Rostliny: Phoenix canariensis - datlovník kanárský

Poslal(a) 10.02. 2009 20:47:43 (50303 čtenářů)

Kanárské datlové palmy pocházejí, jak už napovídá jméno z Kanárských ostrovů, kde už jsou dnes ve volné přírodě vzácné. Zato se celosvětově rozmnožují jako kulturní rostlina na miliony a jsou ceněné hlavně díky mohutné koruně a silnému kmenu. 40 - 60 cm široké reliéfovité vějíře dosahují už v mladých letech délky 2 - 3 m, ve stáří až 5 m. Jsou v základu osázené ostny.

Phoenix canariensis - datlovník kanárský

Datlové palmy jsou imposantními společníky na slunečných terasách, zahradách a vnitřních dvorech, ale také celoročně v domě v zimních zahradách, bazénech, vstupních halách s proudícím světlem a na mnoha dalších místech, kde navozují atmosféru dovolené. I přes jejich zdánlivě suchou lokalitu původu využívají kořeny Datlové palmy vodonosné vrstvy a zásobují se takto stále vodou .Proto by měl člověk tyto rostliny v květináči pečlivě a dostatečně zásobovat vodou. U Datlových palem jsou rozdělená pohlaví, takže mužská,resp. ženská květenství se otvírají na rostlinách různorodě. Oranžově zbarvené oválné plody nejsou dobré na chuť.

Datlovník dlouhodobě testujeme ve volné půdě, zatím uspěšně přežívá ale musí se mu zajistit suché podmínky přes zimu a v případě pod mínus 5°C i přitápět topnými kabely.

Minimální teplota: krátkodobě až -9 °C, bez poškození -4°C
Teplota v zimě: 8 (±8) °C
Umístění: plné slunce
Odolnost proti suchu: ano
Vlhkost vzduchu: střední

Phoenix canariensis - datlovník kanárský

Phoenix canariensis - datlovník kanárský

Phoenix canariensis - datlovník kanárský

Phoenix canariensis - datlovník kanárský

Libor Lešner
Libušská 63/226, 14200 Praha 4 Libuš
www.palmycycasy.cz

Články: phoenix canariensis

22.07. 2007
22.89 kB čtenářů
Jubaea chilensis - jubaea čilská
10.10. 2009
25.28 kB čtenářů
Říjen - začíná klidové období nádobových rostlin