Řez dřevin - opadavé keře a popínavé rostliny (1)

Poslal(a) 05.03. 2008 09:40:30 (35814 čtenářů)

Keře je vhodné řezat brzy na jaře, dříve, než se objeví první nové výhony. V této době se keř ještě nachází ve stádiu zimního spánku. Nicméně nízké javory (například javor amurský) nelze řezat do července nebo srpna, protože na jaře sají mízu. Pro zajištění velkého množství květů u keřů, které kvetou na začátku léta, je vhodné provádět řez rovněž v červenci nebo srpnu. Mladé rostliny v květináčích se obvykle větví velice dobře a v době sázení nevyžadují žádný řez.

Zahradní nůžky - řez dřevin (FISKARS)

PROBÍRKA
Jestliže keř vytváří málo nových výhonů, lze jej zmladit postupným řezem. Celý keř můžete zmladit rozdělením řezu na tři roky. Každé jaro odstraňte jednu třetinu všech starých větví a ponechejte všechny nové. Po třech letech je celý keř zmlazen a bude dobře prospívat. Aby bylo možné tento způsob řezu využít, musí keř v roce řezu vytvořit nové výhony. Probírku lze snadno provádět univerzálními zahradnickými nůžkami nebo teleskopickými nůžkami. Pokud jsou větve keře příliš silné, můžete použít zahradnickou pilku.

Mezi keře, u kterých lze probírku s úspěchem použít, patří maliník, rybízy, temnoplodec, nízké javory, zlatice, zimolez, růže kvetoucí na loňských výhonech (například růže trnitá a červenolistá), jeřáb, hortenzie a šeřík. Některé keře, které vyžadují probírku, lze řezem zmladit. Během růstu je lze každý rok minimálně probrat, aby měly krásné květy a listoví. Do této skupiny patří nepravý pomerančovník, svída, mochna křovitá a šeřík obecný. Pokud si nejste jisti, u kterého opadavého keře je možné provést průklest, můžete vždy provést probírku. Průklest můžete snadno provést obouručními nůžkami, univerzálními zahradnickými nebo teleskopickými nůžkami v závislosti na velikosti a hustotě větví.

Mezi keře, u kterých lze provádět průklest, patří dřišťál japonský, čimišníky, líska, hloh, růže kvetoucí na letošních výhonech (růže vrásčité, Rosa rugosa ‘Hansa’, Rosa nitida), ostružina americká, vrba vrásčitá, vrby purpurová, jeřábník, tavolník a pámelník. U keřů, u kterých lze provádět průklest, můžete rovněž provádět probírku.

Některé keře, jako je například hortenzie latnatá (hydrangea paniculata), je třeba řezat odlišně. Chcete-li udržet nízký vzrůst rostliny a množství květů, prořezávejte rostlinu každé jaro a ponechte pouze několik pupenů na loňském dřevu. Na větvi starší než jeden rok málokdy vyraší nové pupeny.

RŮŽE FLORIBUNDA
Při sázení růží rodu floribunda na jaře zkraťte silné výhony ke 3. nebo 4. zdravému pupenu. Růže rodu floribunda rostou do šířky, pokud horní pupen směřuje směrem ven. Rostliny pěstované v květináči není třeba v době sázení zkracovat. Pokud růže v létě vypustila dlouhé výhony, můžete je na podzim částečně zkrátit. Výhony ovšem nelze zkracovat příliš, aby se nesnížila odolnost rostliny.

Řez růží rodu floribunda se provádí na jaře před novým růstem po skončení mrazů. Veškeré výhony spálené mrazem odřízněte u země. Zvolte 3 - 5 nejsilnějších výhonů, které přežily zimu, a zkraťte je ke 3. nebo 4. zdravému pupenu.

POPÍNAVÉ RŮŽE
Řez popínavých růží se provádí při sázení zkrácením výhonů na 20 - 30 cm. Řez je třeba provést nad pupenem. Na zimu je vhodné popínavé růže položit na zem a zakrýt listím a později sněhem. Na jaře odstraňte všechny poškozené a odumřelé výhony. Seřízněte výhony na první zdravý pupen. Pokud je starší popínavá růže příliš hustá a propletená, proberte ji stejně, jako v případě keře. Popínavou růži můžete rovněž zmladit: - odřízněte nejstarší větve zcela u země a ponechte několik mladých zdravých výhonů, které zkrátíte na 40 - 50 cm. Menší růže floribundas a popínavé růže lze řezat nůžkami; chcete-li se vyhnout, použijte teleskopické nůžky.

RODODENDRON (ALPSKÁ RŮŽE)
Vzhledem k tomu, že se rododendrony nezmlazují příliš snadno, odstraňte pouze odumřelé a poškozené větve. Pokud je keř velice sporý, může vytvořit pupeny dokonce i na tvrdých dřevnatých větvích. Zcela suché větve odstraňte u země nebo seřízněte na první živé rozvětvení.

Řez dřevin (FISKARS)

Ukázka textu z brožurky Průvodce řezem stromů a keřů
Fiskars Brands Finland
nám.T.G.Masaryka 36, 264 01 Sedlčany
www.fiskars.com

Články: řez dřevin

26.02. 2008
28.91 kB čtenářů
Řez dřevin
07.03. 2008
87.52 kB čtenářů
Řez dřevin - jehličnany
09.03. 2008
50.53 kB čtenářů
Řez dřevin - opadavé stromy
05.03. 2008
29.59 kB čtenářů
Řez dřevin - opadavé keře a popínavé rostliny (2)
28.07. 2010
20.63 kB čtenářů
Zahradnické nářadí pro řez dřevin - jak jej používat
Atlas / Zahradní nářadí
20.08. 2018
3.17 kB čtenářů
Třínohý žebřík (nastavitelné nohy)
24.02. 2017
4.75 kB čtenářů
Plastová nádrž na vodu
02.12. 2016
97.78 kB čtenářů
Poradte jaké nářadí ?
10.11. 2014
6.25 kB čtenářů
Hrábě - jakou délku násady
04.11. 2013
6.54 kB čtenářů
Bazarové aku zastřihavací nůžky nestŕíhají
05.01. 2013
16.56 kB čtenářů
Oprava nářadí
10.11. 2011
11.94 kB čtenářů
Vysavač, nebo hrábě?
10.06. 2009
13.90 kB čtenářů
Vytrhávač plevele