Ing. Miloš Krump: Pěťour maloúborný - Galinsoga parviflora
Jedná se o rostlinu v minulosti zavlečenou, která se velmi rychle přizpůsobila novým podmínkám. Je jedním z nejúpornějších plevelů zelenin. Jde o vysoce odolný druh snášející i extrémní podmínky. Do Evropy se dostal koncem 18. Století z botanických zahrad ze Španělska a Francie.

Tento hojně rozšířený plevel se vyskytuje zejména na skládkách, rumištích, okrajích cest, zelinářských zahradách, v pařeništích, sklenících.

Z botanického hlediska jde o jednoletou pozdně jarní rostlinu, vysokou asi 20 až 80 cm. Má listy s tenkými řapíky, které jsou kratší než čepele. Čepel je vejčitá, na bázi klínovitá. Horní listy jsou přisedlé, kopinatě vejčité. Květní úbory jsou 3 až 5 mm dlouhé. Terčovité květy jsou žluté, oboupohlavní. Rostlina kvete od května do prvních podzimních mrazíků.

Rozmnožuje se výhradně nažkami, kterých může vyprodukovat okolo 5 až 30 000. Nažky mají vysokou klíčivost, vytvářejí několik generací za rok. Rostliny jsou velice citlivé na nízké teploty, po příchodu prvních mrazíků odumírají.

Rostlina je citlivá na mechanické zásahy a rovněž i na aplikaci herbicidů. Její nebezpečí však spočívá v nepřetržitém vzcházení v průběhu vegetace.
Editoval krumpold (08.12. 2012 17:35:54)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)
Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)
cz
Peťour maloúborný (Galinsoga parviflora)
Peťour maloúborný (Galinsoga parviflora)
YOS: Galinsoga quadriradiata - Peťour srstnatý, s peťourem maloúborným jsou si velice podobní. Také 1-letý semenný plevel na zahrádkách nejraději s hlinitou půdou. Tento je méně častý. Vysoký asi 70cm. Lodyha v horní části bíle chlupatá. Kvete od června do zámrazu nenápadnými bílými kvítky. Květní úbor má 5 malých květních plátků se 3 zuby na vrcholu. Postavené daleko od sebe kolem žlutého terče, který je složen z trubkovitých květů.

Všechno jde tak, jak má jít.