Malokorunné stromy s červenými listy

Poslal(a) 21.07. 2010 11:19:39 (91649 čtenářů)

Léto s červeně panašovanými listy dřevin k nám právě přišlo. Většina dřevin je v rámci roční doby kvetení za svým horizontem a s příchodem léta je třeba některé partie zahrady oživit. K tomu nám mohou velmi dobře pomoci nejen trvalky a letničky, ale i pestrolisté dřeviny.

Malokorunné stromy s červenými listy: Acer palmatum 'Bloodgood' (TIP ZC CS)

Malokorunné stromy s červenými listy: Acer palmatum 'Red Pygmy' (TIP ZC CS)

Při výběru si asi nejvíce všímáme červeně olistěných stromů s menší korunami a zejména pak keřů, které mají v zahradách největší uplatnění. Zaměříme-li výběr podle abecedního pořadí, budou na prvním místě ze stromů s menšími korunami do průměru 4-6 m javoryAcer.

Nejznámějším zástupcem tohoto rodu je asi javor dlanitolistý (Acer palmatum) se svými vzrůstovými a pestrolistými varietami. Připomeneme si alespoň několik zajímavých odrůd.

´Atropurpureum´ je menší stromek dorůstající výšky 3-5 m s malebně rozložitou korunou, ve stáří postupně širší. Jeho listy jsou hluboce laločnaté, v létě stále temně červené, k podzimu pak svítivě červené. Roste téměř na všech stanovištích, nejvíce ovšem miluje mírně kyselé až slabě alkalické, písčito-humózní půdy, dobře propustné. Trpí delšími přísušky. Všechny nároky platí i pro jeho růstové a barevné variety, jako například ´Bloodgood´ s pomalejším růstem. Velmi známé jsou i kultivary s deštníkovitou korunou a pomalým vzrůstem, například ´Garnet´, ´Inaba-shidare´ nebo ´Orangeola´, který je velmi odolný vůči letním úpalům a pozdním mrazíkům. Navíc jeho temně červené koruny oživí v letním rašení zářivé červené olistění. K červenolistým raritám japonských javorů bezesporu patří i odrůdy s listy téměř úplně dělenými jako například kultivar ´Red Pygmy´. Hitem posledních pěti let se stal i pomalu rostoucí červenolistý kultivar ´Shaina´ s drobným růstem, jemným olistěním a relativní odolností vůči letním úpalům závisející na vzdušné vlhkosti.

U všech těchto kultivarů je třeba zvolit stanoviště s pohyblivým stínem tak, aby rostlina nebyla vystavena jak v předjaří, tak v létě plnému úpalu.

Z dalších červenolistých javorů s menší korunou je třeba připomenout javor mléč (Acer platanoides) a jeho kultivar ´Crimson Sentry´, jako zmenšená forma kultivaru ´Crimson King.´ Jeho vzrůst je velmi pomalý, víceméně široce sloupovitá koruna dosahuje výšky 3-4 m. Relativně velké temně červené listy trpí někdy ve vlhčích polohách houbovou chorobou bílého padlí. Na půdy není nijak náročný, velmi dobře se uplatní na plně osluněných stanovištích.

Mezi další červeně olistěné stromy patří bříza Betula verrucosa ´Atropurpurea´. Její drobné, temně červené lístky nabírají na intenzitě během letního období. Nenáročný strom s poměrně řidší úzkou korunou vejčitého tvaru dorůstá pomaleji výšky 8-10 m .

Do skupiny stromů s červeně zbarvenými korunami jistě patří i celá škála červenolistých bukůFagus sylvatica. Pokud pomineme nejznámější kultivary ´Atropurpurea´, ´Riversii´, ´Purpurea´, ´Rohanii´, ´Interrupta Purpurea´, ´Spaethiana´ a ´Roseo-marginata´, jistě upoutají v našich zahradách pozornost malokorunné odrůdy často převislé svým vzrůstem. Velmi populární ´Purpurea Pendula´ patří spolu s kultivarem ´Rohan Weeping´ mezi soliterní skvosty do malých zahrádek. Jejich koruna je poměrně úzká, pravidelná, zvláště u kultivaru ´Purpurea Pendula´ typicky deštníkovitá šířky 3-5 m. Výška koruny se řídí výškou zapěstované koruny nebo délkou opory, ke které alespoň jeden silný měkký letorost vyvazujeme. Mezi větší převislé formy, které vytvářejí nepravidelné kosovitě zahnuté větve, patří kultivary ´Haaren´, ´Black Swan´ nebo s úzkou korunou a převisajícími větvemi odrůda ´Purple Fountain´. Do této bohaté skupiny červeně zbarvených kultivarů patří i štíhlé sloupovité odrůdy ´Dawyck Purple´, ´Plaswyck´ a s laločnatým až stříhaným listem ´Rohan Minaret´ a ´Rohan Obelisk´. Z kultivarů s menší kulovitou korunou do průměru 2-4 m je třeba připomenout odrůdy ´Purpurea Nana´ a ´Friso´. Tato skupina buků má co do rozmanitosti tvaru koruny i červenolistou odrůdu plochého převislého tvaru jako například ´Tortuosa Purpurea´. V posledních letech vznikl zásluhou Ing. Michala Andrusiva i nový kultivar s živě červeným olistěním a laločnatým až stříhaným listem a malou kulovitou korunou ´Rohan Michal Andrusiv´.

Nároky buků jsou minimální. Daří se jim nejlépe na těžších, živných, vápenitých půdách ve vlhčích polohách.

Další zajímavou skupinou stromů s malou korunou jsou okrasné jabloněMalus. Z celé škály pestrolistých odrůd je třeba alespoň připomenout novější kultivary Malus sylvatica ´Royalty´ s lesklými, temně purpurovými listy a zajímavými modře ojíněnými drobnými plody – malvicemi. Mezi starší osvědčené kultivary patří Malus x purpurea ´Aldenhamensis´, Malus x ´Almey´,´Makamik´ ,Rudolph´, ´Szafer´, Wierdak´, ´Wroblewski´ nebo ´Nicoline´. Všechny tyto odrůdy mají většinou kulovitou korunu o průměru 4-6 m a celá řada i růžově červeně zbarvené květy. Mezi staré osvědčené kultivary patří jistě i převislá červenolistá forma Malus baccata ´Purpurea Pendula´ nebo známější Malus x ´Echtermeyer´.

Nároky jabloní na stanoviště nejsou velké. Rostou spolehlivě na středně těžkých, živných, vlhčích půdách a plném oslunění.

Mezi poslední rod, jehož velikost koruny většinou nepřesáhne 6-8 m, patří sakury, višně, myrobalány a střemchyPrunus. Snad prvním známým zástupcem v abecedním pořadí je myrobalánPrunus cerasifera ´Nigra´ a další podobné druhy a kultivary, například Prunus cerasifera ´Hollywood´, ´Mykla´, ´Pissardii´ či ´Hessei´, Prunus blireana, Prunus cistena, které se vyznačují většinou intenzitou červené, případně bíložlutým panašováním okraje listů jako u Prunus cerasifera ´Hessei´. K dalším červeně olistěným druhům patří novější odrůda sakuryPrunus serrulata ´Royal Burgundy´. Zástupce střemchy má dva kultivary – volně rostoucí až polokulovitý statný keř dosahující výšky 4-6 m a zakrslého kultivary Prunus padus ´Red Ball´ s pravidelně kulovitou korunou.

Malokorunné stromy s červenými listy: Fagus sylvatica 'Purpurea Nana' (TIP ZC CS)

Malokorunné stromy s červenými listy: Fagus sylvatica 'Purpurea Pendula' (TIP ZC CS)

Malokorunné stromy s červenými listy: Malus sylvatica ´Royalty´ (TIP ZC CS)

Malokorunné stromy s červenými listy: Prunus cerasifera 'Nigra' (TIP ZC CS)

Ukázka části textu a obrázků z článku Purpurové léto
ing. Dušan Horák – Horákovy školky, Bystřice pod Hostýnem
Foto Plant Publicity Holland

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu
10 článků v tomto tématu
28.11. 2018
1.54 kB čtenářů
Quercus pubescens - dub pýřitý
Další názvy: dub šípák Čeleď: bukovité (Fagaceae) Popis: Je to až 25 m vysoký listnáč se širokou korunou a křivolakým kmenem, často od země větveným. Letorosty mají jemně chlupaté
05.10. 2018
2.10 kB čtenářů
Liquidambar styraciflua - ambroň západní
Král podzimu: ambroň Úchvatné listy ambroní mohou i ve vaší zahradě zapálit barevné ohně „indiánského léta“.
19.09. 2018
1.78 kB čtenářů
Klíněnka jírovcová škůdce stromů, který se stále šíří
V polovině 80. let se v Evropě poprvé objevila klíněnka jírovcová a rozšířila se do většiny zemí. Během posledních desetiletí se usídlila ve veřejné zeleni i v soukromých zahradách.
05.09. 2018
2.31 kB čtenářů
Jeřáby jsou velmi odolné
Tyto půvabné dřeviny s lichozpeřenými listy rostou v celé Evropě na polích a při okrajích či v podrostu jehličnatých lesů.
12.03. 2018
11.69 kB čtenářů
Vrba japonská - pravidelný řez
Nízké stromy dobře snášející řez jsou atraktivní především pro majitele malých zahrad. K nejoblíbenějším stromům, které si zachovávají malý vzrůst, patří vrba japonská (Salix
28.02. 2018
3.79 kB čtenářů
Chraňte kůru před popraskáním
V kůře ovocných stromů se mohou vyskytnout mrazové trhliny. Příčinou jsou veliké výkyvy teplot, kdy po silně mrazivé noci ranní slunce prudce ohřeje kůru na osluněné, zpravidla jihovýchodní
27.02. 2018
4.81 kB čtenářů
Řez - dřeviny s převislou korunou
Vysoký strom s korunou romanticky přepadávající k zemi na sebe poutá pozornost v předzahrádce i v trvalkovém záhonu. S takzvanou smuteční formou se lze setkat u mnoha běžných dřevin, například
30.01. 2018
4.84 kB čtenářů
Populus candicans - topol bělavý
Čeleď: Vrbovité / Salicaceae VELIKOST A POPIS Výška až 60 m. Opadavý listnáč. Strom s široce rozprostřenou korunou a výraznou balzámovou vůní, zvláště za vlhkých dnů na jaře, když
24.01. 2018
2.76 kB čtenářů
Caragana arborescens 'Walker' - čimišník
Walker je velice půvabná odrůda čimišníku, která se roubuje na nízké kmínky, aby vznikl malý, převislý stromeček. Jeho hlavní atrakcí jsou velice jemné, úzce stříhané, světle zelené
24.01. 2018
1.68 kB čtenářů
Betula pendula 'Laciniata' - bříza bílá
Bříza bílá patří k původním stromům Ruska a Sibiře, proto jich v notoricky známé pohádce o Mrazíkovi spatříme tolik. Laciniata, nebo také Dalecarlica of gardens je velice efektní odrůdou
Atlas / Stromy listnaté opadavé
23.07. 2018
774 čtenářů
Vadnutí a zaschnutí listů ambroně
13.07. 2017
5.06 kB čtenářů
Katalpa - řez
08.07. 2017
2.24 kB čtenářů
Kaštan jedlý - kvetení
08.07. 2017
2.43 kB čtenářů
Javor - přesazování
08.07. 2017
3.23 kB čtenářů
Ořešák - řez
11.05. 2017
2.99 kB čtenářů
Akát - řez
04.05. 2017
3.75 kB čtenářů
Habr - pěstování
28.04. 2017
3.48 kB čtenářů
Rychle rostoucí stromy na palivo
10.04. 2017
2.62 kB čtenářů
Stromková vrba - proč nekvete
05.04. 2017
11.94 kB čtenářů
Křídlatec trojlistý - Ptelea trifoliata