Dělící stěny

Poslal(a) 07.02. 2008 13:10:10 (51276 čtenářů)

Dělící stěny (VLADEKO)

S rostoucím pracovním vytížením každého jedince v současné hektické době, roste i potřeba chránit si své soukromí, své místo, kam chodíme relaxovat od věčných pracovních povinností. Takovým místem je logicky domov. Domů chodíme odpočívat a zavírat dveře před stresem a tlakem, který nás během pracovního dne provází. Proto je potřeba si svůj dům, byt, zkrátka hrad chránit před vlivy, které by nás při zaslouženém oddychu mohly rušit.

Není však třeba myslet hned na betonový kryt ani kamennou čtyřmetrovou zeď, které by dovedly odolat i nájezdu nepřátelských vojsk Takováto opatření jsou nevhodná hned z několika hledisek. Za prvé jsou finančně náročná, neboť vybudovat takové monstrum prostě něco stojí. Za druhé si u sousedů a kolemjdoucích vysloužíme nálepku nepřístupného a namyšleného snoba, který nechce mít s lidmi v okolí vůbec nic společného, přestože dýchají naprosto totožný vzduch a pijí stejně chlorovanou vodu. A za třetí, a to je možná nejdůležitější, není monolit v podobě neprůhledné hradby vůbec nic pěkného. I když se pokusíme vysadit popínavou rostlinu do její blízkosti, z vnější strany ji jistotně umoří buď venčení psíci nebo sucho, neboť zalévání zeleně vně domácího opevnění bude zákonitě spíš výjimkou.

Vhodnější volbou, jak si uchránit soukromí a nepokazit estetický dojem ze svého domu či zahrady sobě a okolí, je stavba dělící zástěny nebo plotu z méně robustních materiálů. Nejvhodnější se jeví dřevo, které k zahradě či terase přirozeně patří a díky své snadné opracovatelnosti se z něj na současném trhu vyskytuje velké množství zajímavých a praktických výrobků. Když pomineme jednoduchá plaňka, která vytváří klasické oplocení, více či méně průhledná s možností tvarových experimentů, nalézáme v zahradních centrech nebo u specializovaných firem dělící stěny, paravány a treláže. Ty mohou mít různou podobu, která se odvíjí od výrobního postupu a použitého materiálu. Základní dělení je trojí: treláže z latí, lamelové stěny, pevné stěny. Můžeme uvažovat i se čtvrtým typem, který v praxi představuje různé kombinace výše uvedených.

Treláže z latí jsou mříže, vyrobené z jemné laťoviny, která je skládána vodorovně nebo na koso a usazena v pevném rámu. Podle velikosti ok, které latě tvoří, usazení latí a masivnosti rámu se obvykle stanovuje i cenová hladina výrobku. Čím hustší oko, pevnější spoj latí a masivnější rám tím je mříž dražší. Cena však představuje kvalitu a hlavně stabilitu, neboť v případě volby treláže jakožto vnějšího oplocení je pevnost jeden z nejdůležitějších požadavků. I když se mříž může jevit jako příliš vzdušná a nevhodná pro ochranu soukromí před okem zvědavce, je nejvhodnější tam, kde dává majitel přednost zeleni jako přirozené hradbě. Popínavé rostliny velice ocení pevnou oporu pro počáteční růst a treláž snadno takovou pomoc poskytne. Navíc jsou mříže velice dekorativní a vyráběné v mnoha tvarových variacích.

U volby lamelové stěny je třeba dát velký pozor na kvalitu. V nabídce jsou velice jednoduché zástěny, které jsou levné, ale jejich pevnost malá. Potřebují plošnou oporu a prakticky vůbec neodolají prudšímu nárazu. Jsou totiž vyrobeny z méně než půl centimetru slabých lamel, které jsou vzájemně propleteny. V lepším případě jsou usazeny do rámu v horším, a to je obvykle případ nejlevnějších produktů, pouze na okraji zpevněny příčnou latí. Navíc jsou jen hrubě opracovány a proto hrozí i zadření třísky. Lepší je volit lamelové stěny masivního provedení s hladkou povrchovou úpravou a pevným rámem. Takové stěny se vyrábí často v kombinaci s mřížovou výplní, která monotónní plochu odlehčí a esteticky dotvoří. Lamelové stěny se vyrábí nejen z tuzemských dřevin, ale i z exotických jako jsou bangkirai nebo tatajuba, které snáze odolávají povětrnostním podmínkám. I ty se však musí pravidelně udržovat a cenově i trojnásobně převyšují domácí produkty.

Pevné dřevěné desky jsou nejluxusnější a nejstabilnější variantou dělících stěn. Jsou vyráběné obvykle z tuzemských materiálů a to buď formou celých deskových formátů, palubek nebo fázkovaných prken. Pokud je plocha tvořena jednou deskou je tvořena z dvou i třívrstvých profilů, které zabraňují deformaci, časté u palubkových stěn. Tam dochází k rozesychání a naopak sesychání jednotlivých částí, což může být nepříjemné hlavně u povrchově upravených výrobků. Ty jsou obvykle natírány už sestavené a v případě rozestupu palubek jsou zřetelná nenatřená místa. Tomuto jevu naopak předchází přiznání mezery u prkenných stěn, které s diletací počítají. Všechny typy stěn jsou usazeny v masivním, 90mm rámu, který hravě odolá nárazu i tlaku. Často jsou kombinovány s mřížemi. Hodí se jako vnější oplocení i jako paraván k terase.

Ať již zvolíte jakoukoli variantu, berte na zřetel hlavně to, že stěna bude nejen chránit, ale také doplňovat ostatní dřevěné komponenty použité v zahradě. Proto by měly zástěny a například výplně pergoly vzájemně korespondovat, aby nenarušily celkové pojetí zahrady. Zkoušejte proto vhodně kombinovat barvy, materiály a hlavně začlenit zeleň, která i tu nejfádnější plochu dokáže kouzelně proměnit v zajímavý zahradní prvek.

Pevná dělící stěna (VLADEKO)

Lamelová dělící stěna (VLADEKO)

Ing. Vladimíra Horáková
VLADEKO spol.s r.o.
www.vladeko.cz

Články: dělící stěny

01.03. 2009
17.42 kB čtenářů
Živé ploty a stěny
26.03. 2008
46.90 kB čtenářů
Pergoly - prvky zahradní architektury navazující na pergoly (2)
01.07. 2016
8.49 kB čtenářů
Živé ploty - výšky a tvary ve stříhání
10.06. 2009
50.53 kB čtenářů
Plastové desky
11.11. 2007
60.82 kB čtenářů
Oplocení - špalíry, ozdobné mříže a zástěny
24.08. 2018
4.69 kB čtenářů
Dělení prostoru
14.04. 2008
32.49 kB čtenářů
Bazény - biotopy, přírodní nádrže
16.03. 2009
15.62 kB čtenářů
Ilustrovaný průvodce zahrádkáře - Časné jaro
14.03. 2008
46.87 kB čtenářů
Pergoly - co je pergola
Atlas / Zahradní domky, altány, pergoly
27.09. 2018
19.94 kB čtenářů
Altán
26.01. 2018
101.00 kB čtenářů
Pergola
21.09. 2016
6.11 kB čtenářů
Kvalitní zahradní domek
11.09. 2015
77.06 kB čtenářů
Altán a pergola z bambusu
26.08. 2014
40.21 kB čtenářů
Trámky na pergolu
23.05. 2014
20.87 kB čtenářů
Jak osázet prostor mezi pergolou a plotem?
24.12. 2013
11.33 kB čtenářů
Sítě proti hmyzu
30.10. 2011
22.92 kB čtenářů
Podzimní dekorace pergoly
25.05. 2011
33.37 kB čtenářů
Treláž - konstrukce na popínavé růže
23.03. 2010
17.02 kB čtenářů
Altán z rostlých stromů