Ing. Miloš Krump: Manilkara zapota - Manilkara zapota
Synonyma: Achradelpha mammosa, Achras breviloba, Achras calderonii, Achras conzattii, Achras coriacea, Achras cosaguico, Achras dactylina, Achras gaumeri, Achras latiloba, Achras lobulata

Další názvy: sapodila obecná, zapota obecná

Manilkara zapota je stálezelený asi 10 až 20 m vysoký strom z čeledi Sapotaceae s nízkým kmenem a hustou kulovitou korunou. Listy jsou kopinaté až eliptické, kožovité, často vyrůstají na koncích větví ve shlucích. V mládí jsou listy plstnaté, později pak hladké a lesklé. Květy se objevují jednotlivě v úžlabí listů, jsou drobné, bělavé, převislé a plstnaté. Plodem je kulovitá bobule vejcovitého až elipsoidního tvaru.

Oplodí je poměrně tenké, šedé nebo oranžově hnědé s drsným nebo hladkým povrchem. Dužnina je šedavě bílá, žlutavá až žlutavě hnědá, sladké až mdlé chuti. Často je i lepkavá, neboť obsahuje zbytky latexu. V dužnině se nachází od 3 do 7 poměrně velkých, plochých, lesklých hnědých semen.

Dužnina plodů asi 16 až 20 % sacharidů, 0,4 % bílkovin, 0,5 % tuků, a asi 0,2 % organických kyselin. Oloupané plody se pojídají čerstvé nebo se zpracovávají na džemy, sirupy a kompoty. Celá rostlina včetně nezrálých plodů je prostoupena mléčnicemi, které produkují bělavý latex. Pro hospodářské účely se latex získává nařezáváním kůry, který je základní surovinou při výrobě žvýkací gumy.

Manilkara zapota pochází z tropických nížin Yucatanu, Guatemaly a Belize ve Střední Americe.
Manilkara zapota - zapota obecná

Manilkara zapota - zapota obecná

Achras sapota - achras

Achras sapota - achras


Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR