Vřesoviště - sortimentu vřesů (1)

Poslal(a) 07.02. 2010 13:24:45 (34920 čtenářů)

Převážná většina dřevin a řada trvalek vykvétá v jarním období nebo v první polovině léta. Srpen a září jsou měsíce kdy výrazný barevný efekt přináší do zahrad vřesy (Calluna vulgaris), některé vřesovce (Erica cinerea, Erica tetralix aj.), dabécie (Daboecia sp.) a další vřesovištní rostliny. Především vřesy poskytují skutečně velmi pestrý sortiment odrůd, s celou barevnou škálou květů, která je navíc dále obohacena zajímavým vybarvením listů, které je různě proměnlivé během roku. Díky tomu, lze ve vřesovištních partiích docílit velmi výrazných barevných efektů v pozdně letním období a při vhodné kombinaci s dalšími rostlinami (azalky, pěnišníky, pierisy, kyhanky atd. ) lze dosáhnout prakticky celoročního efektu.

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Dark Beauty' - vřes obecný

Vřesoviště zakládáme na slunném a otevřeném stanovišti, které je předpokladem bohatého kvetení, výrazného odrůdového vybarvení listů a dobrého zdravotního stavu rostlin. Zastíněné a příliš vlhké stanoviště nevyhovuje vřesům a většině vřesovců. Naopak vlhčí polostín vyhovuje japonským azalkám, stálezeleným pěnišníkům, pierisům atd. Vřesoviště tak může procházet různými partiemi zahrady a přizpůsobovat se sortimentem rostlin daným podmínkám. Před výsadbou je potřebná kvalitní příprava půdy přidáním rašeliny, u těžších a jílovitých půd se prakticky jedná o 100% výměnu povrchové vrstvy 15-25 cm za rašelinu popřípadě směs rašeliny s křemičitým pískem. Pokud na stanovišti předpokládáme riziko přemokření, je vhodné citlivé partie chránit drenáží. Tak předejdeme řadě problémů s houbovými infekcemi typu fytophtorového vadnutí.

Kobercové výsadby vřesů a vřesovců vysazujeme převážně ve trojsponu na vzdálenost 30-50 cm, podle bujnosti odrůdy. Obvykle vysazuje jednotlivé odrůdy skupinově, aby ve větší ploše vynikla jejich barevnost. Čím větší bude vzdálenost místa pozorování od vřesoviště (terasa, okno, altán atd), tím větší plochy by měly jednotlivé odrůdy vytvářet aby byl efekt i z větší vzdálenosti zajímavý.

Vřesy (Calluna vulgaris) jsou díky své vysoké variabilitě zastoupeny velkým množstvím odrůd a poskytují tak skutečně neobyčejný potenciál pro pozdně letní barevné efekty. Základní olistění je sytě zelené, které v zimě přechází většinou do tmavě zelené až hnědavé. Nyní je na trhu řada odrůd, jejichž olistění je v letním období žluté až oranžově-žluté a v zimě přechází do sytě oranžových, hnědavých až tmavě červených tónů. Rašící vrcholy se také většinou výrazně vybarvují a tak se u některých odrůd může dosáhnout dvoubarevnosti v olistění. Celkový Habitus rostlin může být vzpřímený, široce rozložitý, poléhavý až plazivý

Květy vřesů mohou být jednoduché, poloplné nebo plné. Novější odrůdy pak mají květy typu „poupě“. Tyto květy zůstávají ve stadiu poupěte a nerozkvétají, díky čemuž mají výrazně delší trvanlivost a rostliny díky tomu „kvetou“ 8-10 týdnů. Barvená paleta květů začíná od čistě bílé, přes růžovou, světle fialovou až vínovou a končí tmavě červenou

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Camla' - vřes obecný

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Dirry' - vřes obecný

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Mullion' - vřes obecný

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Sandy' - vřes obecný

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Silver Knight' - vřes obecný

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Wickvar Flame' - vřes obecný

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Spring Cream' - vřes obecný

Vřesoviště: Calluna vulgaris 'Wickwar Flame' - vřes obecný

Ukázka z přednášky Vřesoviště - barvy pozdního léta, Ing.Dr. Petr Franc
Zahradnictví P. Franc, Kamenné Žehrovice
www.zahrady-rostliny.cz

Články: vřesoviště sortimentu

07.02. 2010
27.18 kB čtenářů
Vřesoviště - sortimentu vřesů (2)
Atlas / Keře listnaté stálezelené
24.09. 2018
2.98 kB čtenářů
Osazování nádob
23.05. 2018
3.27 kB čtenářů
Střih vřesoviště
09.05. 2018
3.68 kB čtenářů
Pěnišník - pěstování
03.04. 2018
4.32 kB čtenářů
Slunce a stálezelené keře po výsadbě
26.05. 2017
71.82 kB čtenářů
Cesmína - pěstování
26.05. 2017
69.71 kB čtenářů
Buxus - pěstování
04.05. 2017
13.01 kB čtenářů
Rododendron - pěstování
24.04. 2017
49.90 kB čtenářů
Magnolia - pěstování
04.04. 2017
8.02 kB čtenářů
Hlohyně šarlatová - řez živého plotu
30.03. 2017
110.46 kB čtenářů
Rychle rostoucí živý plot