Zelená fasáda - popínavky na zdi

Poslal(a) 19.03. 2012 12:44:48 (21812 čtenářů)

Popínavé rostliny čistí vzduch, vytvářejí životní prostor pro živočichy, v létě ochlazují dům – a navíc dobře vypadají! Mnozí majitelé domů mají v úmyslu oživit fasádu svého obydlí zelení. Mají k tomu několik dobrých důvodů. Zdi porostlé popínavými rostlinami vypadají mnohem atraktivněji než strohé fasády bez rostlin – například nachově červené podzimní listy loubince neboli přísavníku (Parthenocissus) nabízejí úchvatnou podívanou. Popínavé rostliny kromě toho zlepšují mikroklima v domě a zahradě.

Zelená fasáda - popínavky na zdi

Majitelé „ozeleněných“ domů mohou počítat i s úsporou energie. Mezi listy popínavých rostlin a stěnou domu se totiž drží vrstva vzduchu, která působí jako tepelná izolace. Její účinek se ještě zesiluje, pokud rostliny neporůstají přímo zeď, ale pnou se po špalíru nebo jiné opěrné konstrukci. V zimě je však úspora tepelné energie velmi malá a úspory na vytápění se pohybují jen kolem několika málo procent. U domů vybavených moderní tepelnou izolací není izolační účinek zeleného pláště skoro patrný.

Naproti tomu v létě zelená fasáda své okolí ochlazuje. Slunce totiž nepraží přímo na zdivo, nýbrž na listy. Ty stále odpařují malé množství vody, a tím snižují teplotu vzduchu. Mohou tak ušetřit náklady na klimatizaci, která se zvlášť v posledních horkých letech zdá v některých domech nezbytná. Další předností zelené fasády je skutečnost, že rostliny zbavují vzduch prachu, včetně nebezpečných mikročástic. Prachové částice se usazují na listech a při nejbližším dešti jsou smyty.

Zelené stěny jsou atraktivní i pro živočichy. Ptáci využívají popínavé rostliny jako přirozené útočiště a nacházejí si v jejich listoví místa pro hnízdění. Na podzim jsou pro opeřence vítanou potravou bobule přísavníku nebo břečťanu. V době kvetení jsou popínavé rostliny navíc oblíbeným zdrojem nektaru pro hmyz.

Existuje několik druhů rostlin vhodných pro ozelenění fasád. Klasickou volbou jsou samopnoucí druhy, které se díky přísavným terčíkům či příčepivým kořínkům udrží na fasádě bez opory. Mezi tyto zástupce popínavých rostlin patří přísavník (Parthenocissus) a břečťan (Hedera). Břečťan je oproti přísavníku stálezelený, a zdobí tedy fasády i v zimě. Většina druhů popínavých rostlin, jako réva vinná (Vitis), vistárie (Wisteria) nebo opletka (Fallopia), však vyžaduje pro cestu vzhůru opěrné konstrukce a špalíry. Předností těchto rostlin je skutečnost, že v případě nutné renovace fasády lze celou konstrukci i s popínavými rostlinami opatrně sejmout a po dokončení prací opět připevnit. Samopnoucí rostliny se naproti tomu při opravě fasády musí zcela odstranit, což může být náročné.

Zelený kryt stěn se však nemusí obejít bez potíží. Vzrostlé rostliny přísavníku, břečťanu nebo opletky rostou překvapivě rychle. V zeleném plášti musíte pak pravidelným řezem udržovat otvory pro okna a dveře. Druh popínavé rostliny byste také měli sladit s výškou domu, jinak se rostlina rychle dostane až na střechu, kde může ucpat okapové roury. Některé popínavé rostliny, jako břečťan, vrůstají do malých štěrbin a spár, kde jejich kořeny nacházejí oporu. To může způsobit problémy, pokud je zdivo poškozené nebo pokud výhony či kořínky vrůstají do roletových schránek nebo pod střešní krytinu.

Mohutné ovíjivé rostliny, jako například vistárie, dokážou vyvinout enormní sílu a v průběhu let mohou svým tlakem rozmačkat okapové roury. Při výsadbě popínavých rostlin byste si tedy měli být vědomi jejich možné budoucí velikosti a síly – a v případě potřeby je pravidelně stříhat. Pokud máte o své volbě pochybnosti, poraďte se s odborníkem, abyste předešli špatně napravitelným škodám na domě.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: zelená fasáda

25.04. 2009
28.09 kB čtenářů
Ozelenění domovních zdí
Atlas / Popínavé rostliny
02.06. 2018
1.14 kB čtenářů
Navedení popínavých rostlin
09.05. 2018
2.68 kB čtenářů
Popínavé rostliny na oporu
03.04. 2018
1.56 kB čtenářů
Výsev pnoucích rostlin
23.07. 2017
2.90 kB čtenářů
Plamének - výsadba
22.05. 2017
75.16 kB čtenářů
Vistárie - proč nekvete?
10.04. 2017
3.53 kB čtenářů
Réva - pěstování
02.04. 2017
79.87 kB čtenářů
Clematis - pěstování
10.08. 2016
20.10 kB čtenářů
Přísavník na zdivo bez omítky ?
29.06. 2016
42.81 kB čtenářů
Kiwi , aktinidie - pěstování
10.04. 2016
5.74 kB čtenářů
Problém s břečťanem - nová fasáda