Sheffield Garden (ukázka z knihy Krásy anglických zahrad)

Poslal(a) 03.12. 2005 18:46:33 (17084 čtenářů)

Našinci znalí světa a zahrad a parků při spatření panoramatu zámku v rozkvetlé zahradě mohou podlehnout dojmu, že se ocitli na jižní Moravě u lednického zámku. Až se zdá, že onen zámek obsypaný květy a barvami je určen pro Šípkovou Růženku. Skutečnost je však taková, že to nejsou růže nebo jiná křoviska, ale že ta vůně, pestrost barev a tvarů květů patří většinou stálezelené dřevině zvané rhododendron (správně pěnišník) a jemu příbuzným azalkám (v botanickém názvosloví vlastně též rhododendronům).

Sheffield Garden

Jsme v zahradě, vlastně v několika zahradách, kde se v nejnižších partiích rozprostírají vodní zrcadla rybníků a jezírek, v jejich okolí, porostech, lučinách i lesících, jsou nepřeberné sbírky dřevin a květin. Vše je protkáno dalekými pohledy a průhledy, doplněno lavičkami, můstky a mosty. Jsou zde k vidění i rostliny subtropické, které tu díky mírnému klimatu stařičké Anglie zdárně rostou.

Všude se rozprostírá až přehnaná barevná pestrost. Zvláště v pozdním jaru, kdy září zmiňované pěnišníky, raší červenolisté javory, do svěží zeleně se halí buky, duby, modříny, javory, břízy. Je to hra barev. Vždyť se zde pravidelně konají královské přehlídky rhododendronů, ale i jarních cibulovin, zvláště je zde velké množství narcisů volně rostoucích v trávnících a loukách. Najdeme zde himálajskou cestu, cestu palmovou, královskou, cestu velkých stromů, kalmií, hořců, novozélandskou a jiné. Zkrátka pestrost a bohatství druhů v líbivých sestavách.

Historie Sheffieldu se odvíjí od roku 1264, kdy panství Sifelle získal Fletching Common. V letech 1775 hrabě z Sheffieldu zadal práce na úpravě zahrad Capability Brownovi. Ten zde vybudoval nové cesty, rozvrhl plochu, zřídil další jezera a kaskády, jejich okolí nově osázel, a to s důrazem na podzimní krajinářské efekty. Pozdější vlastník Granville Soames nechal na počátku 20. století zahrady a park nově upravit. Těchto úprav se účastnil Setford, F. A. Dench a zvláště A. V. Skinner, který zde jako poslední tvůrce působil v letech 1971 - 1992. Velké škody způsobily porostům hurikány a bouře v letech 1987 a 1990. Poté byly nově restaurovány a sheffieldský park a zahrady jsou opět význačným dílem zahradní architektury v Anglii.

Více se o anglických parcích a zahradách můžete dozvědět v publikaci profesora Ivara Otruby Krásy anglických zahrad, kterou si můžete objednat u Vydavatelství ERA


Sheffield Garden

podle materiálů Vydavatelství ERA

Články: sheffield garden

03.12. 2005
19.81 kB čtenářů
Krásy anglických zahrad
Atlas / Knihy
08.04. 2015
7.26 kB čtenářů
Cibulové a hlíznaté rostliny
23.11. 2014
234.58 kB čtenářů
Doporučená literatura od členů diskuzního fora
19.08. 2013
13.13 kB čtenářů
Doporučíte prosím knihu o květinách a květinových záhonech?
19.10. 2008
16.01 kB čtenářů
Vyhrajte Zahradnický kalendář od PRO VOBIS, s.r.o.
13.09. 2008
16.56 kB čtenářů
Vyhrajte knížku z nakladatelství Brázda