Rostliny: Prunus serrulata - sakura ozdobná

Poslal(a) 25.03. 2010 13:34:57 (57994 čtenářů)

Česká synonyma: višeň pilovitá, slivoň pilovitá, třešeň sakura, třešeň okrasná, třešeň japonská
Když se řekne višeň pilovitá, vybaví se nám jistě chutný koláč nebo nějaký dobrý likér. Ale chyba lávky!. Tento strom totiž známe rovněž pod jiným jménem, které s ním do Evropy připutovalo až z daleké východní Asie, a to zní sakura. Vidinu ovocného koláče pojednou vystřídá představa krásně rozkvetlého stromu,jež přímo vyzývá k májovému políbení.

Prunus serrulata - sakura ozdobná

Právě k druhu Prunus serrulata patří nejznámější odrůdy sakur. Ale popravdě řečeno, botanika je v tomto případě velmi složitá, protože existuje ještě několik dalších, velmi podobných druhů. A ty se mezi sebou křížily, aby vznikly další, zajímavé odrůdy. Dobrý záměr se zdařil, takže si můžeme vybírat z celé řady krásných kultivarů. Budeme-li je titulovat malebným slovem sakura, patrně nezpůsobíme žádnou velkou škodu, zvláště pokud se chceme ze stromů více těšit než se trápit složitým botanickým systémem.

A protože sakury opravdu patří k velkým krasavicím, naše očekávání má pevné základy. Můžeme si vybírat nejenom odrůdy různých barevných odstínů, ale také velmi rozmanitých tvarů i velikostí. Krásu sakur si vychutnají také majitelé menších zahrad či jenom vesnických dvorků. Než se ale dostaneme k jednotlivým kultivarům, podívejme se na ně trochu všeobecně. Jednotlivé odrůdy se sice liší vzhledem, ale mají prakticky stejné nároky na pěstování. Stromy vyžadují mnoho světla, bohatě a krásně kvetou pouze na slunečném místě. Na půdu nemají nikterak přehnané nároky, spíš jen trochu specifické. Jejich nejdůležitějším požadavkem je dobře propustná půda. Pokud se v kořenovém prostoru dlouhodobě drží voda, nevěstí to pro strom nic dobrého. Optimální bývá zcela opačná situace, po zálivce půda zůstane vlhká, ale všechna voda zmizí kdesi v hloubce půdního profilu. Rovněž bychom měli dodat, že patří mezi vápnomilné dřeviny, a proto jim nejlépe vyhovuje půda se zásaditou, případně neutrální reakcí. Možná to zní až trochu s podivem, ale sakury rostou výborně třeba na rekultivovaných místech po starých stavbách. Běžný stavební nepořádek, jako zbytky cihel, omítky a kamení, zahrnutý vrstvou ornice pro ně představují přímo ideální prostředí. Naopak líbit se jim příliš nebude v těžkých jílovitých a studených půdách – tam se hodí spíše jiné druhy stromů.

A ještě jedna věc je důležitá. Budete-li si v zahradnictví kupovat větší rostlinu, kterou povezete domů na přívěsném vozíku, stromek dobře zabalte do papíru nebo netkané textilie. Sakury, zejména ve stadiu rašících nebo velmi mladých lístků, jsou velmi citlivé na průvan. Silné ofouknutí na přívěsném vozíku by vaši novou rostlinu mohlo zcela zničit. Při pěstování nebudou mít žádné mimořádné požadavky na péči. Stává se však poměrně často – a je to přirozený jev – že z kmene vyrůstají plané výhony. Ty se musí odstraňovat, aby časem neutlačily kulturní odrůdu vaší sakury.

Vybírat můžete z poměrně velkého množství odrůd. Některé stromy tvoří široce rozložitou a velmi impozantní korunu, jiné rostou celkem kompaktně. Existuje však také několik zajímavých kultivarů s převislými větvemi a mezi sakurami najdeme také jednu s velmi úzkým, sloupovitým vzrůstem. Zatímco převislé odrůdy dobře poslouží jako optické rozdělení prostoru, sloupovitě rostoucí stromy se hodí například do mezery mezi dvě okna, aby nestínily, nebo do úzkých ulic a malých dvorků. Většina běžně prodávaných sakur bývá sterilní a netvoří žádné plody. Představme si alespoň nejdůležitější z nich.

PrunusAccolade
Kultivar se vyznačuje velmi typickým růstem. Větve se od kmene rozkládají do stran a některé rostou až téměř vodorovně. Tvoří široce rozložitou korunu, která sice nebývá vysoká, zato však nabídne příjemný stín. Dorůstá do výšky 5 – 7 m, často bývá stejně vysoká i široká. Květy jsou poloplné, středně růžové barvy. Kvete velmi intenzivně, květy obvykle rozkvétají o pár dnů dříve než u většiny dalších sakur. Listy jsou v létě nepříliš nápadné, na podzim se vybarvují do oranžových odstínů.

Prunus serrulataAmanogawa
Do malých a stěsnaných prostor je to snad vůbec nejvhodnější odrůda. Roste do charakteristického, úzce sloupovitého tvaru. Běžně dosahuje velikosti 4 – 7 m, avšak má minimální nároky na prostor. Květy zpočátku bývají světle růžové, postupně blednou. Rozkvétá od konce dubna do začátku května. Na podzim získává výraznou oranžově červenou barvu.

Prunus serrulataKanzan
Patří mezi nejčastěji vysazované odrůdy. Vyznačuje se velmi typickým, trychtýřovitým vzhledem koruny, i když je možné ji zapěstovat i s průběžným kmenem. Jedná se o původem starý čínský kultivar, dovezený do Evropy začátkem 20. století. Dorůstá do výšky kolem 7 – 8 m, vzácně i více. Korunu tvoří široce rozložitou. Kvete od konce dubna do začátku května. Mnoho pěstitelů hodnotí květy této odrůdy jako nejvýraznější a nejhezčí. Jsou plné a jejich barva je intenzivně růžová. Navíc v době kvetení je strom přímo obalený nepřehlédnutelnou záplavou růžových lupínků.

Prunus serrulataKiku-Shidare-Sakura
Tato odrůda představuje převisle rostoucí strom, jehož poměrně silné větve se povětšinou prudce sklání k zemi. Květy má velké, plné, tmavě růžové. Rozkvétá od konce dubna do začátku května. Obvykle dosahuje výšky kolem 4 m. Většinou bývá stejně široká jako vysoká. Na podzim se vybarvuje do žlutě oranžových odstínů.

Prunus subhirtelaAutumnalis Rosea
I mezi rostlinami existují různé zvláštnosti. Tato odrůda se zdá být na první pohled celkem obyčejná, ale vyznačuje se jednou neobvyklou vlastností. Rozkvétá totiž ve dvou vlnách. První květy rostlina ukazuje již na podzim – obvykle na začátku listopadu. Tato první vlna nemusí vždy nastat, ale v případě teplejšího podzimu se z krásných květů sakury můžeme radovat i ve velmi netradiční dobu. Druhá, hlavní vlna, nastupuje zhruba v polovině dubna. Květy bývají světle růžové, jednoduché a poměrně malé. Dorůstá do velikosti 5 – 7 m, koruna je souměrná, pravidelná. Obvykle ji tvoří velké množství tenkých větviček.
Ukázka z článku Závoj květů, březen 2010
Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

Články: prunus serrulata

26.06. 2007
116.39 kB čtenářů
Prunus serrulata - višeň pilovitá, v. japonská, sakura
21.10. 2016
9.17 kB čtenářů
Prunus serrulata 'Amanogawa' - třešeň pilovitá, sakura
11.05. 2008
69.14 kB čtenářů
Prunus serrulata 'Amanogawa' - višeň pilovitá, sakura
20.04. 2015
19.09 kB čtenářů
Prunus serrulata 'Royal Burgundy' - okrasná slivoň, sakura
20.01. 2002
55.15 kB čtenářů
Prunus serrulata LINDL. - třešeň pilovitá (sakura)
Atlas / Stromy listnaté opadavé
23.07. 2018
2.22 kB čtenářů
Vadnutí a zaschnutí listů ambroně
13.07. 2017
9.43 kB čtenářů
Katalpa - řez
08.07. 2017
3.90 kB čtenářů
Kaštan jedlý - kvetení
08.07. 2017
4.19 kB čtenářů
Javor - přesazování
08.07. 2017
6.17 kB čtenářů
Ořešák - řez
11.05. 2017
4.84 kB čtenářů
Akát - řez
04.05. 2017
5.88 kB čtenářů
Habr - pěstování
28.04. 2017
5.21 kB čtenářů
Rychle rostoucí stromy na palivo
10.04. 2017
4.03 kB čtenářů
Stromková vrba - proč nekvete
05.04. 2017
13.58 kB čtenářů
Křídlatec trojlistý - Ptelea trifoliata