Citrusy - výběr a pěstování

Poslal(a) 27.08. 2012 20:50:54 (33419 čtenářů)

Citrusové pokušení
Pomeranče, citrony a mandarinky spolu s dalšími příbuznými vnesou na balkon příjemný nádech teplých krajin. Podmínka pěstitelského úspěchu je jediná: správný výběr druhu.

Citrusy - výběr a pěstování

Máte chuť na citrony, kumquat nebo limetky z vlastní zahrady, nebo spíš balkonu? Proč ne – daří se jim u nás výborně. Sklizeň čerstvých plodů je přitom vlastně jen pěkným přídavkem: vždyť už pouhý pohled na sytě zelené stromky ověšené žlutými nebo oranžovými plody je požitkem. K tomu se přidává sladká vůně květů, která za bezvětrných dní zaplní celou terasu. Ostatně, nevoní jen bílé voskovité květy: i listy mnoha druhů šíří čerstvou vůni, pokud je rozemnete mezi prsty. A kromě toho mnohé z citrusů, například citroníky, „umějí“ něco, co jen málo dalších rostlin: i v době, kdy na nich dozrávají plody, se otevírají další a další květy.

Při cestách na jih nás okouzlují citroníky a pomerančovníky v zahradách a plantážích. Také v květináčích vypadají citrusy jako malé stromky. Atraktivní husté koruny tvoří například mandarinka, pomeranč, kumquat a kalamondin (Citrus madurensis). Od přírody volné a pěkně rozložité jsou naopak koruny citroníků.

Citrusy přitahují i svou rozmanitostí. Chcete-li si vypěstovat aromatické plody, zvolte si citroník a limetky. Jejich odrůdy dozrávají vždy – i když léto nebylo zrovna plné slunce. Zatímco pomerančovníky nesou jen hrst plodů, u odrůd s malými plody, jako je kumquatKucle’ nebo limetkaPursha’, jsou jich často stovky. Platí přitom, že drobnoplodé druhy a odrůdy potřebují deset listů na vyživení jednoho plodu, citroník a mandarinka třicet a pomeranč přibližně padesát. Větší násadu plodů je dobré omezit.

Hlavním kritériem pro výběr druhu či odrůdy však není ani krása rostlin, ani chuť plodů. Nejtěžší období pro citrusy nastává v zimě – a neprohloupíte, když se pro konkrétní rostlinu rozhodnete s ohledem na to, jaké zimoviště jí můžete poskytnout. Kumquaty, lajmy, citroníky a klementiny snášejí teplé zimování, zatímco ostatní citrusy mohou mít s vyšší zimní teplotou potíže. Pro pěstování v bytě se tak hodí například rangpur (Citrus aurantia), kalamondin nebo většina citroníků.

Citrusy nemají nikdy dost slunce. Nejlepší stanoviště jsou proto na jižní straně. Ale pozor: za vrcholného léta je dobré květináče alespoň přes poledne zastínit, aby se kořeny nepřehřívaly. Za horkých dnů je pak nutné zalévat ráno i večer. Kořenový bal přitom vždy dobře provlhčete. S další zálivkou pak počkejte, dokud nebude půda na povrchu suchá. Ideální není měkká dešťová voda, jak se odborníci dlouho mylně domnívali, ale středně tvrdá. Navíc by měla být odstátá: chladový šok způsobený studenou vodou totiž může rostlinu přimět ke shození listů. Citrusy hnojte i nadále jednou týdně až do konce srpna. Menší korektury koruny jsou možné kdykoli, také mimo hlavní období střihu v březnu.

Plody citrusů poskytují ale i další požitky: aromatizují nápoje nebo je lze –například kumquat – zpracovat do jemné marmelády. Vonné listy papedy (Citrus hystrix) jsou součástí mnohých jídel asijské kuchyně. Do suchých vonných směsí potpourri se doporučuje slupka plodů bergamotu (Citrus bergamia). A také jako dekorace jsou citrusové plody vždy vítány.

Zimování
Ještě před prvním mrazíkem byste měli citrusy přenést do domu nebo do zimní zahrady. Tak jako ostatní stálezelené rostliny potřebují i v zimě světlo. Podle toho, jak světlé stanoviště pro ně máte, lze rostliny přezimovat v zimě nebo v teple. Středně světlá chladná místa s teplotami pod 10 °C se hodí stejně dobře jako velmi světlá, teplá stanoviště. Pro řadu citrusů není problémem přezimovat v pokoji nebo vytápěné zimní zahradě při teplotách 15–25 °C. Svědčí jim místa u okna na jih, před velkými řadami oken, u dveří na terasu nebo na půdě pod střešními okny. Rostliny zde porostou i nadále, takže byste je měli jednou za čtyři týdny přihnojit.

Náš tip: Na tmavých místech přisvěcujte lampami (zdroj světla by neměl být dál než 30 až 50 cm od stromku). K zimní péči patří pravidelná kontrola škůdců a pečlivá zálivka. Čím chladněji, tím déle vydrží zásoba vody. Zalévejte až tehdy, když je půda vyschlá. Nezapomeňte rostliny ochránit před chladem od země, například polystyrenovou destičkou pod květináčem.

Lákavý výběr pro každého
Buddhova ruka (Citrus medica var. sarcodactylis) patří k cedrátům a je rozšířen především v Asii. Tato rarita roste rozložitě a potřebuje místo. Plody mají intenzivní vůni a silnou kůru, kterou lze kandovat.

Sladká limetka Nenáročná odrůda ’Pursha’ (Citrus limetta) vyniká kompaktním růstem a od přírody atraktivně tvarovanou kulovitou korunou bohatě ověšenou kyselými kulovitými limetkami.

Kumquat Díky husté bohatě větvené koruně má kumquat (Fortunella margarita) pěkný tvar. Stromky bohatě kvetou a plodí. Aby sladkokyselé plody dozrály, neměl by zimovat na příliš chladném místě.

Kalamondin Kříženec kumquatu a mandarinky za svou oblíbenost vděčí ozdobnému vzrůstu a také bohaté úrodě plodů, z nichž lze například připravit i chutnou marmeládu.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Marie Fárová

Články: citrusy výběr

02.07. 2018
2.19 kB čtenářů
Vitamin C ze zahrady
27.02. 2015
11.66 kB čtenářů
Zelený balkón
26.10. 2008
21.68 kB čtenářů
Zimní zahrada - výběr rostlin (2)
18.02. 2010
29.29 kB čtenářů
Poncirus trifoliata - citronečník trojlistý
Atlas / Pokojové rostliny
10.04. 2019
18.23 kB čtenářů
Orchideje
01.04. 2019
37.34 kB čtenářů
Petrklíč - pěstování
26.01. 2019
39.15 kB čtenářů
Ananas - pěstování
25.09. 2018
3.09 kB čtenářů
Květináč - optimální velikost
01.01. 2018
2.61 kB čtenářů
Rostliny zachycující chemické látky z prostředí
03.12. 2017
3.24 kB čtenářů
Dracaena - žluté konce listů
17.08. 2017
2.82 kB čtenářů
Oleandr - blednou listy odstředu, opadávají
17.08. 2017
2.48 kB čtenářů
Mračňák - hnědnutí listů
22.05. 2017
24.58 kB čtenářů
Azalka - pěstování
28.04. 2017
7.34 kB čtenářů
Pokojovky nenáročné na světlo