Hana Jirků: Gloxínie - Sinningia
Další názvy: gloxinie

Tato nádherná kytička pochází z Brazílie a našli by jste jich tam přes 20 druhů. Správně se jedná o SINNINGII.  Ty z nich, které pěstujeme doma v květinačích (Sinningia x hybridum) jsou kříženci  Sinningia speciosa a Sinningia  regina.  Tyto nové druhy mají velké, měkké tmavozelené listy a hlavně veliké květy v barvě bílé, růžové, fialové, červené nebo jsou dvoubarevné ( většinou s bílou barvou ). Běžně k dostání jsou i kultivary ' tygří nebo tečkované '
Její květy nadělají radost několik týdnů a stále se rozvíjí nová poupata. Osobně ji letním běžně venku, ale chráním je před větším deštěm a sluncem.

Pěstování:
- substrát s příměsí rašeliny
- venku polostín a chráněné místo
- doma nejlépe na parapetu, ale pozor na přímé slunce
-- ideální teplota na pěstování je 20 st.

Jako každá hlíznatá rostlina i tato zatahuje a potřebuje k tomu, aby kvetla vegetační klid.

-- až uschnou listy, hlízu vyndáte a lehce očistíte
-- uchováte v temnu a při teplotě kolem 15 st. ( třeba v ložnici v krabici od bot.. )
-- na jaře hlízu (stejně jako begonie) pouze lehce zavrtáte do vlhkého substrátu
-- pokud by byla moc hluboko, tak hrozí riziko, že vám hlíza shnije a špatně pokvete
-- sází se vždy po jedné do středu přiměřeně velikého květináče
-- zalévejte okolo cibule a odstátou vodou ( nikdy né přes listy )
-- hnojit můžete hned jak začne růst

Gloxinky vyžadují přímé světlo, ale slunce nemají rády, protože jim popálí listy. Bohužel je mám na parapetu směr sever a tak se potvůrky vytahují, ale kvetou hodně a dlouho, tak mi to zase až tak nevadí.Letos jsem si jednu dokoupila, jako náhradu za tu o kterou jsem přišla.
cz
Gloxínie (Sinningia)
Gloxínie (Sinningia)
cz
Gloxínie (Sinningia)
Gloxínie (Sinningia)
cz
Gloxínie (Sinningia)
Gloxínie (Sinningia)
cz
Gloxínie (Sinningia)
Gloxínie (Sinningia)
cz
Gloxínie (Sinningia)
Gloxínie (Sinningia)
Další informace v článcích o rostlinách
Gloxínie - jak je přimět, aby znovu rozkvetly Gloxínie - jak je přimět, aby znovu rozkvetly
Něžné květy a sametové listy gloxínií (Sinninga) okouzlují už několikátou gereraci milovníků květin. Aby vám od května do září znovu kvetly, potřebují vzdušné, světlé místo u okna …
Sinningia speciosa - gloxínie nádherná Sinningia speciosa - gloxínie nádherná
Synonymum: Gloxinia speciosa Pochází z Brazílie. Vyšlechtěné velkokvěté kultivary mají 14cm velké květy a sametové listy. V posledních několika letech je gloxínie vytlačována z trhu trvanlivějším příbuzným - streptokarpusem, jehož květy vydrží ve váze dva …
Sinningia speciosa - gloxínie Sinningia speciosa - gloxínie
Gloxínie patří do čeledi podpětovitých (Gesneriaceae). Rostlina pochází z Brazílie, rod zahrnuje okolo 20 druhů …
Miloš Krump | 31.01. 2012
Sinningia - gloxínie (TIP ZC CS) Sinningia - gloxínie
Gloxínie tvoří nádherné, velké zvonkovité květy výrazných barev, nejčastěji modré, fialové, růžové a červené v různých kombinacích. Na rozdíl od vrísey, která miluje rosení, gloxínie smáčení listů nesnáší, ačkoli má také ráda vlhký vzduch …
Zahradní centra CS | 17.09. 2010