Pergola

Poslal(a) 17.01. 2008 12:04:24 (65576 čtenářů)

Pergola (VLADEKO)

Období zimy je nepříhodnějším časem, kdy začít plánovat pergolu do zahrady. Vzhledem k tomu, že na zahradě nebují zeleň a všechny předměty jsou uklizeny je možné objektivně prohlédnout prostor a rozhodnout se, kam by se pergola bez problémů vešla. Už při prohlídce je dobré mít s sebou metr a zaměřit si zvolené místo. Doma, v klidu a teple, si můžete do jednoduchého výkresu zakreslit, co vše pod pergolu plánujeme umístit a k jakému účelu bude sloužit.

Pokud má pergola sloužit jako samostatné místo v zahradě určené pro relaxaci v podobě četby, či individuální posezení s kávou, její rozměr obvykle nepřesáhne 2m3. Pod konstrukci, která funguje i jako opora pro popínavé rostliny se v tomto případě snadno vejde krátká lavička, případně odkládací stolek. Pergola může být velmi jednoduchá a nábytek v ní bude mobilní nebo lze zvolit konstrukci, která je kompaktní, velice stabilní a lavička je její pevnou součástí. Tato stavba působí velice romanticky a přirozeně, neboť ji okolní rostliny a keře brzy pohltí a posezení v takovém prostředí je okamžikem, kdy se i vy stáváte součástí zeleně. Vždyť co je krásnějšího než nadechnout se vůně růžových květů pod obloukem, který je jimi obsypán nebo být schován ve stínu mohutné vistárie, které masivní rovná konstrukce vytváří pevnou oporu?

Má-li však pergola plnit funkci letního obývacího pokoje, kde rodina tráví společné chvíle při jídle, hrách a setkáních s přáteli je třeba si vyčlenit prostor mnohem větší. Při umístění jednoho stolu a 4 židlí musíte počítat minimálně s 8m2, chcete-li pod konstrukci umístit i krb, odkládací stolky a ozdobný květináč, počítejte s prostorem kolem 12m3 a více. Pro pergolu s takovýmto určením je nejvhodnější umístění co nejblíže domu. Když to tvar domu a skladba fasády dovolí, je ideální postavit pergolu v návaznosti na dům např. nad vchodem do zahrady nebo jako funkční výplň koutu budovy. Takovéto pergoly bývají nejoblíbenější neboť se stávají součástí obydlí a investice do nich se vzhledem k častému využívání opravdu vyplatí. I když se stavba pergoly, která má jednoduchý tvar může zdát snadnou je třeba si její realizaci dobře promyslet. Základem je zjistit, zda je možné sloupky pergoly kotvit přímo do fasády domu. Pokud to možné není, je třeba zvolit správný typ kování pomocí něhož přikotvíme stojky k terénu. Jiné patky jsou určeny na měkký podklad ( trávu, záhon ), jiný na dlažbu či dřevěnou podlahu. Patky v obou případech musí být pozinkované, aby odolaly korozi a neničily dřevo. Sloupky volíme masivní minimálně 70x70mm, ze dřeva vysušeného tak, aby změny venkovních podmínek neovlivňovaly jeho vzhled a tvar. Vlhké dřevo má tendenci se kroutit a praskat a to v případě těsného umístění pergoly u domu není žádoucí. Pokud bude pergola rozlehlá, tzn. dlouhá více jak 4m je dobré volit sloupky alespoň 90x90mm a stejně tak silnou i střešní konstrukci. Materiál v těchto parametrech působí mohutně, nedeformuje se a pokud jsou trámky lepené unesou i velké zatížení.

Zátěž je třeba mít na paměti, když bude pergola zastřešená. Na zastřešení je možné použít dřevěné palubky kryté asfaltovým šindelem, v tom případě nesou konstrukční hranoly vedle váhy spadnuvšího sněhu a vody i dřevo a krytinu. Odlehčenou variantou jsou polykarbonátové desky, které navíc prostor pod pergolou nezastíní. Propustnost světla je v tomto případě veliká avšak sluneční paprsky lze snadno odstínit rákosovými nebo bambusovými rohožemi.

Aby posezení působilo příjemně a nebylo třeba se schovávat před nepříjemnými pohledy sousedů, je vhodné doplnit konstrukci okrasnými mřížemi nebo plnějšími dělícím stěnami. Ty vytvoří intimní kout, chráněný proti větru nebo zdobený popínavými rostlinami. Pergola se dá rozšiřovat i postupně. Závěsné nebo vestavěné truhlíky na květiny, snížené podhledy z jednoduchých treláží, boční nebo čelní stěny fungující jako zábradlí. Každý může popustit uzdu své fantazii a hlavně požadavkům, které na posezení na čerstvém vzduchu klade. Problém však může nastat s realizací, kdy výroba na míru, může dokončení stavby zdržet. Proto plánujte včas za použití dostupných informací nebo si nechte poradit přímo u dodavatele, který díky zkušenostem a odborným znalostem vhodně doporučí zkonstruovat pergolu tak, abyste jste si ji co nejdříve a k plné spokojenosti užili.

Pergola (VLADEKO)

Pergola (VLADEKO)

Ing. Vladimíra Horáková
VLADEKO spol.s r.o.
www.vladeko.cz

Články: pergola

14.03. 2008
46.87 kB čtenářů
Pergoly - co je pergola
08.08. 2016
8.74 kB čtenářů
Pergola – nezbytná součást každého domu
04.08. 2008
60.15 kB čtenářů
Pergola v zahradě - požadavky na jednotlivé typy
Atlas / Zahradní domky, altány, pergoly
27.09. 2018
19.94 kB čtenářů
Altán
26.01. 2018
101.00 kB čtenářů
Pergola
21.09. 2016
6.11 kB čtenářů
Kvalitní zahradní domek
11.09. 2015
77.06 kB čtenářů
Altán a pergola z bambusu
26.08. 2014
40.21 kB čtenářů
Trámky na pergolu
23.05. 2014
20.87 kB čtenářů
Jak osázet prostor mezi pergolou a plotem?
24.12. 2013
11.33 kB čtenářů
Sítě proti hmyzu
30.10. 2011
22.92 kB čtenářů
Podzimní dekorace pergoly
25.05. 2011
33.37 kB čtenářů
Treláž - konstrukce na popínavé růže
23.03. 2010
17.02 kB čtenářů
Altán z rostlých stromů