Trávník - měkký a pružný zelený koberec

Poslal(a) 24.03. 2008 17:16:39 (34277 čtenářů)

Trávník je typický nejen pro tradiční anglické zahrady. Ať už jde o plochu odolné trávy, kterou využívá o víkendech celá rodina, nebo o dokonale pěstovaný zelený koberec, vaší zahradě poskytuje otevřený prostor, sjednocuje jednotlivé části a tvoří kontrast s pestrými okrajovými záhony.

Trávník

Založení trávníku
Měl by být jednoduchý Ostré rohy a komplikované okraje se rychle naruší; rovnější tvar vašeho trávníku vydrží déle. Snadná péče Můžete využít jen takový sklon trávníku, aby déšť pronikal jeho povrchem (zasakoval) a nestékal na vydlážděné plochy a pěšiny, nesejte trávu na svah s větším sklonem než 25 stupňů. Zvažte vybudování pěšiny od místa uskladnění sekačky až k trávníku a vhodné olemování záhonů.

Semena pro úspěch
Krásný povrch Takové trávy jako psineček (Agrostis) nebo kostřava červená (Festuca rubra) jsou nápadné svými jemnými listy a vytvářejí hustý atraktivní trávník. Můžete je často sekat s nejnižším nastavením nože sekačky.

Travnatá pěšina nebo plocha pro hru Jílek vytrvalý (Lolium perenne), kostřava (Festuca arundinacea), lipnice luční (Poa pratensis) a trojštět (Trisetum flavescens) jsou poměrně hodně odolné proti chorobám i škůdcům a proti sešlapávání. Jílek vytrvalý rychle roste a zůstává zelený i v zimě.

Tráva na suché zemi Použijte odolnou kostřavu ovčí (Festuca ovina), kostřavu červenou (F. rubra) nebo kostřavu Chewingovu (F. rubra var. commutata). V létě zůstává nejdéle zelená F. Rubra var. rubra.

Tráva v polostínu Určitý stín snese jílek, kostřava červená nebo odolná lipnice obecná (Poa trivialis), ale žádná tráva neporoste v úplném stínu.

Vybudujte okraj Správné zakončení trávníku pomáhá vymezit cestičky a záhony, celek pak působí upraveným dojmem a údržba není náročná. Tradičně se okraje záhonů budovaly z terakotových dlaždic nebo cihel, ale můžete experimentovat s jakýmkoli vhodným materiálem, od použitého stavebního dřeva po nařezaná polena.

Pokládat drny nebo sít? Při zakládání záhonu je jednodušší a lacinější vysít travní semena, ale pro rychlé výsledky a snazší údržbu položte drn. To lze udělat téměř kdykoli kromě velmi suchých, chladných nebo vlhkých období a jistě ne v zimě.

Míchejte semena Pro zakládání trávníku se používají semena mnoha různých druhů trav i travin – a každý druh nebo odrůda má své charakteristické vlastnosti. Některé se rozrostou velmi rychle; ostatní snášejí sešlapávání nebo poskytují různé barvy a struktury. Pro jednotný vzhled plochy potřebujete směs různých semen. Směsi se už zpravidla prodávají namíchané, ale před výsevem je důkladně protřepte.

Kdy půdu osít Nejlepší dobou pro výsev travního semene je raný podzim, resp. pozdní léto od 15. srpna do 15. září, kdy mohou traviny vyklíčit a zakořenit už téměř bez konkurence plevelů. V mírných oblastech můžete sít až do poloviny listopadu. Na jaře bude klíčení pomalejší, neboť půda je studená; pokud je však dostatečně vlhká i teplá a teplota vzduchu dosáhla 10 °C, můžete semena vysít i po 15. dubnu. Počkáte-li s výsevem do letních měsíců, od června do srpna, semena nebudou moci v suchém počasí vyklíčit, nebudete-li je alespoň jednou nebo dvakrát za den rosit.
- Přečtěte si návod na balení, kolik semene máte vysít, jelikož různé směsi mají různé pokrytí. Pro stejnoměrné rozložení smíchejte osivo s pískem; kolem okrajů záhonů by měl být výsev hustší – zde bude trávník vystaven většímu opotřebení.

Příprava místa Když je půda suchá, zpevněte plochu, kterou chcete osít tak, že ji důkladně ušlapete nebo zaválcujete. Ujistěte se, že nikde nejsou žádné prolákliny, aby sekačka později neseřezávala i drn. Je-li zemina vlhká, nedělejte to. Povrch uhrabte hráběmi a nechte několik týdnů, aby mohla vyklíčit semena plevele. Vyklíčený plevel potom jen hráběmi odstraňte a znovu urovnejte povrch půdy. Několik dnů před výsevem travního semene zapravte do povrchu půdy trochu hnojiva, například rybí, kostní nebo krevní moučku, která obsahuje dusík, fosfor a draslík.
- Můžete sít pomocí secího stroje s násypkou na travní semeno nebo ručně. Vždy ale sejte rovnoměrně, polovinu semen jedním směrem a druhou polovinu kolmo na původní směr.
- Sejete-li ručně, rozdělte si celou plochu na stejně velké díly a odvažte si množství semen, která na každý použijete.
- Po výsevu povrch lehce uhrabte. Je-li sucho, pravidelně povrch zalévejte, aby semena mohla lépe klíčit.
- Jakmile nově vysetá tráva dosáhne výšky 5 cm, posekejte ji rotační sekačkou s nožem nastaveným na výšku 2,5 cm. Tím podpoříte odnožování a trávník zhoustne.

Trávník

Trávník

Ukázka textu z knihy Tajemství dědečkovy zahrady
Reader’s Digest Výběr
Pasáž Na Poříčí 10
110 00 Praha 1
www.vyber.cz

foto Hana Vymazalová

Články: trávník měkký

23.04. 2009
20.08 kB čtenářů
Trávník - sečení trávníku
25.06. 2012
22.75 kB čtenářů
Encyklopedie zahradničení - významový slovník P-R
01.02. 2009
28.45 kB čtenářů
Únor v zahradě (3)
Atlas / Trávník
03.09. 2018
1.49 kB čtenářů
Zakládání trávníků
05.08. 2018
1.70 kB čtenářů
Mravenci - katastrofické přemnožení v trávníku
09.05. 2018
1.54 kB čtenářů
Sekání trávníku
06.12. 2017
2.62 kB čtenářů
Travní drn
24.08. 2017
4.24 kB čtenářů
Plevel v trávníku
22.05. 2017
18.07 kB čtenářů
Nový trávník - více plevele než trávy
30.04. 2017
2.05 kB čtenářů
Řasy v trávníku
26.03. 2017
2.06 kB čtenářů
Střešní terasa - jak založit trávník
23.03. 2017
1.87 kB čtenářů
Lipnice v trávníku
17.03. 2017
2.96 kB čtenářů
Vertikutace trávníku - nejvhodnější doba