Leden v zahradě (1)

Poslal(a) 05.01. 2008 19:18:50 (17102 čtenářů)

Leden v zahradě

V lednu za pec si sednu. Leden jasný, roček krásný. Lednové mlhy věští mokré jaro. Mnoho sněhů v lednu, mnoho hřibů v srpnu. Když roste tráva v lednu, roste špatně v červnu.
Nezapomeňte: Kontrolovat rostliny a hlízy přezimující mimo zahradu; zalévat stálezelené rostliny za bezmrazého počasí; provést zmlazovací a prosvětlovací řez; kontrolovat zimní přikrývku rostlin; příležitostně opravit zahradní nářadí a nábytek.

Čistíme chodníky a cesty od sněhu
Ačkoli ve své podstatě je chodník i přilehlá komunikace majetkem obce, jeho údržba patří k našim povinnostem. V létě a na podzim nepředstavuje větší zátěž - nejedná se o vyspravení případných děr, ale pouze o čištění od exkrementů, spadaného listí a celkovou průchodnost. V zimě je pak povinností každého obyvatele zajistit bezpečný průchod, odstranit napadaný sníh a případný led, v opačném případě, dojde-li k úrazu, bychom plně hradili veškeré výlohy.

Z keřů setřeseme sněhovou peřinu
Zasněžená zahrada, bílé čepice na keřích a stromech jsou velmi působivé na pohled. Kdo ovšem včas nesetřese sněhovou pokrývku z keřů, nezabrání při tání těžké sněhové krustě poškodit kompaktní růst větví. Poškození hrozí zejména kulovitým a sloupovitým neopadavým dřevinám. Čerstvě napadaný nadýchaný sníh snadno ometeme nebo setřeseme, zato těžký mokrý nebo namrzlý sníh odstraníme z větví jen obtížně. Necitelný zásah pak poškodí listy i slabší větévky a následný mráz škodu ještě znásobí.

Seřízneme muškáty
Zazimované muškáty nebo fuchsie reagují na prodlužující se den. Raší nové pupeny, mladé listy prodlužují řapíky. Protože chceme na jaře vysadit košaté rostliny a ne zesláblé protáhlé výhony, seřízneme rostliny alespoň o polovinu až dvě třetiny jejich výšky. Tento zákrok provedeme nejpozději do poloviny února, aby rostliny stačily zregenerovat a obrazit. Současně přeneseme květníky a truhlíky co nejblíže světlu. Dostatek světla podpoří kompaktní růst květin. V únoru také začneme s mírným přihnojováním.

Prodloužíme životnost nářadí
V zimě je čas na důkladnou kontrolu zahradního nářadí. Chceme přece, aby bylo včas připraveno na následující sezónu. Nářadí nejprve očistíme od zbytků zeminy, rýče a motyky nabrousíme a zrezlé části oškrábeme drátěným kartáčem. Kovové i dřevěné části natřeme proti vlhkosti olejem. Rozviklané násady opravíme nebo nahradíme novými. Pokud některé nářadí chybí nebo je ve velmi špatném stavu, máme dostatek času orientovat se v nabídce trhu a opatřit si nové.

Vysejeme lobelky, petunie, begonie
Zdá se vám, že je ještě dostatek času na vysévání letniček? Některé druhy okrasných rostlin potřebují na vyklíčení více času. Patří mezi ně i drobná semínka lobelek, petunií či begonií. Pro růst a klíčení vyžadují nejen dostatek vlhka a tepla, ale i naší trpělivosti. Po vyklíčení je přeneseme na světlo a jemně rosíme. Pokud jsme s výsevem začali již v lednu, je víc než pravděpodobné, že květnové truhlíky budou plné našich výpěstků.

Nakoupíme osivo
Komu se nelení - tomu se zelení. Aby se opravdu zelenilo, neváháme s nákupem semen okrasných rostlin, bylinek a zeleniny. Ačkoliv zbývá ještě dost času na výsev většiny semen, je důležité vědět, které druhy jednoletých i víceletých rostlin máme k dispozici, promyslet si výsevní plán. Některá osiva jsou chráněna proti poškození mořidly, proto se nelekejme růžové nebo modré barvy povrchu semen. V jiných případech semena pro snadný výsev v semenářských podnicích obalují, zajišťují stejnou velikost a tvar.

Výzdoba teras sukulenty
Naprosto originální výzdobou teras a balkonů v zimním období jsou mrazuvzdorné sukulenty, z nichž asi nejpoutavěji působí rozchodníky a netřesky. Výhodou jsou nejen minimální nároky na péči, sukulenty není třeba zavlažovat, ale zejména jejich vzhled. Tučné listy poskládané do kompaktních růžic působí jako květiny v plném květu. Zbarvení listů přitom dosahuje škály od sivě modré, zelené až po karmínovou. Barevnost ovlivníme nejen vhodně zvoleným druhem a kultivarem, ale také kyselou nebo zásaditou reakcí použitého substrátu.

Vánoční stromek přemístíme do zahrady
Pokud jsme zvolili živou alternativu vánočního stromku zasazeného v květináči, co nejdříve po Vánocích odstrojíme ozdoby a vyneseme stromek do zahrady. Přemístění by mělo proběhnout pozvolna. Nejprve stromek přesuneme do chladné bezmrazé místnosti a teprve po 10 - 14 dnech ven do zahrady. Květináč proti mrazu izolujeme polystyrenem, jutou, slámou nebo v případě nezamrzlé země zakopáním do záhonu. Stromek průběžně zavlažujeme.

Pečujeme o život na zahradě
V nelítostné zimě myslíme také na živočichy, kteří se musí vyrovnávat s chladem a nedostatkem potravy. V období, kdy teplota klesne dlouhodobě pod bod mrazu, musíme udělat v zamrzlém jezírku otvor, aby mohly unikat plyny, které škodí rybám. Ptáci nám budou vděční za každý "drobeček" a dostanou-li krmivo pravidelně, budou se ke krmítku vracet den co den. Zpestří nám pohled z okna podívanou na přehlídku sýkorek, vrabců, pěnkav, strnadů nebo třeba zvonka zeleného.

Stopy po lékařích stromů
Při zimní procházce přírodou pozorněji sledujme stromy v bezlistém stavu. Snadno objevíme jinak utajené známky po léčebné kůře datla, strakapouda či žluny, na níž v jarním a letním období upozorňují drnčivé zvuky - bubnování zobákem do dřeva větví. Ptactvo tak zdůrazňuje nárok na určité teritorium a současně ostrým zobákem odštípává kousky kůry a odhaluje úkryt hmyzu. Občas se na chvíli odmlčí a zaposlouchá. Pokud zaslechne, že v dřevu hlodá larva (tesaříka, pilořitky, drvopleně), začne se prosekávat k tučnému soustu jako pravý dřevorubec.

Kontrolujeme zazimování choulostivých dřevin
Zakrslé jehličnany v nádobách chráníme proti namrznutí vložením do větších nádob a vyplněním meziprostoru polystyrenem nebo slámou. Nadzemní část chráníme proti omrzlinám obalem z netkané textílie či z bambusové rohože, kterou jen lehce ovineme kolem větví. Choulostivé druhy v mobilních nádobách jako jsou cedry lze přenést na slunné stanoviště a umístit je k jižní straně domu. Sluncem vyhřátá zeď uvolňuje naakumulované teplo i v noci a zvyšuje tak teplotu vzduchu v okolí dřeviny.

Prozíravost sloupovitým jehličnanům
Pokud jsme včas nezabezpečili sloupovité jehličnany, může se nám naskytnout žalostný pohled. Kompaktní štíhlé okrasy zahrady mají vylámané větve nebo v nejhorším případě kloní celou osu svého růstu šikmo. V některých případech postačí rychlé zafixování koruny, jinde přijde na řadu pilka a zahradnické nůžky. Větší riziko poškození hrozí starším košatým dřevinám. Sloupovité kultivary nemají příliš hustou korunu, proto vylomení větve obvykle znamená obnažení kmene bez následné regenerace.

Kůra stromů v zimě
Každé roční období má své kouzlo. Když opadá listí, vynikne vzhled nevšedně zvrásněných nebo naopak hladkých kmenů některých dřevin. Takový zajímavý strom rostoucí uprostřed zahrady je pak v zimě mezi ostatní vegetací mimořádně nápadnou dominantou. Podivuhodně plastickou kůrou se honosí borovice, okrasná třešeň pilovitá (sakura) má kůru barvy leštěného mahagonu a dodává zimní krajině teplý tón. Platan a některé vzácnější javory (Acer griseum) mají kůru odlupčivou, často korkovitého vzhledu.

Leden v zahradě

Leden v zahradě

Ukázka z článku Leden v zahradě, Martina Smolková
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

foto Hana Vymazalová

Články: leden zahradě

17.01. 2012
7.56 kB čtenářů
Leden na zahradě
08.01. 2008
18.47 kB čtenářů
Leden v zahradě (2)
07.01. 2009
23.95 kB čtenářů
Leden v zahradě (3)
Atlas / Zahradní kalendář
14.02. 2013
76.07 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
118.02 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
83.65 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
19.59 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
11.55 kB čtenářů
Barborky