Leden - výsevy a údržba okrasných keřů (2)

Poslal(a) 09.01. 2019 10:28:54 (8205 čtenářů)

Co se semeny zeleniny a květin z minulých let
Necháváme-li si nějakou vzácnost i na příští sezonu sáček se zbylými semeny nenecháme dlouho otevřený, co nejdříve a co nepečlivěji ho uzavřeme, aby semena v něm nenavlhla. Poté ho uložíme někde v chladnu. Proces stárnutí a snižování živostnosti semen se tím nezastaví, ale výrazně zpomalí.

Leden - výsevy: klíčící celer, v pozadí klíček z papriky (vše sedm dnů po výsevu)

Pokud chceme mít jistotu, že z výsevu starších semen něco bude, věnujeme část osiva na zkoušku klíčivosti. Nesmíme zapomenout, že některá semena nevyklíčí na světle a že potřebují určitou dobu k vyklíčení. Ve tmě spolehlivěji klíčí okurka, pór, pažitka, cibule, salát, melouny a tykve. U ostatních druhů na umístění semen při zkoušce klíčivosti do tmy tolik nezáleží.

Jak dlouho trvá než semena vyklíčí?
Je to různé, okurkám a salátu stačí osm dnů, kukuřici, máku, řepě, tykvím, melounům a košťálovinám deset, cibuli, póru a pažitce dvanáct, paprice čtrnáct (semena s největší energií klíčí už po týdnu). Špenát, mrkev, celer a petržel se mohou probouzet až za tři týdny.

Co s osivem s nízkou klíčivostí?
Buď ho musíme vysévat ve větším množství, nebo, pokud to není nějaká vzácnost, použijeme ho na "zředění" osiva nového. Je vcelku pracné vysévat například karotku či petržel tak, aby semínka byla od sebe třeba jeden centimetr. Když stará semínka přepálíme na horké plotně, promícháme s novým osivem, můžeme vysévat s menší pečlivostí, na menší vzdálenost. Kvalitu promíchání zjistíme vcelku snadno. Upražená semena mají jinou barvu. Nebo je obarvíme sami.

Co sejeme v lednu
Substrát můžeme koupit, nebo použít podle zkušeností vlastní. Někdo propařuje jiný používá Previcur nebo očkuje substrát sporami těch správných hub (Polyversum).

Doba výsevů jednotlivých druhů se řídí podle prostředí v jakém pracujeme. V nízkém, starším skleníku, v bytě bychom měli začít spíše dříve. Dostatek světla, možnosti větrání, úpravy topení či přisvětlování, režim závlahy a hnojení v moderních sklenících zkracují dobu od výsevu k výsadbě či expedici sadby. Paprika potřebuje od výsevu zhruba tři měsíce, dobrá péče (podle odrůdy) může ubrat dva či tři týdny. Už v lednu můžeme vysévat papriky pro časnou výsadbu do vytápěného skleníku, fóliáku (Gelby, Theos, pariky typu PCR...) Stejně tak je doma čas na petunie, voskovky, begonie, lobelky. V lepších podmínkách to stačí na konci ledna, začátkem února. Je třeba vysévat kedlubny (Dvorana, Luna...) a květák (Expres, Opaal...) k rychlení, kořeninovou papriku (Hodonínská, Karkulka - oproti pěstovaným odrůdám "zeleninovým" mají delší vegetační dobu), okurky k rychlení (Minisprint, Baby, Vista, Paladinka...), raný salát (Smaragd, Karát, Safír...) a zelí (Juna F1, Sláva F1). Dlohou vegetační dobu má i lilek. Celer se musí po výsevu alespoň dvakrát přepíchnout aby měl dostatek kořínků na dopravu živin pro tvorbu velké bulvy. Do teplého pařeniště, do skleníku už můžeme dát první ředkvičky (velmi rané Teko, Prima,...).

Na co už doma bude nejspíše pozdě
Podmínky pěstování doma a v moderních sklenících se dosti liší. Ve velkých prostorách je na mnohé věci více času, s výsevy se nemusí tak kvaltovat. V lednu, ač se to nezdá, může být pozdě na výsevy páskatých i převislých pelargonií, zejména pozdních odrůd. Pokvetou později, než ve stejné době seté muškáty ve skleníku. Tedy pokud nám záleží na tom, že už počátkem května musí být v plném květu.
Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: leden výsevy

07.01. 2012
14.02 kB čtenářů
Leden - tipy do zahrady
09.01. 2019
7.24 kB čtenářů
Leden - výsevy a údržba okrasných keřů (1)
11.03. 2009
25.51 kB čtenářů
Skleník a pařeniště (1)
25.01. 2015
22.14 kB čtenářů
Vyséváme semena
Atlas / Zahradní kalendář
14.02. 2013
84.31 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
132.69 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
91.23 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.73 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
13.18 kB čtenářů
Barborky