Svítidla a světelné zdroje Philips pro zahradní a krajinnou architekturu

Poslal(a) 15.09. 2008 15:17:53 (27677 čtenářů)

Zahradní a krajinná architektura nás obklopuje na každém kroku. Umožňuje nám trávit volný čas, doprovází nás při procházkách městem, na nákupech, cestou do kanceláře, ale i v okolí našeho bydliště. Má za úkol vytvářet zajímavé prostředí, které nám zpříjemní život nejen ve dne. Světlo je totiž v noci její nedílnou součástí. Přináší pocit bezpečí, ale má i další důležitou vlastnost – umí zprostředkovat okolní krajinu jinak, než jak ji vnímáme ve dne. Dokáže ji zvýraznit, ozvláštnit, rozjasnit nebo i vdechnou tajemný tón. Světlo má schopnost vytvářet a pokud se architektům zachce, třeba i pravidelně měnit atmosféru krajiny.

Gent - osvětlování komunikací parků a obytných zón (PHILIPS)

Společnost Philips, jako přední výrobce světelných zdrojů a svítidel, přispívá k tomu, aby investoři projektů i architekti mohli tyto potřeby uspokojit v nejvyšší kvalitě, s důrazem na nejdůležitější témata a trendy dnešní doby jako jsou úspory energie, světelné znečištění či kvalita světla. Proto Vám přinášíme článek o nejzajímavějších produktech vhodných právě pro projekty zahradní a krajinné architektury.

Osvětlení komunikací a cest
Základním požadavkem na osvětlení cest v nočních hodinách je určitě zvýšení bezpečnosti. Dnes se k tomu ale přidává i tlak na kvalitu světla, které musí do zvolené architektonické koncepce krajiny dobře zapadnout a podtrhnout její charakter. Proto se pro osvětlování komunikací parků, obytných zón, ale i zahrad využívají především vysokotlaké halogenidové výbojové světelné zdroje s příjemným bílým světlem, díky němuž se osvětlované okolí jeví ve velmi přirozených barvách. Sodíkové výbojky se žlutým světlem tento komfort neposkytují, jelikož hrubě zkreslují skutečné barvy osvětlovaných předmětů.

Tyto moderní zdroje skvěle zapadají do koncepce moderních urbanistických svítidel Philips, která nejen poskytují kvalitní osvětlení v noci, ale díky důrazu na design jsou také efektním doplňkem okolí přes den.

Nejnovější rodinu urbanistických svítidel Philips tvoří produktová řada CitySpirit. Díky použitým materiálům, široké výbavě svítidel a rozmanitosti jejich možného provedení spojuje veškeré požadavky architektů na kvalitu, výkon, flexibilitu a vzhled svítidel.

Samozřejmostí všech urbanistických svítidel Philips (např. rodina CityVision, nebo high-end svítidla Metronomis) je propracovaná optika zabraňující vytváření rušivého světla – vyzářené světlo je usměrňováno na osvětlovaný povrch a nikoli do horního poloprostoru.

Nasvěcování stromů a architektonických prvků
Velmi efektním prvkem zahradní architektury je nasvětlení stromů či jakýchkoli rostlin. Pro tento účel je vhodným produktem svítidlo Philips DecoScene. Toto svítidlo určené pro zabudování do země je vyráběno ve třech rozměrových verzích a umožňuje použití opravdu široké škály světelných zdrojů, stejně jako barevných filtrů. Díky tomuto osvětlení získává osvětlovaná scenérie dramatický nádech.

Svítidlo DecoScene je však vhodné i pro osvětlování architektury, např. fasád domů či parkových zdí a zahradních zídek. Svítidla díky zapuštěné montáži neruší navrženou architekturu ve dne a v noci ji pomáhají zvýraznit. Samozřejmostí je vysoká nosnost a možnost provedení se „studeným“ sklem – eliminace dotyku horkého povrhu např. dětmi.

Dekorativní a orientační architektonické osvětlení
Zapuštěné dekorativní a orientační osvětlení zvyšuje estetický dojem aplikace a zvyšuje bezpečnost lidí, kteří se např. v parku mohou spolehnout na světelné ohraničení cestiček, teras či schodů.

Pro tyto účely se často používají zapuštěná svítidla na bázi LED diod, jelikož při nízké spotřebě energie, dlouhé životnosti (až 50 000 hodin) a dobrém světelném výkonu umožňují volbu z mnoha barev i řízení jejich změn. Např. svítidla Amazon LED jsou určena pro instalaci do země a jsou tak vhodná jak pro lemování cest, tak pro dekorativní osvětlení prostranství, či teras.

V krajinné architektuře nachází prostor i produkt WallMarker LED dostupný v mnoha tvarových i barevných verzích pro montáž do stěn v jakékoli výšce.

Samostatnou kapitolou se pak stávají svítidla pro použití ve vlhkém prostředí a ve vodě. Philips UnderWater LED je rodina bodových svítidel pro přisazenou i zapuštěnou montáž např. pro osvětlení bazénů, či fontán.

Řízení světelných scén
Silným nástrojem v rukou architekta pak může být řízení svítidel a světelných scén. Změna barev, sytosti či intenzity osvětlení vede k umocnění atmosféry místa. Stmívání v noční době s nízkou vytížeností daného místa umožňuje optimalizovat náklady na elektrickou energii při udržení bezpečnosti. Řízení světelných systémů ale poskytuje také široké možnosti pro vytvoření dramatické atmosféry jakékoli aplikace pomocí dynamických změn světlených podmínek.

Philips poskytuje konzultační služby od prvotních obecných informací až po návrh řešení a cenovou nabídku pro konkrétní projekt samozřejmě zdarma. Pokud se na nás rozhodnete kdykoli obrátit, rádi Vám pomůžeme.

Rodina svítidel CitySpirit (PHILIPS)

Golfové hřiště St.Andrews (PHILIPS)

Hynek Bartík,
Philips Česká Republika, s.r.o.
End User (Segment) Account Manager CZ &SK pro venkovní osvětlování
Mobil: +420 724 549 988
Email: hynek.bartik@philips.com

Články: svítidla světelné

22.07. 2008
16.98 kB čtenářů
Projekt osvětlení botanické zahrady Lálbágh, Bengalúru, Indie
10.08. 2008
33.94 kB čtenářů
Zahradní svítidla
11.06. 2012
11.85 kB čtenářů
Orchideje - světelný a teplotní režim
28.05. 2008
31.70 kB čtenářů
Zahradní svítidla
05.11. 2008
36.42 kB čtenářů
Venkovní osvětlení
Atlas / Zahradní osvětlení
25.08. 2008
15.60 kB čtenářů
Svítidla ve vodě - životnost