Prosinec - zelenina (1)

Poslal(a) 18.12. 2018 17:02:44 (3934 čtenářů)

Prosinec
A máme klid. Všechno je třeba, je sklizeno, možná už jsme všichni vysadili i česnek. Máme povápníno, pohnojíno hnojem, kompostem, zrýpáno, máme zarýpané zelené hnojení, tam kde bylo více plevele a vysemenil se, jsme zaryli dusíkaté vápno. Už teď, aby přišlo do vrstvy se semeny plevelů, kdybychom zryli zem a teprve na jaře chtěli semena likvidovat, už to bude horší. Rozdělili jsme si je rytím do různých hloubek, jedna dávka dusíkatého vápna už jich mnoho nezničí.

Prosinec - zelenina (PIXABAY)

Sklizně výsevy
Venku krom sklizní kozlíčku, černého kořene, růžičkové a kadeřavé kapusty, narostlého špenátu, hlíz topinamburu, křenu, póru můžeme zkusit i setí. Mrkev a petržel v zimě vysetá na jaře časně klíčí, využije v počátečním stádiu růstu zimní vláhu a též lépe urůstá plevelům. Také ale mohou při střídání teplejších a mrazivých období na jaře být náchylnější na prorůstání do květu, popřípadě větší mrazíky mohou spálit klíčící rostlinky. Takzvaně na sníh se seje i mák.

Péče o nářadí
Tradiční je tvrzení, že v zimě se staráme o nářadí. Osobně to moc nedělám, jen motyčky a motyky, dloubáky si buď nabrousím sám, nebo je vezmu ke známým do dílny, kde je bruska. Ale na té brusce na motyčky moc netlačím, abych nářadí moc neohřálo, to není dobré. Když se viklají hrábě nebo rýč či lopata, spravím to obyčejně hned, nečekám na zimu, tak toho moc na práci není.

Semena na další sezonu
Je čas vybírat a nakupovat semena na příští rok. Dostáváme se do situace, kterou jsem popsal v lednu. Máme semena starší, neznámé klíčivosti, ale nechceme se je vyhodit. Můžeme tedy začít se zkouškami klíčivosti. Zpravidla už všechny semenářské firmy dodávají osiva v barevném sáčku a vnitřním obalu z málo propustného vícevrstevného materiálu. Pokud víme, že nespotřebujeme vše najednou a budeme osivo nechávat na další rok, uděláme jen malou dírku, odsypeme tolik, kolik budeme potřebovat a rychle a pečlivě vnitřní sáček uzavřeme. Aby se nám náhodou nestalo, že nebudeme vědět, co v tom bílém pytlíku je, popíšeme si i tyto malé obaly. Těžko si spleteme celer s rajčetem, ale kedlubnu se zelím nebo kapustou už ano a odrůdy rajčat od sebe také v semeni neodlišíme. Někdy to na obalu bývá napsáno, jindy ne…

Uchování semen do dalších let
Máme–li místo v ledničce, můžeme semena v obalu chránícím je před zvlhnutím uložit do ní. Vhodné jsou plastové neprodyšně uzavíratelné, vhodné je užití zatavovacích kleští, zatavovacího strojku. Zejména pokud kupujeme větší balení dražších semen, vyplatí se nám to, tato si podrží solidní klíčivost delší dobu, než když je necháme uložené při pokojové teplotě. Dokonce se dají některá semena i zmrazit bez toho, že by ztratila klíčivost.

Prosinec - zelenina: Když nemáme vypěstované kořeny naťové petržele, můžeme rychlit i kořenovou

Prosinec - zelenina: Vitamíny na zimu, petrželák

Prosinec - zelenina: Křen vydrží ve stejných podmínkách brambory, mrkev.

Text a foto ing. Ivan Dvořák, úvodní obrázek Pixabay

Články: prosinec zelenina

18.12. 2018
6.65 kB čtenářů
Prosinec - zelenina (2)
Atlas / Zahradní kalendář
14.02. 2013
81.98 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
130.13 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
89.05 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.22 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
12.70 kB čtenářů
Barborky