Rostliny: Dendrobium

Poslal(a) 08.01. 2008 12:37:41 (79097 čtenářů)

Rod Dendrobium je mezi pěstiteli orchidejí stále oblíbený. Je široce rozšířen, od Indie a Srí Lanky přes jihovýchodní Asii po jižní Čínu, Novou Guineu, Austrálii a ostrovy v Tichomoří. Jde téměř výhradně o epifyty a litofyty, rostoucí sympodiálně. Rostliny v tomto rozsáhlém rodě, zahrnujícím 900 druhů, jsou velmi různorodé co do způsobu růstu, formy a barvy květu. Mezi květy nalezneme téměř všechny barvy a jejich kombinace.

Jednotlivé květy u některých druhů kvetou jen několik hodin, zatímco jiné mohou v nezměněném stavu vydržet až 9 měsíců. Bylo vytvořeno mnoho hybridů, jak pro nadšené orchidejáře, tak pro důležitý obchod s řezanými květinami v tropických zemích. Většina květin nabízených na trhu jako „singapurské orchideje“ jsou ve skutečnosti hybridy rodu Dendrobium, které jako řezané květy dlouho vydrží. D. nobile a příbuzné druhy byly využity k vytvoření tisíců barevných a trvanlivých hybridů Dendrobium s bylinnými stonky. Během několika posledních desetiletí přibylo mnoho přirozených australských hybridů Dendrobium. Ty jsou velmi oblíbené a rostou relativně rychle, patří k nim druhy jako D. kingianum, D. speciosum a D. tetragonum.

PĚSTOVÁNÍ: Vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlý a různorodý rod, mají dendrobia rovněž různé nároky na pěstování. Nemalý počet druhů a hybridů vytváří nové rostliny ze starších pahlíz. Tyto rostliny se lidově nazývají „keiki“, z havajského výrazu pro miminko. Jakmile se tyto odnože zpevní a vyženou kořeny, lze je odebrat a pěstovat jako samostatné rostliny. V období sucha u druhů s „měkkými stonky“ opadávají listy a nastává období vegetačního klidu. Když přijdou deště, rostliny rozkvetou a vyženou odnože pro následující sezonu. Podobné opadání je společnou vlastností mnoha druhů Dendrobium, které se při svém vývoji přizpůsobily jasně odlišeným obdobím vlhka a sucha. Většinu dendrobií lze pěstovat ve směsi s převahou kůry, některým druhům se daří na stromových kapradinách nebo korkových deskách. Některé z menších druhů z horských oblastí prospívají v rašelině, která se udržuje vlhká. Množí se dělením.

Druhy popsané v publikaci: Dendrobium aduncum, Dendrobium aemulum, Dendrobium albosanguineum, Dendrobium alexandrae, Dendrobium amethystoglossum, Dendrobium anosmum, Dendrobium antennatum, Dendrobium atroviolaceum, Dendrobium bigibbum, Dendrobium bracteosum, Dendrobium bulbophylloides, Dendrobium bullenianum, Dendrobium cacatua, Dendrobium canaliculatum, Dendrobium capitisyork, Dendrobium capituliflorum, Dendrobium ceraula, Dendrobium chameleon, Dendrobium chittimae, Dendrobium chrysocrepis, Dendrobium chrysotoxum, Dendrobium crumenatum, Dendrobium cucullatum, Dendrobium curvicaule, Dendrobium cuthbertsonii, Dendrobium × delicatum, Dendrobium densiflorum, Dendrobium dichaeoides, Dendrobium discolor, Dendrobium dixanthum, Dendrobium engae, Dendrobium farmeri, Dendrobium fimbriatum, Dendrobium findleyanum, Dendrobium flaviflorum, Dendrobium formosum, Dendrobium gibsonii , Dendrobium goldschmidtianum, Dendrobium gracilicaule, Dendrobium × gracillimum, Dendrobium harveyanum, Dendrobium hercoglossum , Dendrobium jenkinsii, Dendrobium johnsoniae, Dendrobium keithii, Dendrobium kingianum, Dendrobium laevifolium, Dendrobium lawesii, Dendrobium lichenastrum, Dendrobium lindleyi, Dendrobium lituiflorum, Dendrobium macrophyllum, Dendrobium masarangense, Dendrobium melaleucaphilum, Dendrobium moniliforme , Dendrobium monophyllum, Dendrobium mutabile, Dendrobium nobile , Dendrobium pandanicola, Dendrobium peguanum, Dendrobium phalaenopsis, Dendrobium primulinum , Dendrobium pseudoglomeratum, Dendrobium pulchellum, Dendrobium rex, Dendrobium roseipes, Dendrobium rupestre, Dendrobium sanderae, Dendrobium scabrilingue, Dendrobium schildhaueri, Dendrobium secundum, Dendrobium smillieae , Dendrobium speciosum , Dendrobium spectabile, Dendrobium subclausum, Dendrobium sulphureum, Dendrobium tapiniense , Dendrobium tarberi, Dendrobium tetragonum , Dendrobium thyrsiflorum , Dendrobium tortile

Dendrobium nobile (orchidej)

Dendrobium nobile (orchidej)

Ukázka textu z knihy Orchideje, editoři Ned Nash, Isobyl la Croix
Computer Press, a.s.
Spielberk Office Centre, Holandská 8, 639 00 Brno Štýřice
http://knihy.cpress.cz/

foto Jakub Krulich

Články: dendrobium

02.09. 2013
24.31 kB čtenářů
Choroby a škůdci orchidejí
21.05. 2009
35.74 kB čtenářů
Dendrobium nobile - stromobytec vznešený
11.11. 2009
75.92 kB čtenářů
Pokojové orchideje
26.03. 2009
43.40 kB čtenářů
Orchideje - exotické krásky
Atlas / Tropické a subtropické rostliny
25.03. 2017
2.30 kB čtenářů
Epifytní rostliny
30.12. 2015
3.18 kB čtenářů
Monstera - problém s novými listy
30.08. 2015
8.61 kB čtenářů
Plumerie - letnění
01.04. 2015
4.98 kB čtenářů
Neomarica caerulea
10.07. 2014
62.89 kB čtenářů
Svatojánský chléb, Karob, Rohovník obecný - pěstování
08.05. 2014
32.81 kB čtenářů
Mango - chřadne, škůdce?
21.01. 2014
5.47 kB čtenářů
Starček hranatý - Senecio angulatus
01.01. 2014
104.62 kB čtenářů
Cymbidium - pěstování
24.12. 2013
40.13 kB čtenářů
Orchideje - pěstování
10.12. 2013
49.11 kB čtenářů
Cykas - pěstování