Rostliny: Poinsettia - poinsécie, vánoční hvězda

Poslal(a) 22.12. 2009 10:55:57 (21402 čtenářů)

Poinsettia - poinsécie, vánoční hvězda (TIP ZC CS)

Za tajemstvím vánoční hvězdy
Poinsécie či vánoční hvězda patří k celosvětově nejoblíbenějším hrnkovým rostlinám a v mnoha zemích je jedním z neodmyslitelných symbolů Vánoc. Nebylo tomu tak ovšem odjakživa: teprve v 50. letech minulého století se podařilo vyšlechtit kultivary vhodné pro pěstování v interiéru. Předci letošních vánočních hvězd pocházejí ze subtropických mexických lesů, kde ve volné přírodě dorůstají do výšky až čtyř metrů.

Do Evropy se rostlina dostala poprvé v roce 1804. Německý přírodovědec Alexander Humboldt ji objevil během svého cestování po Americe a přivezl ji s sebou domů. Rostlina byla botanicky popsána a roku 1833 nazvána botanikem Carlem Ludwigem Willdenowem Euphorbia pulcherrima – nejkrásnější z euphorbií, tedy pryšců. O několik let později se díky vyslanci Spojených států v Mexiku a vášnivému obdivovateli rostlin Joelu Poinsettovi dostává vánoční hvězda také do USA. Připadá vám jméno pana velvyslance povědomé? Není divu – rostlina totiž ve Spojených státech dostala na jeho počest název Poinsettia a ten už jí zůstal dodnes. Kromě toho se v Americe každoročně 12. prosince slaví tradiční svátek „Poinsettia Day“ spojený s obdarováváním právě vánoční hvězdou.

Kariéra poinsécie jako vánoční rostliny začíná na začátku 20. století. Kalifornský farmář německého původu Paul Ecke si totiž všiml, že se poinsécie rostoucí blízko jeho farmy začínají kolem Vánoc zbarvovat do červena. Začal se zabývat myšlenkou profesionálního pěstování těchto rostlin a společně se svým synem začal o několik let později nabízet barevné výhony jako řezané rostliny pro vánoční dekoraci interiéru na nákupních třídách v Los Angeles. Obrovský úspěch byl zárodkem profesionálního šlechtění, díky němuž si dnes můžeme vánoční hvězdy vybírat v celé řadě barev a velikostí.

Dobré tipy pro úspěšný růst
Už koncem listopadu najdete v každém zahradním centru bohatou nabídku vánočních hvězd. Vybírejte však pečlivě, protože dobrý zdravotní stav rostliny je stejně důležitým předpokladem pro zdravý růst jako přiměřená následná péče. K nákupu doporučujeme pouze zdravé, hustě olistěné rostliny bez viditelně poškozených listů, pokud možno ještě nerozkvetlé. Nenechte se ale mýlit: červené (či jinak zbarvené) vrcholy nejsou květy, ale pouze modifikované listeny; skutečné květy jsou nepatrné, žlutozelené, usazené ve středu vrcholové růžice a v době nákupu by měly být ještě zavřené.

Na chlad a průvan reaguje vánoční hvězda shazováním listů. Už při nákupu si proto všímejte, kde jsou rostliny v obchodě umístěny: pokud je prodejce nabízí vystavené hned u vchodu nebo dokonce venku, raději se poohlédněte jinde. Vybranou rostlinu si nechte zabalit do několika vrstev balicího papíru, který ji alespoň částečně ochrání před venkovním chladem, a co nejrychleji ji přemístěte domů. Nejvhodnější stanoviště bude na světlém místě bez přímého slunečního světla a průvanu při teplotě mezi 15 a 22 stupni. Zalévejte pravidelně odstátou vodou – pokud kořenový bal vyschne, rostlina svěsí listy, ale po zalití většinou dobře regeneruje. Naopak přelití nebo přemokřený substrát se projevuje žloutnutím listů a zahníváním kořenů, které rostlina většinou nepřežije.

Po Vánocích můžete poinsécii pěstovat jako běžnou pokojovou rostlinu, nejlépe v chladnější místnosti. Rostlina většinou začátkem roku shodí listy, ale brzy obrazí a někdy se dokonce vrcholy začnou zbarvovat, aniž by bylo třeba rostlinu zatemňovat, jak se obvykle doporučuje. Pokud však chcete mít jistotu úspěchu, je vhodnější zakoupit si rostlinu novou – třeba v našich zahradních centrech!

Poinsettia - poinsécie, vánoční hvězda (TIP ZC CS)

Poinsettia - poinsécie, vánoční hvězda (TIP ZC CS)

Text a foto Stars for Europe

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu
10 článků v tomto tématu
29.11. 2017
240 čtenářů
Impatiens 'Fusion Glow' - netýkavka, balzamína
Balzamíny jsou známy v mnoha barvách, ale žluté květy jsou u tohoto rodu vyjímečné. Nově vyšlechtěný kultivar, který lze pěstovat jako letničku nebo také pokojovou rostlinu.
29.11. 2017
250 čtenářů
Hoya carnosa - voskovka
Dříve velmi oblíbená, dnes neprávem pozapomenutá nenáročná dlouhověká pokojová rostlina s voskovými listy a vonnými růžovými květy.
13.05. 2017
630 čtenářů
Drosera spathulata - rosnatka
Nádherný druh masožravé rostliny. Přízemní růžice lžičkovitých listů, porostlých stovky chloupků - tzv. tentakulí, žlázek, na nichž se třpytí lepkavé kapičky, podobné kapkám rosy.
10.03. 2017
1.99 kB čtenářů
Araucaria heterophylla - blahočet ztepilý
Další názvy: araukárie různolistá, araukárie ztepilá, pokojová jedle Synonyma: Araucaria exelsa, Eutassa heterophylla Jeden z mála jehličnanů, který lze pěstovat v interiéru. Je klasickou
09.12. 2014
12.93 kB čtenářů
Orchideje v bytě
Momentálně nejmodernějšími interiérovými rostlinami v domácnosti se staly exotické orchideje. Už podle názvu se zdá, že jsou ušlechtilé a náročné na pěstování, ale není to tak. Našli
01.01. 2014
9.48 kB čtenářů
Brambořík - čím mohou trpět bramboříky?
Čím mohou trpět bramboříky? Na brambořících (Cyclamen) se mohou vyskytnout třásněnky: 1 mm velké „mušky“, způsobující na květech nejprve světlé, později hnědé tečkovité skvrny.
22.01. 2013
14.23 kB čtenářů
Anthurium - toulitka
Pěstování toulitek Zářivě červené, světle či sytě růžové, fialové nebo bílé toulce květenství toulitky (Anthurium) vydrží dokonce několik týdnů.
16.01. 2013
17.43 kB čtenářů
Saintpaulia ionantha - jonátka africká
K množení jonátek stačí jediný list Jonátky africké, známé jako „africké fialky“ (Saintpaulia), kvetou skoro po celý rok – i teď v zimě. Pokud chcete některou z rostlin rozmnožit,
18.12. 2012
8.48 kB čtenářů
Euphorbia pulcherrima - vánoční hvězda
Charakteristika: Pryšcovitá rostlina, jež zaujme výrazně zbarvenými listeny, které mohou být až 25 cm dlouhé. Malé zelenožluté květy, které listeny obklopují, snadno přehlédnete. Původně
06.12. 2012
12.86 kB čtenářů
Orchideje potřebují světlo, vzduch a lásku
S příchodem chladných a tmavých dnů, kdy se příroda halí do hnědých a šedých odstínů, roste poptávka po kvetoucích pokojových rostlinách. Pokud se rozhodnete pro můrovec (Phalaenopsis),
Atlas / Pokojové rostliny
01.01. 2018
227 čtenářů
Rostliny zachycující chemické látky z prostředí
03.12. 2017
445 čtenářů
Dracaena - žluté konce listů
17.08. 2017
844 čtenářů
Oleandr - blednou listy odstředu, opadávají
17.08. 2017
746 čtenářů
Mračňák - hnědnutí listů
22.05. 2017
20.06 kB čtenářů
Azalka - pěstování
28.04. 2017
2.39 kB čtenářů
Pokojovky nenáročné na světlo
25.04. 2017
798 čtenářů
Květináč - optimální velikost
21.03. 2017
1.51 kB čtenářů
Pokojový kaštan - pěstování
19.03. 2017
1.57 kB čtenářů
Pokojová lipka - žloutnutí listů
19.03. 2017
72.13 kB čtenářů
Zamioculcas - žloutnutí listů