Růže královská - evropský trend

Poslal(a) 10.01. 2004 18:40:55 (32266 čtenářů)

Královský titul znamená být nejvyšším a nejvznešenějším, ale také nejkrásnějším... V rostlinné říši tato pocta náleží již celá tisíciletí růži. Je obdivována a zbožnována od nepaměti.

Moderní růže Zisterzienser Rosa

Není rostliny, která by v zahradě kvetla déle a krásněji a při tom ještě omamně voněla. Květy se dají sušit, lisovat na olej, aranžovat do váz. Čínská nauka feng-shui tvrdí, že růže je ve svém působení neutrální, na jedné straně je krása květů velmi pozitivní, ale na druhé jsou trny i nebezpečné. Proto se výborně hodí jako ochránkyně domova, nejlépe v určité vzdálenosti od vchodu.
Přes veškerou popularitu však růže v našich zahradách nezaujímají pozici, která jim právem náleží. Až příliš často je slyšet zastaralý názor, že růže jsou příliš pracné, choulostivé a problematické.
Šlechtění růží je velmi starého data a sotva najdeme rostlinu, které by se věnovala až do dnešních dnů větší pozornost. Existuje nepřeberné množství kultivarů, jejichž kvalita je však velmi rozdílná! Vedle krásy květů, barvy, vůně apod. je rozhodujícím kritériem i odolnost proti mrazu, chorobám a škůdcům. V poměrně nedávné době se proto šlechtitelé zaměřili na vyselektování nejen krásných, ale především zdravých a odolných růží. Výsledky jsou fascinující: nezvyklé tvary květů, nádherné barvy a vůně spojené s celosezonním kvetením a zdravým růstem.
Novým výpěstkům říkáme souhrnně "moderní růže" a dělíme je dále na půdopokryvné, sadové, pnoucí, stromkové, keřové, záhonové, anglické či mini-růže. Samozřejmě je mezi nimi i nejvyšší třída - tzv. čajové neboli velkokvěté růže.
Je nesmírně těžké si mezi nimi vybrat tu pravou, také proto, že teprve v poslední době se na našem trhu objevují špičkové růže za rozumné ceny z domácí produkce. Tyto kultivary jsou převzaty od nejlepších evropských šlechtitelských firem (licence) a u nás pod stejnými jmény dále produkovány. Pokud se jedná o seriózní podnik, je zde kvalita zaručena. U dovážených sazenic je dobrým vodítkem pohed na visačku, kde lze někdy najít zkratku ADR, což znamená "Uznaná německá růže". Pravdou ovšem zůstává, že i celá řada nedekorovaných kultivarů je vynikající. Zde pomůže při výběru slovo odborníka - zahradního architekta.
Koupí skvělé růže však ještě nemáme vyhráno! Neméně důležitým je i správný výběr a úprava stanoviště. Moderní růže si nechají ledacos líbit, ale chceme-li z nich mít opravdový požitek, vyplatí se respektovat jejich nároky a požadavky.
V prvé řadě je nutno vybrat vhodné místo. Růže milují osluněná stanoviště, kde mírný vánek brání zadušení v letních vedrech a rychle osuší vlhké listy po dešti. Vyhýbáme se tedy uzavřeným koutům i těsné blízkosti jižních stěn (úpal - často u pnoucích). Rozhodujícím požadavkem je i dostatek vláhy v půdě, především v časech horka.
Již při koupi kontrolujeme, zda nejsou rostliny přeschlé, hlavně kořeny. Doma je pak ihned vybalíme a upravíme podzemní i nadzemní část ostrými zahradnickými nůžkami tak, aby se odstranily všechny poškozené části až do zdravého dřeva. Před sázením namočíme rostlinu nejméně na dvě hodiny do kbelíku s vodou.
Půda má být propustná a spíše lehčí s dostatkem humusu a živin. Proto je vhodné přimíchat dobře rozložený kompost nebo rašelinový substrát (pozor na čerstvý hnůj!), dále hnojivo s dlouhodobým účinkem (rohová-kostní moučka) a písek. Do dostatečně velké jámy sázíme tak, aby místo, kde je růže naočkována, bylo asi 5 cm pod úrovní terénu. Řádně zalijeme. Sázíme-li na podzim, nakopčíme na zimu.
Péče spočívá především v odstranování odkvetlých, suchých a nemocných částí. Z jara přihnojíme plným hnojivem pro růže nebo takovým, kde není dusík v převaze. Pro boj s mšicí jsou osvědčené a účinné přípravky, neúspěch spočívá především v nekázni při aplikaci - je nutno přesně dodržet návod a termín pro opakovaný postřik! Totéž platí i u chorob, které se ale u špičkových růží vyskytují vzácně a nejsou fatální.
Růže jako celá řada jiných květin se neobejde bez pravidelné péče, ale odměna, které se nám za to dostane, bude vpravdě královská.
Podle Dům a zahrada, foto Hana Vymazalová

Články: růže královská

02.10. 2007
42.26 kB čtenářů
Lilium regale - lilie královská
15.02. 2008
72.79 kB čtenářů
Lilium - lilie
11.06. 2009
21.87 kB čtenářů
Vonné rostliny
10.10. 2009
24.51 kB čtenářů
Říjen - začíná klidové období nádobových rostlin
Atlas / Růže
17.02. 2019
1.55 kB čtenářů
Růže - pěstování v nádobách
23.01. 2019
7.46 kB čtenářů
Pnoucí růže - řez
08.07. 2017
12.15 kB čtenářů
Růže - množení růží
23.03. 2017
79.20 kB čtenářů
Stříhání růží všeobecně
08.02. 2017
167.48 kB čtenářů
Růže - fotografie
25.09. 2016
3.69 kB čtenářů
Růže - nádor na kmínku
16.09. 2016
22.32 kB čtenářů
Pnoucí růže
30.07. 2016
5.02 kB čtenářů
Pokryvné růže - odrůdy
09.08. 2015
51.79 kB čtenářů
Růže
10.05. 2015
72.70 kB čtenářů
Choroby růží