Únor - užitková zahrada

Poslal(a) 18.02. 2010 12:38:47 (15016 čtenářů)

Únor - průběhu února dokončíme řez angreštu a rybízu (PROVOBIS)

V průběhu února dokončíme řez angreštu a rybízu. U všech druhů rybízu odstraníme vždy nejstarší větve (starší než čtyřleté dřevo není plodné), u angreštu zkrátíme jednoleté výhony asi na 20 cm. Řezem podporujeme tvorbu nových výhonů, díky nimž se keře neustále omlazují.

Trvá-li bezmrazé počasí, můžeme zrýt půdu v záhonech, kam budeme vysévat nebo vysazovat ranou zeleninu. Vhodné je přitom zapravit do půdy organické hnojivozetlelý hnůj, kompost nebo granulovaný kravský hnůj, případně Cererit, NPK apod.

Konec měsíce je ve většině oblastí naší republiky ideální termín pro provedení základního řezu ovocných stromů. Pokud se nám podaří provést řez asi osm týdnů před rašením, rány se rychle zahojí. Řez v této době soustředíme u mladších stromů na tvarování koruny a zajištění vyrovnaného růstu – většina ovocných dřevin plodí na dvou- až tříletých výhonech (broskvoně a višně na jednoletých). Řez ovocných dřevin je zcela zásadní pro tvorbu plodů, jejich kvality a množství; pokud nemáme dostatek zkušeností, nechme si stromy ošetřit od zahradníka nebo si pořiďme speciální literaturu.

V oblastech s mírnějším počasím můžeme koncem měsíce začít vysévat ředkvičky, špenát, mrkev a vysadit cibuli. Netkaná textilie ochrání výsevy před výkyvy počasí.

Také brambory můžeme v teplejších oblastech připravit na ranou výsadbu. Klíčky se vytvoří během měsíce až dvou, nejlépe na světlém místě s teplotou kolem 15oC. Brambory umístíme na lísky v jedné vrstvě a průběžně kontrolujeme.

Tající sníh je výborným nositelem živin. Pokud na něj rozhodíme některé komplexní hnojivo nebo kompost, dostane se s vodou z roztaveného sněhu přirozeně do půdy. Toho lze využít zejména na záhonech, pod korunami stromů, ale i na trávníku.

Jednou za dva až tři roky prosvětlíme koruny starších jabloní a hrušní. Při udržovacím řezu odstraníme nevhodně rostoucí, poškozené nebo nemocné větve a dbáme na to, aby koruna byla dostatečně vzdušná a světlá.

Zejména na venkově je vhodné ořezané větve shromáždit za plotem a nabídnout je tak zajícům k okusu. Leckdy tak můžeme zabránit ožeru kmenů stromů v závěru zimy.

Chceme-li urychlit sklizeň jahod, přikryjeme záhon fóliovým tunelem. Jahodník vykvete již v dubnu a na začátku června začíná plodit. Tunel nesmí být zcela uzavřený, aby mohly včely květy oplodnit. Za slunečného počasí můžeme fólii odstranit, pozor ale na noční mrazíky.

Loni založený kompost můžeme nyní převrstvit – zcela na dno by měla přijít tenká vrstva hrubšího materiálu (nařezané větve, dřevěné štěpky apod.), na ni horní polovina stávajícího kompostu a nahoru hrubší materiál z dolní části. Převrstvený kompost můžeme zalít močůvkou nebo přidat urychlovač kompostu.
Ukázka z publikace Zahradnický kalendář 2008
PRO VOBIS, s.r.o.
Libomyšl 43, 267 23 Lochovice
www.zahradnickykalendar.cz

Články: únor užitková

21.02. 2011
13.19 kB čtenářů
Únor - užitková zahrada
Atlas / Zahradní kalendář
14.02. 2013
77.24 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
123.74 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
84.66 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
19.82 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
11.74 kB čtenářů
Barborky