Ing. Miloš Krump: Špirlice - Sarracenia
Čeleď: Sarraceniaceae - špirlicovité

Špirlice jsou velmi vlhkomilné rostliny, jež pocházejí z močálů a slatinišť jihovýchodních oblastí Severní Ameriky. Do rodu Sarracenia patří asi 8 druhů.

Špirlice vyhánějí asi z 1 až 3 cm silného odnožujícího oddenku svislé nebo položené listy, jež jsou přetvořené v trubicovité láčky. Rozlišují se druhy s položenými láčkami jež mají oddenek svislý a krátký a druhy se svislými láčkami, které mají mělce uložený vodorovný a delší oddenek.
Špirlice vytvářejí  2 až 3 různé tvarově odlišné typy listů. první jarní láčky bývají velmi úzké, ale mají však vyvinuté lupenité postranní křídlo. Letní láčky jsou širší s užším křídlem. Některé druhy mohou v době nepříznivých podmínek jako je sucho tvořit ploché zašpičatělé listy což jsou v podstatě nenafouklé láčky, běžně se označují jako tzv. fylodia.

Špirlice začínají kvést časně na jaře, nejčastěji současně s rašením mladých láček. Květy vyrůstají jednotlivě na tuhých, drátovitých stvolech. Semena dozrávají v mnohasemenných tobolkách až na podzim, Jsou ledvinitého tvaru a barva je světle hnědá.

Mezi významné zástupce rodu Sarracenia patří např.:
- Sarracenia oreophila
- Sarracenia leucophylla
- Sarracenia purpurea
Sarracenia leucophylla - Špirlice bělolistá

Sarracenia leucophylla - Špirlice bělolistá

Sarracenia oreophila - Špirlice - květ

Sarracenia oreophila - Špirlice - květ

Sarracenia purpurea - Špirlice nachová

Sarracenia purpurea - Špirlice nachová


Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
Další informace v článcích o rostlinách
Sarracenia purpurea - špirlice nachová Sarracenia purpurea - špirlice nachová
Zvláštní druh masožravé rostliny, dokonce mrazuvzdorné do -10°C. Trychtýřovité pasti, na jejichž vrcholu je vzpřímeně rostoucí víčko - přistávají plocha pro hmyz, pokrytá drobnými chloupky, žlázkami, které vylučují sladký nektar, lákající hmyz, který …