Begonie - voskovky

Poslal(a) 23.04. 2019 09:33:49 (11254 čtenářů)

Begonie jsou ze zahradnického hlediska pestrá a zajímavá skupina. Patří mezi ně pokojové - kvetoucí druhy (Begonia elatior,...), pokojové - okrasné listem Begonia Rex,..), za oknem pěstované begonie hliznaté. Než se budeme věnovat těm nejobyčejnějším, představme si její honosnější příbuzné, které je též možné pěstovat venku..

Begonie - voskovky: barevný záhon

Begonie - voskovky: osamělá rostlina

Pokojová Begonia elatior je hrnkovou květinou pěstovanou ze semen. Zpravidla se její výsevy připravují tak, aby plně kvetla v zimním období. Má ráda světlé stanoviště, bez přímého oslunění, je vděčná za pravidelné přihnojení, občasné porosení listů, zejména ze začátku, po jejím zakoupení. Pro výsadbu za okno si můžete z této rostlinky vyrobit několik sazenic – vrcholové řízky vcelku dobře zakoření. Po ledových mužích je možné je vysadit za okno, na místa chráněná před poledním a odpoledním sluncem. Jejich listy jsou jemné, křehké, slunce by je poničilo. Druhá skupina Begoniíelaciorek“ je určená pro výsadbu ven. Jejich listy jsou tužší, menší, lesklé. Odolávají suchu i plnému slunci, bohatě kvetou celé léto.

Za okno, v polostínu i do záhonu je možné vysadit i begonie hliznaté. V zahradnictvích je vysévají (stejně jako voskovky), na podzim z nich sklízejí hlízky určené k prodeji příští rok na jaře. Tyto hlízky se koncem února či v březnu vysadí do substrátu určeného pro begonie nebo vřesovištní rostliny, rododendrony, azalky. Sázejí se do vyšších květináčků, substrát se dá asi 5 cm pod okraj, na něj položí hlízka. Nechá se prorašit, teprve potom se lehce přisype substrát, aby byla hlízka zakrytá. Když se výhony objeví nad květináčkem, dosype se substrát asi 3 cm nad hlavu hlízky. Ven, za okno se sázejí zpravidla již kvetoucí sazenice koncem května. Hnojí se hnojivy neobsahujícími vápník.

Voskovky či ledovky jsou jednou z hojně pěstovaných begonií. Patří botanicky nejblíže k Begonia semperflorens, ale jsou to mnohonásobní kříženci s dalšími druhy.

Klasická voskovka je asi 15 cm vysoká, hojně kvetoucí letnička, snášející dobře i přísušek, vhodná na slunné místo i do lehkého stínu.

Jednotlivé odrůdy mají zelený či červený list a jednobarevné nebo kontrastní barvou lemované květy. Můžete si vysadit například ledovky se zeleným listem a bílým květem (Olomouc F1) nebo květem stejnou, ale s listem červeným (Ostaš F1). Můžeme být hrdí na domácí odrůdy se jmény měst a řek, hor, krásných míst. Podkrkonoší F1 má zelený list a karmínově růžový květ, Náchod je v květu dvoubarevný, list má tmavý. Odrůda pojmenovaná podle vrchu Oreb u Třebechovic (podle biblické hory na Sinajském poloostrově) je karmínově růžová a má tmavý list. Výběr je takový, že je možné z nich vytvářet pestré či jednobarevné skupiny, nápisy, znaky, erbovní znamení v záhonech.

Voskovky pomalu ztrácí pověst hřbitovního a zámeckého kvítí. Možná je to tím, že se na trhu představitelé nových odrůd, vyšších a s bohatším kvetením, poněkud odolnějších k dešti a větru. Dnes se hojně pěstují v městských parkových úpravách, jako „mobilní zeleň“ do mis i truhlíků.

Tyto malé i „střední“ begonky patří ke klasickým letničkám. Výsevy voskovek, to byla práce pro opravdového zahradníka. Prosít listovku, rašelinu, trochu kompostu – vše na jemném sítě, přidat jemný písek, promíchat, navlhčit, znovu promíchat, substrát urovnat v truhlíku, utlačit. Mají totiž velmi jemné semeno (spíše připomíná prach, než opravdová semínka), které se vysévá na povrch půdy v květináči, truhlíku. S výsevy se musí začínat časně. Dříve se vysévaly již ve 2-3 lednovém týdnu, v současné době spíše až v únoru. Do vzejití se nechává nádoba přikrytá sklem, buď se jen rosí, nebo velmi opatrně zalévají (lepší podmokem). Klíčící rostlinky potřebují dostatek světla, ale ne přímé slunce. Musí se jim větrat, ale nesmí nastydnout. Teploty pod 10°C je zastaví v růstu třeba na 3 měsíce. Když se Vám je povede přelít, obyčejně podehnijí, když je zapomenete zalít, zpomalí se jejich růst, zasychají. Velmi malé rostlinky ( s jedním listem) se přepichují po hnízdech (3-5-7 rostlinek) do truhlíků, nechávají se rozrůstat. Při dalším přepichování se hnízda mohou dělit. Do kelímků, či sadbovačů (v dubnu) se přesazují jednotlivé sazenice. Při výsadbě již hojně kvetou.... Pro vysokou náročnost na předpěstování je lepší koupit si je kvetoucí, přímo v květinářství, zahradnictví.

Aby voskovky dobře rostly a kvetly, potřebují zeminu s dostatečným množstvím živin a organické hmoty, ale bez vápníku (substráty vhodné pro vřesovištní rostliny). Vysazují se obyčejně až po ledových mužích, již rozrostlé, kvetoucí. Tehdy potřebují několikrát zalít. Po zakořenění a zvyknutí si na nové místo, již nepotřebují tolik vody. Kvetou až do prvního mrazíku. Ten jejich život neodvratně ukončí.

Ledovky nijak netrpí chorobami, škůdci. Někdy na nich hodují malí slimáčci, může se na nich objevit sviluška, na vlhkých, stíněných místech padlí. Po deštích, které je mohou poničit dobře regenerují, obrůstají. Ty nejkrásnější můžete nařízkovat a zakořenit, vzít si je na zimu domů. Na světlém okně, při teplotách mezi 12-18°C pokvetou a porostou celou zimu. Stejným způsobem se dříve uchovávaly plnokvěté odrůdy, které nebylo možné množit z výsevů.

Begonie - voskovky: voskovky v pestré společnosti

Begonie - voskovky: voskovky ve městě

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: begonie voskovky

14.05. 2018
5.91 kB čtenářů
Voskovky - rady odborníka
14.05. 2018
10.95 kB čtenářů
Begonia semperflorens - begonie stálokvětá
02.07. 2018
7.53 kB čtenářů
Begonia semperflorens - begonie stálekvetoucí
02.06. 2010
29.58 kB čtenářů
Begonia semperflorens - begónie
09.01. 2019
8.23 kB čtenářů
Leden - výsevy a údržba okrasných keřů (2)
Atlas / Přenosné rostliny
27.04. 2019
123.18 kB čtenářů
Muškáty - přezimování
25.10. 2018
23.30 kB čtenářů
Durman
03.10. 2018
22.65 kB čtenářů
Bougainvillea - pěstování
24.09. 2018
2.55 kB čtenářů
Škůdci - kontrola rostlin
24.09. 2018
2.49 kB čtenářů
Začíná stěhování
03.07. 2018
217.72 kB čtenářů
Fuchsie - pěstování
11.04. 2018
2.86 kB čtenářů
Nádobové rostliny - hnojení na jaře
11.04. 2018
2.74 kB čtenářů
Přenosné rostliny - otužování
12.09. 2017
24.42 kB čtenářů
Anglická pelargonie - pěstování
08.07. 2017
7.34 kB čtenářů
Oleandr - řez