Prosinec - ovocné dřeviny (2)

Poslal(a) 17.12. 2018 11:39:32 (4975 čtenářů)

1. Šípky, které na keřích zůstávají do zimy jsou vítanou pastvou pro ptactvo. A nejen pro ně. Měli bychom se jimi zásobit na zimu i my. Obsahují vitamin C, lykopen, vitamin E, B1, rutin, vápník, železo. Působí preventivně proti různým infekcím, které nás postihují v zimě, proti nachlazení. Zpevňují cévy, pomáhají proti paradontóze, krvácení dásní, pečují o nervy, dávají schopnost soustředit se, podporují činnost žláz s vnitřní sekrecí, dokonce stimulují libido, potenci. Mohou se sušit, ale lepší je z nich protlak (vařit 15 minut v malém množství vody a pak propasírovat). Ten se zpracovává na džem, šťávu, sirupy.

Prosinec - ovocné dřeviny: šípek

Prosinec - ovocné dřeviny: rez hrušňová

2. Jablka, která nesplňují rodinný standard stolního ovoce buď usušíme nebo zmoštujeme, třetí možností je, že je necháme zpěvnému ptactvu na zimu jako konzervu pro zimní období.

3. Rez hrušňová dokáže u citlivých odrůd v roce, kdy se jí daří výrazně poškodit nejen listy, ale i plody, jednoleté větvičky. Strom, který má 50% listové plochy napadené rzí může v zimě namrznout. Když se zkombinuje na mráz citlivá odrůda s tímto napadením, o strom můžeme i přijít. To je případ odrůdy CLAPPOVA.

4. Sušené ovoce bylo dříve velmi vyhledávanou variantou uskladnění. Bez účinných fungicidů, ve vlhčích letech, bylo ovoce strupaté, kazilo by se. A tak se ty horší plody sušily. Jablka na křížaly, hrušky na pracharandu (sladilo se s ní nebo medem do nástupu levného cukru). Cukry, vláknina, vitamíny, barviva, v případě ořechů i tuky a další látky pro organizmus potřebné. Třeba šípek a ořechy tvoří dvojici, které zvyšuje jejich účinek. Provitamin A, obsažený v šípku se rozpouští v tucích dodaných ořechy a je tělu přístupný.

5. Okousané kmeny, větve. Když je hodně sněhu, dostanou se srnky a zajíci do zahrady přes plot velmi snadno. Jak sníh odtává, způsobují škody na mnohem větší ploše, kmene a větví, než když sníh není a dostanou se do zahrady opomenutou dírou. Nezbývá než ránu začistit, ošetřit balzámem, latexem nebo štěpařským voskem a vyhnat škodnou ze zahrady. Pokud zůstane alespoň 5 cm kůry v pořádku, strom se s tím vyrovná. Tohle poškození strom nezničí.

6. Bohatého Ježíška (v žádném případě ne Santa Klause!), Hezký nový rok. V něm se možná dozvíte, jak to udělat, abyste taková jablka mohli mít na Vánoce i ze své zahrádky.

Prosinec - ovocné dřeviny: zásoby vitaminů, energie, antioxidantů na zimu

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: prosinec ovocné

17.12. 2018
5.42 kB čtenářů
Prosinec - ovocné dřeviny (1)
07.12. 2011
11.14 kB čtenářů
Prosinec - okrasná a užitková zahrada, pokojovky
Atlas / Zahradní kalendář
14.02. 2013
81.98 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
130.13 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
89.05 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.22 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
12.70 kB čtenářů
Barborky