Popínavky - ze země až ke slunci

Poslal(a) 24.07. 2009 10:20:47 (32235 čtenářů)

Popínavky se dostanou i na místa, kde by se jiným rostlinám příliš nedařilo. Šplhají po zdech a stěnách, obrůstají obloukovité konstrukce a pergoly a zdobí je svými listy a květy. Pnou se po oporách a lze je po libosti tvarovat. Jsou tedy ideální pro všechny typy zahrad – ale hodí se především na malé plochy.

Víceleté popínavky: vistárie, plamének, přísavník, břečťan, zimolez

Pnoucí rostliny se často využívají jako clona, která pomáhá vytvořit příjemné soukromí. Hustě porostlé loubí vyžaduje jen málo místa, dobře vypadá a navíc poskytuje pohledovou clonu právě tak jako ochranu před zvědavci, sluncem a větrem. Treláže mohou stát volně nebo být připevněny ke stěně. Také zdi a ploty kolem zahrady – většinou spíš účelné než krásné – se mohou pod zeleným svetrem proměnit v poutavý architektonický prvek. Přísavníkem nebo břečťanem můžete zdi ozelenit i bez treláže.

Obři i druhy vhodné do nádob
Ale pozor, příchytné kořeny těchto popínavých rostlin vrůstají do zdi a lze je pak jen obtížně odstranit. A pokud byste se po letech rozhodli zeleného pokryvu zbavit, zůstanou v omítce stopy po příčepivých koříncích či po přísavkách.

Působivá romantická atmosféra vyzařuje z loubí a altánků, které jsou pokryty kvetoucími popínavými rostlinami, například pnoucími růžemi nebo plaménkem. Obě tyto popínavé rostliny zahrnují množství odrůd s rozmanitými barvami i tvary květů. Také zimolez (Lonicera) se výborně hodí pro ozelenění pergoly či treláží kolem posezení. Jeho trubkovité květy vydávají příjemnou vůni, která se nejvíce rozvine zejména ve večerních hodinách.

Popínavými rostlinami můžete zkrášlit i balkon a terasu. Pro pěstování v nádobách jsou vhodné slabě rostoucí odrůdy plaménku (Clematis) a zimolezu (Lonicera). A na nejmenších balkonech se zase uplatní jednoleté popínavky.

Pohledová clona Volně stojící branky, popínací oblouky a pergoly jsou výrazné prvky, které mohou zajišťovat propojení jednotlivých částí zahrady. Zároveň zahradu dělí na partie s různorodými styly nebo opticky oddělují užitkovou část od okrasné. Vedou návštěvníky zahradou, udávají směr cesty a vzbuzují zvědavost, co se za nimi skrývá. Treláže a popínavé rostliny by měly být ve vzájemném souladu. Vistárie (Wisteria), přísavník (Parthenocissus) a mnohé popínavé druhy růží mohou obohatit a rozšířit i nevelké rozměry zahrady, potřebují však stabilní oporu pro popínání.

K výrazným detailům v trvalkových záhonech patří obelisky či treláže pro popínání, například z proutí, které poslouží jako opora pro bohatě kvetoucí plamének (Clematis) nebo popínavé růže. Vyberte místo, na kterém se tyto zahradní prvky nejlépe uplatní a kde se budou dobře vyjímat, kupříkladu v předzahrádce nebo v záhonu přímo u terasy. S jednoletými pnoucími rostlinami, jako jsou smatavka neboli „černooká Zuzana“ (Thunbergia) nebo lichořeřišnice (Tropaeolum), může treláž každý rok vypadat jinak.

Jednoleté popínavky
Jednoleté popínavé rostliny jsou ideální, pokud potřebujete rychle vytvořit clonu z listů a květů a spokojíte se s tím, že bude sloužit jen jedinou sezonu. Doporučení zasluhují třeba povíjnice (Ipomea), hrachor (Lathyrus) nebo smatavka (Thunbergia), fazol šarlatový (Phaseolus coccineus) právě tak jako rhodochton (Rhodochiton) nebo kvamoklit (Quamoclit). Rostliny si můžete doma předpěstovat ze semen (vysévají se od poloviny března) nebo později koupit sazenice. Do zahrady je vysaďte nejdříve v polovině května, kdy už nehrozí nebezpečí pozdních nočních mrazíků (na místech s drsným klimatem raději počkejte do začátku června). Pro zdárný růst potřebují rostliny především bohatou výživu a zálivku, popínací oporu a vhodné stanoviště.

Jednoleté popínavky: kvamoklit, hrachor, fazol šarlatový, povíjnice, smatavka

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: popínavky země

02.08. 2003
23.95 kB čtenářů
Jak zalévat s rozumen (1)
Atlas / Popínavé rostliny
02.06. 2018
1.13 kB čtenářů
Navedení popínavých rostlin
09.05. 2018
2.66 kB čtenářů
Popínavé rostliny na oporu
03.04. 2018
1.53 kB čtenářů
Výsev pnoucích rostlin
23.07. 2017
2.89 kB čtenářů
Plamének - výsadba
22.05. 2017
75.11 kB čtenářů
Vistárie - proč nekvete?
10.04. 2017
3.50 kB čtenářů
Réva - pěstování
02.04. 2017
79.79 kB čtenářů
Clematis - pěstování
10.08. 2016
20.07 kB čtenářů
Přísavník na zdivo bez omítky ?
29.06. 2016
42.76 kB čtenářů
Kiwi , aktinidie - pěstování
10.04. 2016
5.71 kB čtenářů
Problém s břečťanem - nová fasáda