Rostliny: Lavandula angustifolia - levandule lékařská

Poslal(a) 18.05. 2012 10:31:27 (21094 čtenářů)

Levandulesymbol Provance i na Vaší zahradě
Levandule je rozhodně jedna z nejoblíbenějších bylinek. Kvetoucí rostlina je nezaměnitelná nejen svým vzhledem ale i vůní. Pěstování a využívání této rostliny sahá daleko do minulosti. Levandule je rostlina pocházející ze Středomoří, kde odnepaměti sloužila k výrobě parfémů i jako součást pokrmů a léčivých přípravků a dá se říci, že těmto účelům slouží i do dnešních dnů. I pěstování této rostliny ve velkém se rozvinulo právě v oblasti Středomoří, levandule je nejtypičtější rostlinou pěstovanou v jižní Francii (Provance).

Lavandula angustifolia - levandule lékařská

Látky obsažené v levandulových květech mají zklidňující vliv na nervový systém, posilují psychickou odolnost a dokáží působit protizánětlivě. Jen pro pořádek: celým jménem se tato rostlina jmenuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a společně se velkým počtem dalších bylinek patří do čeledi hluchavkovitých.

Levandule není náročná na pěstitelské zkušenosti, přesto je potřeba dodržet pár jednoduchých pravidel. První pravidlo je nejdůležitější a týká se stanoviště. Sazenice levandule bychom měli vysazovat pouze na suchá a dostatečně osluněná místa. Vzhledem ke středomořskému původu by půda, do které budeme levanduli vysazovat, měla být dobře propustná a spíše zásaditá eventuálně s neutrálním pH. Zajištěním drenáže pro odtok vody rozhodně nic nezkazíme.

Semena levandule vyséváme na jaře do mělké nádoby, výsev ponecháme v bytě či ve skleníku. Osivo po výsevu nezasypáváme, jen jej zatlačíme do substrátu. Semena klíčí cca dva týdny. Vyklíčené rostlinky necháme ještě nějaký čas vyrůst a poté je jednotlivě přepícháme. Na venkovní záhon můžeme vysazovat sazenice zhruba 10 cm velké. Pokud chceme vysadit větší množství sazenic na stejný záhon, vysazujeme do sponu 40 až 50 cm.

Levandulové keříky je nutné pravidelně sestřihovat do požadovaného tvaru. Keře, které se pravidelně neprořezávají, jsou řídké a v krajních případech je rostlina až na několik lístků na vrcholu úplně holá. Hlavní termín, kdy levanduli prořezáváme, připadá na období od konce března do začátku dubna. Rostlinu zkrátíme zhruba o 1 třetinu délky, přitom by však měly na větvích zůstat alespoň nějaké lístky. Řez lze provádět i po odkvetení na podzim. Při podzimním termínu řezu je pak ale rostlina více náchylná k namrznutí. Co se zálivky týče, tak jí u levandule šetříme. Levanduli zaléváme vpodstatě jen tehdy, je-li substrát zcela suchý.

Přes svůj středomořský původ je schopna levandule bez výrazné újmy přežít i naší zimu. Vyplatí se však obdobně jako u růží zahrnout kořeny kompostem a rostliny přikrýt chvojím.

Z rostlin se využívá zejména kvetoucí nať. Tu sbíráme od druhého roku po výsevu každoročně, ale vždy jen za suchého počasí. Svázané snopečky levandule sušíme na suchém a teplém místě, nikoli však na přímém slunci.

Čerstvou i sušenou levanduli je možné přidávat do různých jídel, často se používá při přípravě dušeného masa anebo ryb. V malých dávkách se také přidává do různých džemů a zavařenin. Levandule má také schopnost provonět byt a je-li zavěšena ve skříních s oblečením, dokáže ho ochránit před šatními moly. V neposlední řadě je svázaná a usušená levandule i oblíbenou bytovou dekorací.

Z lékařského využití levandule stojí za zmínění schopnost pomoci od nepříjemných svalových křečí a potíží, které mají nervový původ. Ženám levandule pomáhá při bolestech při menstruaci. Dokáže však pomoci také při potížích se srdcem a oběhovou soustavou. Látky obsažené v levanduli také léčí popáleniny a stejně jako drobná poranění různého původu.
Text a fotografie Zuzana Bednárová
www.osiva-semena.cz

Články: lavandula angustifolia

17.01. 2008
23.84 kB čtenářů
Lavandula angustifolia - levandule lékařská
28.01. 2018
4.14 kB čtenářů
Lavandula angustifolia - levandule lékařská
11.02. 2010
16.71 kB čtenářů
Lavandula angustifolia subsp. angustifolia - levandule lékařská
Atlas / Bylinky a koření
17.06. 2018
1.49 kB čtenářů
Domácí minizahrádka
05.04. 2018
2.06 kB čtenářů
Bylinky - sestřihnutí
31.07. 2017
223.39 kB čtenářů
Bazalka - pěstování
02.05. 2017
6.04 kB čtenářů
Dvojostnice - pěstování, užití
01.05. 2017
5.30 kB čtenářů
Tymián - pěstování
30.04. 2017
2.09 kB čtenářů
Česnáček - pěstování
02.04. 2017
118.21 kB čtenářů
Lavandula - pěstování levandule
27.01. 2017
66.19 kB čtenářů
Rozchodnice růžová - pěstování
01.12. 2016
4.99 kB čtenářů
Majoránka vytrvalá
01.12. 2016
3.28 kB čtenářů
Bylinky do většího truhlíku