Ing. Miloš Krump: Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Ze své původní oblasti Indie se bazalka do Evropy dostala v první polovině 16. století. Bazalka náleží do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

Bazalka pravá je jednoletá, asi 40 až 50 cm vysoká bylina na bohatě rozvětveném stonku. Listy bazalky jsou jemně pilovité a vydávají aromatickou vůni. Květy jsou uspořádány v klasech a mají načervenalou barvu. Rostlina kvete v srpnu, květy jsou bílé, nebo purpurové a nacházejí se na vrcholech výhonků.
Bazalka je teplomilná rostlina, vysazuje se proto na chráněná stanoviště. Rostlina nesnáší přemokřená stanoviště.
Osivo bazalky se vysévá v březnu do truhlíků nebo do pařenišť. Po vzejití se rostliny vysazují do květináčů. Na záhon se vysazují ve druhé polovině května na vzdálenost 20 x 20 cm.

Nať se sklízí v době plného květu sestřihem asi 10 až 15 cm nad zemí, aby rostlina opět obrostla.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
cz
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
cz
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
YOS: Bazalka nemá ráda přesazování. Potřebuje teplo (hlavně od noh, nesmí klesnout pod 12°C), dále potřebuje světlo a  denně minimálně 6 slunečních hodin, ale musí být před ním chráněná. Má ráda vlhko, ale přemokřená rychle uhnívá. Na půdu není náročná, hlavně, že bude propustná. Zaléváme večer!!! Odštipujeme vrcholky, aby zkošatěla.

Všechno jde tak, jak má jít.
Karel.Prachar: Hlavně nekupovat už „hotové“ bylinky v supermarketu. Bohužel představa, že je tím o čerstvé koření vystaráno až do konce sezony, je mylná. Jsou rychle vyhnané a načasované tak, aby se daly rychle spotřebovat. Vydrží sice o něco déle, než když si koupíte bylinky už nařezané, pořád ale jde o rychloobrátkové zboží. Takže i na to pozor :-)