Rostliny: Heřmánek římský a heřmánek pravý

Poslal(a) 12.09. 2008 11:48:49 (35928 čtenářů)

Krásný heřmánek můžete pěstovat jako trvalku, jednoletou rostlinu nebo třeba obojí najednou. Heřmánek římský (Chamaemelum nobile, synonymum Anthemis nobilis) je nízká, rozrůstající se trvalka. Heřmánek pravý (Matricaria recutita, synonyma Chamomilla chamomilla, Chamomilla recutita, Matricaria chamomilla) roste jako vzpřímená jednoletá bylina.

Matricaria recutita - heřmánek pravý

Výsev a výsadba
Půda Heřmánek římský roste zpravidla nejlépe ve vlhké humózní půdě na plném slunci nebo v lehkém stínu. Před zasazením byste měli po povrchu rozhodit tenkou vrstvu kompostu a zapracovat ji do půdy.
Heřmánek pravý vysévejte do lehké, propustné půdy na plném slunci. Měli byste počkat, až teplota stoupne alespoň na 13 °C.

Péče
Zalévání Rostliny zalévejte, aby byla půda vlhká; heřmánek římský dává přednost trochu vlhčí půdě než heřmánek pravý. Mulčováním kolem rostlin potlačíte plevel.
Heřmánek římský se rozroste a pokryje zem. Obě rostliny se snadno pěstují a obvykle je neohrožují škůdci.

Množení Při množení heřmánku římského rostliny na jaře rozdělte a zasaďte je znovu 30–45 cm od sebe.
Heřmánek pravý se vysemení sám, pokud necháte odkvést několik květů a vypadají z nich semena. Nenechávejte ale na rostlině příliš mnoho květů, nebo budete mít tolik semenáčků, že se z nich brzy stane plevel.

Sklizeň
Květy heřmánku stříhejte opatrně, až když jsou plně rozvité. U heřmánku římského uštipujte jednotlivé květy, u heřmánku pravého stříhejte celé stonky. Čerstvé květy jsou jedlé a mohou se přidávat do salátů.

Skladování Květy můžete rozprostřít na plachtu nebo archy papíru a sušit na chladném, suchém a vzdušném místě. Usušené květy skladujte v uzavřených skleněných nádobách.

Voňavý trávník Heřmánek římský se používá i jako trávník. Když po takové ploše kráčíte, uvolňuje se sladká, ovocná vůně. Použijte nekvetoucí odrůdu ‘Treneague’ a omezte se na malou plochu – je těžké ji udržovat a zbavovat plevelu.

Chamaemelum nobile - heřmánek římský

Chamaemelum nobile - heřmánek římský

Ukázka textu z knihy Moje zeleninová zahrádka, Fern Marshall Bradley & Jane Courtier
Reader’s Digest Výběr
Pasáž Na Poříčí 10
110 00 Praha 1
www.vyber.cz

foto Hana Vymazalová

Články: heřmánek římský

06.06. 2017
2.18 kB čtenářů
Chamaemelum nobile 'Flore Pleno' - heřmánek římský
12.03. 2010
46.36 kB čtenářů
Půdopokryvné kvetoucí trvalky