Postavte si potůček

Poslal(a) 07.07. 2012 11:58:57 (19754 čtenářů)

Vodní tok zahradu oživí a vnese do ní příjemnou atmosféru. Malé kaskády a kvetoucí doprovodné rostliny jej pak promění ve skutečnou ozdobu zahrady.

Postavte si potůček

Teprve když se voda dá do pohybu, ukáže se její půvab v plném rozsahu: vlnky se třpytí ve slunečních paprscích a když skáčou přes kameny, obohacují zahradu o akustickou kulisu od tichého šplouchání až po silný hukot. Pokud chcete do zahrady vnést vodní prvek, právě potok je tou nejlepší volbou.

Pro vytvoření potoka nepotřebujete velký spád – už dva tři centimetry výškového rozdílu na metr toku umožní poklidné proudění vody. Pokud však chcete vytvořit zdání horské bystřiny, potřebujete terén znatelně svažitější, aby se voda mohla přes kameny pohybovat rychleji. Neleží-li váš pozemek ve svahu, je pro modelaci terénu nejlepší využít zeminu získanou při hloubení zahradního jezírka. Šikovné je umístit potok tak, abyste jej měli na očích například z místa k posezení nebo z vyvýšené terasy.

Před vlastním tvarováním koryta potoka byste si měli dobře rozmyslet, jak by budoucí vodní tok měl vypadat. Už při délce pozemku od čtyř metrů lze naplánovat několik ohybů a miniaturních vodopádů, které budou v zahradě zdrojem napětí. Navíc můžete potok zpestřit postranními tůňkami, které budou v budoucnu osázeny rostlinami, a hlubšími proláklinami, jež mohou být po několik hodin zdrojem vody i při vypnutém čerpadlu.

Veškeré prohlubně a vyvýšeniny vytvořte v hrubých rysech už na začátku, při hloubení koryta potoka. Přesné dotvarování profilu toku a vytvoření plynulých přechodů pak přijde na řadu při následném vysypání koryta potoka pískem.

Pro odizolování koryta potoka se nejčastěji používá rybniční fólie. Ideální jsou úzké dlouhé pásy. Při troše štěstí dostanete ve specializovaném obchodě cenově výhodné zbytky širokých rolí. Dražší je tzv. kamenná fólie, která se nabízí v šířce od 40 do 120 cm. Její výhoda spočívá v tom, že se nechá zamaskovat mnohem snadněji než obyčejná nepotažená fólie. Při pokládání fólie její okraje na obou stranách povytáhněte směrem nahoru, aby se v budoucnu voda nevsakovala do okolní půdy. U klikatícího se vodního toku budete muset vytvořit pás fólie z několika kusů. Můžete je svařit horkovzdušnou pistolí nebo spojit speciálním lepidlem. Konec fólie by měl sahat až do zahradního jezírka. Jednoduchou alternativou k rybniční fólii jsou potoční dílce. Z těchto plastových prvků potažených pískem lze snadno vytvořit koryto potoka. Jednotlivé dílce se přitom vsazují do svahu ve směru zdola nahoru tak, aby se mírně překrývaly. Koryta z jiných materiálů, jako betonu nebo rohoží ze skleněných vláken spojených umělou pryskyřicí, se stavějí podstatně obtížněji. V těchto případech se vyplatí využít odbornou pomoc zahradnické firmy.

Koloběh vody mezi zahradním jezírkem a prameništěm je poháněn čerpadlem. Na trhu jsou čerpadla o výkonu od sotva 2000 až do 20 000 litrů vody za hodinu. Výběr optimálního čerpadla se vyplatí konzultovat ve specializovaném obchodě. Před návštěvou si nezapomeňte poznamenat základní klíčová data týkající se plánovaného potoka: jeho délku, šířku, hloubku (tedy celkový objem jezírka) a výškový rozdíl mezi prameništěm a zahradním jezírkem. Ke každému čerpadlu se nabízejí speciální spirálové hadice, které zajišťují spojení s prameništěm. Vyplatí se instalovat také filtraci.

Kvetoucí rostliny a přírodní kameny potok začlení do okolí. Do koryta potoka můžete vsadit atraktivní bahenní rostliny, jako kejklířku nebo sítinu mečolistou. Pro zkrášlení břehů potoka můžete využít celý sortiment záhonových rostlin. Pro zamaskování okrajů fólie jsou ideální plošně se rozrůstající rostliny, jako kontryhel nebo kakosty. Vyšší kvetoucí trvalky, jako čechrava nebo kyprej, jsou naproti tomu dominantními prvky. Na neosázených břehových partiích se okraje fólie dají šikovně zakrýt vrstvou přírodních kamenů. Nejpřirozeněji působí ploché, zaoblené oblázky různé velikosti a jednotné barvy.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová
10 článků v tomto tématu
18.10. 2018
287 čtenářů
Krycí síť proti listí
Nepusťte listí do vody Listí nemá v jezírku co dělat. Při jeho rozkladu se voda obohacuje o nežádoucí živiny. Proto natáhněte nad hladinou síť tak, aby listy nejen nepadaly do vody, ale
10.08. 2018
1.68 kB čtenářů
Jezírko - letní péče
V létě je příjemné posedět v blízkosti vody, užívat si květy nebo pozorovat hmyz a žáby. Ale zahradní jezírko se v létě neobejde bez péče
31.07. 2018
1.61 kB čtenářů
Slunná oáza u vody
Snídaně na terase, dlouhé hodiny s knížkou u rybníčku, vůně květů hýčkaných sluncem a vlahé večery pod oblohou s hvězdami – to je dovolená na vlastní zahradě.
08.07. 2018
1.77 kB čtenářů
Čistá voda v zahradním rybníčku
V letních měsících se v zahradních rybníčcích výrazně množí řasy. Na rozdíl od přírodních jezer nebo velkých rybníků tu totiž nerostou rostliny jako rákos, které spotřebovávají
28.06. 2018
1.37 kB čtenářů
Jezírka - rady odborníka
Malá zahradní jezírka jsou na péči náročnější než velká Existuje vůbec zahradní jezírko, které by nevyžadovalo žádnou údržbu? Úplně bez péče ze strany majitele se neobejde žádné
27.06. 2018
2.21 kB čtenářů
Jezírka - spoutaná voda
Zahradní jezírko, strouha s mírným proudem nebo fontánka představují ozvláštnění pro zahradu jakékoli velikosti. Vodní nádržku strohého tvaru můžete bez problému zbudovat i na malém
26.06. 2018
1.10 kB čtenářů
Neobvyklý obyvatel rybníčku
V zahradním rybníčku se daří nejen rybám. Pokud má nádrž plochu hladiny nejméně pět čtverečních metrů, lze v ní chovat i raky.
15.06. 2018
1.58 kB čtenářů
Bezchlorová dezinfekce Guanicid
Firma M+H, Míča a Harašta, tradiční výrobce bazénové chemie VODNÁŘ nabízí v sortimenu bezchlorovou dezinfekci, přípravek Guanicid.
21.05. 2018
1.76 kB čtenářů
Jezírko v zahradě
V zrcadle hladiny Hledání ideálního způsobu, jak zakomponovat vodu do zahrady, je především otázkou místních podmínek a osobního vkusu. První volba se týká toho, jak vlastně má vodní
20.05. 2018
3.65 kB čtenářů
Přírodní koupání
Zahradní bazény, v nichž si člověk pohodlně zaplave, se těší stále větší oblibě. V současné době přichází na trh nová generace bazénů fungující na přírodních principech. Odborníci
Atlas / Bazény, zahradní jezírka
18.09. 2018
2.76 kB čtenářů
Zastřešení zkušenosti
10.04. 2018
797 čtenářů
Úklid zahradního jezírka
30.03. 2017
19.99 kB čtenářů
Bazény - zkušenosti
23.05. 2014
10.85 kB čtenářů
Ochrana jezírka před listím
12.07. 2013
12.23 kB čtenářů
Zelená voda
17.04. 2013
11.68 kB čtenářů
Koupací jezírko - filtrace
19.03. 2013
15.99 kB čtenářů
Od koho nebrat koupací jezírko
31.01. 2013
6.20 kB čtenářů
Barevní kapři KOI z Japonska
29.10. 2012
19.18 kB čtenářů
Zahradní jezírko v létě i v zimě
21.09. 2012
20.83 kB čtenářů
Zahradní jezírko na oko