Rostliny: Annona squamosa - anona šupinatá

Poslal(a) 25.10. 2011 17:17:22 (17157 čtenářů)

Anona šupinatá je tropický strom, který ve volné přírodě dorůstá až do výšky 6 m. Pěstuje se hlavně pro její sladké a velmi chutné plody. Její domovinou je jižní Amerika, především oblasti Bolívie, Ekvádoru, Kostariky a  pohoří Andy. V dnešní době je však tato rostlina rozšířena ve všech zemích s tropickým klimatem. V našich podmínkách se pěstuje v květináčích jako pokojová rostlina, na terasách nebo v zimních zahradách a dorůstá výšky kolem 2 m. Často se můžeme setkat s označením „láhevník“.

Annona squamosa - anona šupinatá

Sametové světle zelené listy tohoto stromu vydávají příjemnou lehkou ovocnou vůni a na spodní straně mají jemné chloupky. Světle žluté až krémově zbarvené květy, které se objevují od pozdního jara až do léta, se brzy promění ve vyhledávanou exotickou lahůdku. Květy se objevují samostatně nebo v trsech. Skládají se ze třech podlouhlých a třech menších, růžově zbarvených okvětních lístků.

Plody anony se považují za jedno z nejchutnějších ovocných druhů. Mísí se v nich chuť banánů, papáji a ananasu s troškou smetany. Lehce stravitelné ovoce je bohaté na vápník, fosfor, vitamín C, vitamín B1, B2. Plody mají kónický nebo srdcovitý tvar, jsou 10 – 20 cm velké a šupinaté. Jejich slupka zůstává i po úplném dozrání plodu jasně zelená. Uzrávají na konci podzimu nebo v zimě.

Pokud chceme, aby plody byly dostatečně veliké a chutné, musíme rostlině pomoci tím, že vezmeme opylování do vlastních rukou. Při opylování větrem se totiž, co se plodů týče, nedosáhne v našich podmínkách zpravidla dobrých výsledků. Nepotřebujeme k tomu žádné speciální vybavení. Stačí jemný přírodní štěteček, malá dóza, například krabička od fotofilmu. K opylování nám postačí jedna rostlina s více květy, které jsou ve fázi kvetení. Uprostřed květu jsou umístěny pestíky (samičí část květu), na kterých se později vyvine plod. Tyčinky (samčí část květu) jsou umístěny kolem dokola v malém kroužku. Z venku je vše chráněno okvětními lístky. Pyl musíme přenést opatrně přírodním štětečkem z tyčinek na pestíky. Pyl je dostatečně zralý tehdy, když se tyčinky jemně zbarví a je na nich patrný pylový prášek. Opylování může začít, když se okvětní lístky oddělí. Aby se pyl dostal bez obtíží k blizně, můžeme okvětní lístky opatrně držet rozevřené. Na konci druhého dne kvetení končí fáze samčí části květu a pyl začíná dozrávat. Okvětní lístky jsou v této fázi značně otevřené z tyčinek lze lehce sebrat pyl. Nejlepší výsledky pro opylování jsou v pozdním odpoledni, kdy začíná fáze samčí části květu a pyl je čerstvý. Pokud máme jenom jednu malou rostlinu a došlo k tomu, že je otevřený pouze jeden květ, můžeme pyl uchovat v ledničce v malé dóze. Nevydrží však dlouho čerstvý a druhý den ráno se musí urychleně upotřebit. Fixem si můžeme označit již opylované květy.

Anona potřebuje hodně světla a přímé sluneční záření. Na venkovní stanoviště ji můžeme přenést v květnu a ponechat ji tam až do září. Také v zimě si žádá mnoho světla, ale teploty v době vegetačního klidu mohu být již nižší. Nějaký čas dokáže přežít i při teplotě kolem 12°C, je zvyklá ze své domoviny v Andách. V době vegetačního klidu se doporučuje světlé stanoviště a teploty od 12 do 20°C.

Velmi dobře se množí semeny. Velká černá semena necháme klíčit v písčité zemině, v hloubce asi 2 cm při teplotě 20 – 25°C. Semena rostliny jsou jedovatá a nepoživatelná. Vyklíčí obvykle v průběhu 3 týdnů. V některých případech může trvat doba klíčení až půl roku. Anona nemá žádné zvláštní požadavky na substrát. Potřebuje dobře propustnou půdu, ne příliš bohatou na živiny.

Rostlina je celkem dost odolná vůči suchu, ale zato reaguje velmi citlivě na přemokření. Proto se doporučuje nechat zeminu vyschnout než budeme opět zalévat. Na zálivku je v tomto případě nejlepší dešťová voda. Hnojení se doporučuje jednou měsíčně. Vzhledem k své nenáročnosti je anona vhodná i pro začínající pěstitele.
Text a fotografie Zuzana Bednárová
www.osiva-semena.cz

Články: annona squamosa

03.05. 2012
16.11 kB čtenářů
Anona - láhevník
Atlas / Tropické a subtropické rostliny
25.03. 2017
2.12 kB čtenářů
Epifytní rostliny
30.12. 2015
3.04 kB čtenářů
Monstera - problém s novými listy
30.08. 2015
8.42 kB čtenářů
Plumerie - letnění
01.04. 2015
4.81 kB čtenářů
Neomarica caerulea
10.07. 2014
62.19 kB čtenářů
Svatojánský chléb, Karob, Rohovník obecný - pěstování
08.05. 2014
31.98 kB čtenářů
Mango - chřadne, škůdce?
21.01. 2014
5.35 kB čtenářů
Starček hranatý - Senecio angulatus
01.01. 2014
103.64 kB čtenářů
Cymbidium - pěstování
24.12. 2013
39.48 kB čtenářů
Orchideje - pěstování
10.12. 2013
48.48 kB čtenářů
Cykas - pěstování