Balkónovky - tipy pro letošní úspěch

Poslal(a) 25.02. 2009 17:49:38 (59666 čtenářů)

Nedopadla vaše loňská výsadba letniček a balkónovek zrovna podle vašich představ? Odumřely některé rostliny ve smíšených truhlících, zatímco jiné prospívaly? Zase jste se vrátili po týdnu na chalupu a našli své krásné rostliny tak zvadlé, že už jste je do konce sezóny nezachránili? Abyste takovému katastrofickému scénáři mohli v letošním roce předejít, nabízíme vám několik rad a nápadů, jak se podobnému zklamání vyhnout.

Balkonovky - pelargonie (TIP ZC CS)

Balkonovky (TIP ZC CS)

Rostliny ve smíšených výsadbách
Hlavní zásadou je vysazovat do jedné nádoby rostliny s podobnými nároky na zálivku, sluneční svit, charakter a rychlost růstu, ale i množství výživy. Pokud se potřeby jednotlivých druhů zásadně rozcházejí, nemůžeme čekat úspěch – buď některé druhy přelijeme, takže doslova uhnijí, jiné pro změnu budeme mořit ve stínu tak, že květů se na nich prakticky nedočkáme, případně většina truhlíku zaroste jednou z květin, která má oproti ostatním tak silný růst, že jí ostatní nemohou konkurovat. Nejlépe uděláte, pokud se při výběru obrátíte na obsluhu našich zahradních center, která vám ráda poradí a pomůže s výběrem vhodné kombinace.

Zálivka rostlin a výživa
Mnoho zákazníků má problémy se zálivkou bezprostředně po výsadbě mladých rostlin. Zejména u samozavlažovacích truhlíků je třeba pár týdnů zalévat jen opatrně, aby substrát díky knotům nebyl stále přemokřený. Také v případě dlouhodobějších dešťů je zapotřebí přebytečnou vodu z truhlíků vylévat! Pokud máte tu možnost, používejte pro zálivku dešťovou vodu, která nezatěžuje substrát nepotřebnými minerály. Pravidelnost hnojení je dnes už u většiny pěstitelů samozřejmostí, takže jenom ve zkratce: do substrátu při výsadbě přidáme dlouhodobě se uvolňující hnojivo typu Osmocote a dále pak přihnojujeme tekutým hnojivem přidávaným do zálivky, nejlépe malou koncentrací v každé zálivce.

Rostliny pro méně častou péči
Pro každého, kdo nemá čas či chuť věnovat se svým rostlinám každý den, jsou základem oblíbené pelargónie. Použijete-li samozavlažovací truhlík a budete-li pravidelně vydatně přihnojovat, jen málokdy nebudete odměněni záplavou květů. Plnokvěté pelargónie jsou trochu choulostivější na houbové choroby, ale rostliny nejsou tak velké jako u pelargonií s jednoduchými květy, jsou vhodnější pro víkendovou péči na chalupách – díky menšímu množství listové hmoty nemají takový odpar a nevyžadují proto tolik zálivkové vody – s tím, co jim dáte v neděli, vystačí déle.

Naši zákazníci si již několik let nemůžou vynachválit truhlíky osázené voskovkami (Begonia semperflorens). Téměř bez péče se dnešní odrůdy rozrostou do nebývalé krásy a ačkoliv rostou jen vzpřímeně, na dřevěné okenní římse či v mísách na terase září do dálky po celé léto a ani naše dvoutýdenní dovolená jim obvykle nijak neuškodí.

Podobně odolné a nenáročné jsou i smily, starčeky, gazánie či šruchy a v posledních letech stále více oblíbené šalvěje (mimochodem květenství odrůd jako je ´Victory Blue´ se po usušení mohou pochlubit krásně modrou barvou, výraznější a stálejší než květy levandulí).

Rostliny a slunce
Řada našich zákazníků se na nás obrací s prosbou o doporučení rostlin do truhlíků umístěných na velkém úpalu s tím, že loňské petúnie, bakopy, ale i pelargónie jim slunce spálilo, případně nedostatečně rostly. Většina balkónových rostlin je však přímo určena pro stanoviště na přímém slunci a úpalu, jen malá část prospívá ve stínu či polostínu. Problémem bývá často nedostatečné otužení vysázených rostlin, které často putují ze skleníku v zahradnickém centru přímo na okenní parapety. Nejlépe uděláte, když po výsadbě necháte truhlíky pár dní na klidném, lehce přistíněném místě v závětří a teprve po této otužovací kúře je přemístíte na konečné stanoviště.

Druhým problémem je pak nedostatečná zálivka. Jelikož rostliny se odpařováním brání vysychání, u rostlin na přímém slunci musíte počítat s tím, že zálivka musí být dostatečná a pravidelná. Čím větší jsou rostliny, tím více vody odpaří, takže u druhů jako jsou surfinie, verbeny nebo převislé pelargónie se bez samozavlažovacích truhlíků asi neobejdeme. Nezapomínejme ale na to, že čím víc vody do truhlíků lijeme, o to více musíme hnojit – rozhodně zde nevystačíme s  přihnojením jednou za čtrnáct dnů.

Balkónovky - netýkavky Impatiens (TIP ZC CS)

Balkonovky - pelargonie (TIP ZC CS)

Balkonovky - žluté Osteospermum (TIP ZC CS)

Balkonovky - fuchsie (TIP ZC CS)

Mgr. Jaroslav Malinkovič
Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: balkónovky tipy

19.02. 2015
18.16 kB čtenářů
Letničky jako balkónovky v nádobách
17.12. 2015
10.61 kB čtenářů
Péče o balkónovky v bytě
06.06. 2015
16.90 kB čtenářů
Petúnie a jiné převisy
14.04. 2016
9.29 kB čtenářů
Balkon - moderní barevné kombinace
07.08. 2015
6.36 kB čtenářů
Péče o květiny v létě
18.05. 2015
12.14 kB čtenářů
Tipy na měsíc květen
01.02. 2016
9.11 kB čtenářů
Tipy na měsíc únor
Atlas / Letničky
28.01. 2019
441 čtenářů
Surfinie - pěstování
23.10. 2018
643 čtenářů
Podzimní balkonový truhlík
03.10. 2018
75.78 kB čtenářů
Petunie, surfinie
02.06. 2018
1.45 kB čtenářů
Odstraňování uvadlých květů
23.05. 2018
1.12 kB čtenářů
Letničky - zaštipování
24.04. 2018
57.27 kB čtenářů
Letničky - výsev letniček
11.04. 2018
1.84 kB čtenářů
Lichořeřišnice - výsev
10.04. 2018
1.39 kB čtenářů
Přímý výsev
11.12. 2017
2.18 kB čtenářů
Letničky pro vůni
10.12. 2017
2.74 kB čtenářů
Letničky k řezu