Až se léto zeptá...

Poslal(a) 19.05. 2003 18:05:03 (25584 čtenářů)

Pro výběr zahradního nábytku platí jasně daná kritéria. Ještě než se rozhodneme pro koupi konkrétní nábytkové sestavy nebo třeba jen solitérního kusu sedacího nábytku, dobře si promysleme, pro jaké účely budeme nábytek využívat a kde bude umístěn. Podcenění těchto úvah často vede ke zbrklému nákupu motivovanému třeba výhodnou cenou, jindy zase momentálním zaujetím pro konkrétní výrobek.

Od soupravy po houpačku
Paleta konkrétních výrobků zahradního nábytku nabízeného na našem trhu je v současné době nebývale široká. Dostupné jsou jak již zmiňované solitérní kusy, které si zaslouží výstavní místo v zahradě, například lehátko, houpací lavice či křeslo na schované samotce, tak i soupravy sedacího nábytku zahrnující větší stůl, několik křesel, případně i lavice, lehátka, servírovací stolek či slunečník. Takovou sestavu si asi pořídíme jen v případě, že naše zahrada se stane místem častého setkávání větší společnosti nebo rodinné sešlosti - nejen proto, že vyžaduje dostatek otevřeného prostoru, ale také pro svou finanční náročnost: za větší zahradní set z kvalitních materiálů bez problémů vydáme řádově statisíce korun!
Nejčastěji si však pořizujeme zahradní nábytek proto, abychom získali možnost alternativního stolování nebo letní místo pro přijímání návštěv. Pak pohodlně vystačíme se stolem běžné velikosti doplněným čtyřmi židlemi, nebo dvěma židlemi a lavicí. Doplňkové místo k sezení zastane skládací židle nebo stolička. Spolu se slunečníkem, který se hlavně v létě stane nezbytným společníkem každé soupravy zahradního nábytku, tak vytvoříme velmi vkusnou sestavu, která spolehlivě splní nároky kladené na užitek i estetiku. A propos slunečník: doba křiklavých pláten a pestrých květinových vzorů dávno minula! V módě jsou jednobarevné látky nejlépe tlumených, pastelových barev, které na sebe nestrhávají pozornost.
Pokud nám velikost zahrady či rodinné finance brání pořídit si sedací soupravu, padne naše volba nejspíše na jednotlivé kusy nábytku - lavici, křeslo, lehátko nebo houpačku. Pro příležitostné posezení se hodí masivní dvoj- či trojmístné lavice, jimž sluší místo někde pod stromem, u zdi domu nebo u neprůhledného plotu, odkud máme nejlepší rozhled do zahrady či krajiny. Zvolíme-li teakové dřevo, může taková lavice zůstat v zahradě prakticky po celý rok, v ostatních případech ji na zimu snadno přemístíme na chráněné místo. Podobně poslouží i houpací lavice nebo polohovatelné lehátko. Velmi vkusným a finančně dostupným výrobkem jsou lavice typu Tete-a-Tete tvořené dvěma samostatnými sedáky, mezi nimiž je umístěn malý stolek. Vysloveně požitkářským kouskem jsou síťové houpačky zavěšené buď mezi stromy, nebo na speciální konstrukci ve tvaru gondoly.

(Ne)přítel jménem voda
Zejména v případě, že se rozhodneme upřednostnit kvalitní materiály s dlouhou životností a dobrou zárukou, budeme vybírat pro nábytek takové místo v zahradě, kde nám bude sloužit skutečně dlouho a bez problémů. Pro příležitostné pořádání větší zahradní sešlosti můžeme ideálně využít trávníkovou plochu, kam bez problémů umístíme i velké množství nábytku. Krátká doba intenzivní zátěže neuškodí ani zelenému koberci, ani dřevěnému mobiliáři. Pro dlouhodobé využívání zahradní sestavy nábytku však musíme počítat se zpevněnou plochou, kde bude nábytek stát stabilně a bez přímého kontaktu s vlhkým podložím. Ideální je terasa s dřevěnou podlážkou, stejně dobře se bude hodit i dlažba, kámen či beton. Prakticky všechny materiály kromě rattanu a měkkého dřeva jsou dostatečně odolné vůči dešti, pokud však chceme zachovat původní barevné či přírodní provedení nábytku, je třeba jej dostatečně chránit jak před deštěm, tak před sluncem. Částečnou, ale pro běžné účely zcela dostačující ochranu, zajistí pergola s popínavými rostlinami. Teakovému nábytku však sluší i přírodní patina, kterou časem pod vlivem povětrnostních podmínek získá: vybledne, zešedne a vytvoří iluzi, že je v zahradě odpradávna. Pokud však taková patina není zrovna naším favoritem, nabídne nám prodejce určitě patřičné přípravky pro ošetření nábytku. A platí nejen o teaku, že na rady a doporučení od prodejce bychom měli dbát především.


Zahradní nábytek

Podle Dům a zahrada

Články: léto zeptá

15.07. 2009
22.25 kB čtenářů
Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá
Atlas / Zahradní nábytek
27.03. 2018
16.15 kB čtenářů
Zahradní houpačka
06.03. 2018
11.51 kB čtenářů
Ošetření teakového dřeva
02.04. 2015
6.70 kB čtenářů
Olej na zahradní mahagonový nábytek
14.05. 2014
50.05 kB čtenářů
Zahradní nábytek - údržba, ošetření
30.07. 2012
21.40 kB čtenářů
Zahradní nábytek - úprava dřeva