Ovocná zahrada - opylování (1)

Poslal(a) 24.03. 2016 09:33:41 (10269 čtenářů)

Jaká bude úrodaopylování
I když si naplánujeme výnosy jednotlivých druhů ovoce, vysadíme podle nás ty správné odrůdy, nemusíme být s úrodou spokojeni, některé ovocné druhy nebudou dosahovat předpokládaných „sklizňových parametrů“. Někdy pomůže hnojení, ošetření stromů pesticidy, ale základ pro úrodu je znalost opylovacích poměrů, jaké vládnou u jednotlivých druhů ovoce. Ty se pokusím krátce nastínit. Jako tradičně začnu jahodami a skončím „velkým“ ovocem.

Ovocná zahrada - opylování: Maliník prostřený stůl a host (jednou plodící odrůda)

Ovocná zahrada - opylování: Malina Polka - odrůda kvetoucí od srpna

Jahodník
Bez zajištění opylení není úroda. Převážná většina pěstovaných odrůd má květy oboupohlavné, výjimkou jsou remontantní odrůdy Grandian F1 a Delician F1, které se pěstují ze semen, u kterých je mezi semenáčky 50% rostlin samičích a 50% rostlin oboupohlavných. Jakmile vykvetou, je vše jasné, prašníky jsou v květech velmi dobře vidět. Vysazujete-li tedy tyto odrůdy, dbejte na to, abyste nevysázeli jen rostliny samičí. V první sklizni byste to nepoznali, ve stejnou dobu kvetou i odrůdy jednou plodící, a pokud máte jahody vedle sebe, opylí je, problém by nastal až při letním kvetení – tady by opylovač chyběl. Z jednou plodících odrůd, které mají jen samičí květy, se vrací do sortimentu odrůda vyšlechtěná v roce 1925 Frau Mieze Schindler. Partnerem pro ní jsou všechny odrůdy polorané, doporučovaná je ranější Korona a klasická Senga Sengana. Opylení zajistí hmyz, včely samotářky.

Maliník, ostružiník
Květy obsahují jak samičí, tak samčí pohlavní orgány, opylení zajistí ráda včela medonosná, tyto druhy jsou pro ní vítanou pastvou. Pokud není v dosahu, dobře jí nahradí další hmyz, včely samotářky. S opylením nemají potíže ani maliny remontantní, kvetoucí v pozdním létě, tzv. dvakrát plodící maliny.

Další drobné ovoce
Lonicera (zimolez) patří mezi rostliny hojně navštěvované hmyzem i včelami (kvete v dubnu, květnu), i když se uvádí, že některé odrůdy jsou samosprašné, je pro zajištění pravidelného a vysokého výnosu vhodné mít vysazené dvě odrůdy kvetoucí ve stejnou dobu.

Vaccinium corymbosum (borůvka chocoličnatá, kanadská borůvka) je též včelami a hmyzem oblíbená, pěstované odrůdy jsou převážně samosprašné, nicméně dvě odrůdy vedle sebe vysazené vzájemným opylením zajišťují vyšší výnos, větší jednotlivé borůvky, než dvě rostliny stejné odrůdy. V kvetení se potkávají jak odrůdy rané, tak odrůdy pozdní, není tedy dáno, že by se měly k sobě vysazovat jen odrůdy zrající ve stejnou dobu.

Actinidia arguta, Actinidia kolomikta,… (čnělkovec, zvaný též nemrznoucí kiwi). U druhu A. arguta jsou v sortimentu odrůdy tzv. samosprašné (WEIKI, ISSAI) a odrůdy samičí, samčí. Samosprašné tedy dávají určitý výnos, i když vysadíte jen jednu rostlinu, u samičích odrůd musí být vysazen (naroubován do keře) opylovač – jsou větrosnubné. Platí, že stačí jeden samec na šest samičích rostlin, vysazuje se na stranu, odkud převážně fouká v období května. Samčí rostliny aktinidií jsou vítaným zdrojem pylu pro včely. Plody u jmenovaných odrůd při vysazení samce do jejich blízkosti bývají větší, samec zajistí nadstandardní opylení. Obráceně to nejspíše neplatí. Vysadit samice a samosprašné odrůdy nemusí být (není) zárukou kvalitní sklizně u samičích odrůd.

Podobné poměry platí u druhu Hypophae rhamnoides (rakytník řešetlákový) s tím, že k novým odrůdám samičím jsou doporučováni i nově vybraní samci, kteří kvetou ve stejnou dobu. Tradičně pěstovaná samčí odrůda POLLMIX tedy nemusí být pro ně odpovídajícím opylovačem. Nad výběrem těch správných odrůd musíme uvažovat i u révy vinné, vzhledem k tomu, že v dostupném sortimentu se objevují poměrně hojně odrůdy s květy samičími. Nelze tedy vysadit jen odrůdy „ženské“.

Rybíz červený a bílý, angrešt patří mezi druhy, které můžeme vysadit jako soliteru, jsou samosprašné, hojně navštěvované včelami a dalším hmyzem.

JOSTA a černé rybízy obyčejně též plodí, i pokud je v zahradě jen jediný keř, stálejší a vyšší výnos zajistí výsadba více keřů od různých odrůd ve stejnou dobu kvetoucích.

Foto 1. Maliník prostřený stůl a host (jednou plodící odrůda).
Foto 2. Malina Polka - odrůda kvetoucí od srpna, pozdně letní zdroj nektaru a pylu.
Foto 3. Samčí květ Actinidia arguta.
Foto 4 Samičí (oboupohlavný) květ Actinidia arguta.

Ovocná zahrada - opylování: Samčí květ Actinidia arguta

Ovocná zahrada - opylování: Samičí (oboupohlavný) květ Actinidia arguta

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: ovocná zahrada

16.02. 2016
8.95 kB čtenářů
Ovocná zahrada - vysazujeme
24.01. 2016
7.75 kB čtenářů
Ovocná zahrada - nakupujeme (1)
24.11. 2015
8.66 kB čtenářů
Ovocná zahrada - zima se neptá (1)
Atlas / Užitkové rostliny
24.10. 2018
1.16 kB čtenářů
Sklizeň topinamburů
23.10. 2018
904 čtenářů
Podzimní kedlubny
23.10. 2018
925 čtenářů
Ochrana salátu
23.10. 2018
875 čtenářů
Pozdní tykve
23.10. 2018
1.37 kB čtenářů
Jahodník zalévání
27.09. 2018
1.45 kB čtenářů
Nezralá rajčata
27.09. 2018
1.22 kB čtenářů
Kukuřice - pěstování
27.09. 2018
1.22 kB čtenářů
Ozimé odrůdy cibule
27.09. 2018
997 čtenářů
Tykve - pěstování
12.09. 2018
1.37 kB čtenářů
Podzimní výsevy