptactvo,
- podle počasí, sněhové pokrývky krmíme ptactvo v zahradě,
- v sadech bez oplocení kontrolujeme ochranu před ohryzáním kmenů, větví, popřípadě stromy a silné větve natíráme repelenty, které je ochrání před hladovou zvěří.

Prosinec - ovocné dřeviny: další pastva pro ptáky

Prosinec - ovocné dřeviny: okus zvěří

Prosinec - ovocné dřeviny: růže svraskalá - pastva pro ptáky v zimě

Text ing. Ivan Dvořák, foto ing. Ivan Dvořák a Pixabay

Články: prosinec ovocné

07.12. 2011
11.92 kB čtenářů
Prosinec - okrasná a užitková zahrada, pokojovky
17.12. 2018
5.96 kB čtenářů
Prosinec - ovocné dřeviny (2)
Atlas / Zahradní kalendář
14.02. 2013
84.27 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
132.65 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
91.19 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.72 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
13.17 kB čtenářů
Barborky