bresticova: Lablab purpurový - Lablab purpureus
Synonyma: Dolichos lablab, Dolichos purpureus, Lablab lablab, Lablab niger, Lablab vulgaris, Vigna aristata
Další názvy: dlouhatec obecný
Čeleď: Fabaceae - bobovité

Ja by som sa chcela spýtať, či niekto nepestoval Dolichos lablap. Popínavá letnička, listy aj kvety tvarom ako fazuľa šarlátová, ale majú fialovú farbu. Veľmi sa mi to páčilo, dva roky som zháňala semiačka. Rastliny som predpestovala, vysadila. Riadne sa rozrástla - rozvetvovala sa za každým listom, ale kvet žiadny. Za celé leto ani náznak. Pôda bola vylepšená kompostom, piesčitá, zálievka pravidelná, pol dňa slnko.
Lablab purpureus - lablab purpurový

Lablab purpureus - lablab purpurový

Marvella: Dobrý večer Bresticová, Dolichos lablab - dlouhatec, pochází z Indie patří mezi trvalky, ale většinou se pěstuje jako jednoletka. Délka výhonů dosahuje až 6m, pěstuje se jako ovíjivá rostlina, potřebuje oporu.  Kvete  bílými, růžovými nebo až červenými květy . Jeho plodem je lusk nafialovělé barvy o délce 5 - 20cm. Potřebuje minimální teplotu 20.C, slunce a pak krásně kvete. Možná právě ta teplota byla důvodem, že Vám rostlinka nekvetla. Zda se zde dají sehnat někde semena, tak to nevím. Já jsem si je přivezla z cest, ale též mi nekvetla. Marcela
Eva N E: Dolichos lablab, Lablab purpureus - Dlouhatec obecný.
Souhlasím s Marcelou,asi bude opravdu potřebovat hodně slunce. Tento obrázek je pořízen na jednom rumišti, takže na kvalitu půdy náročný není. Bylo tam spousta květů, ale vůbec žádné lusky se semeny sad  Rostlina mě zaujala jak květy,tak i listy,které měly zelenofialovou barvu. Na snímku ta barva není vidět sad
cz
Lablab purpurový (Lablab purpureus)
Lablab purpurový (Lablab purpureus)
bresticova: Toho slnka si myslím bolo dosť. Skôr som myslela na nejaké pôdne špecifikum. Suseda túto rastlinku dostala v kvetináči, ale tá mala menej slnka, narástla iba do asi 2,5 m, menej listov (aj tie boli fialové, moje iba zelené) ale kvetov požehnane...a aj vošiek. Lenže po postreku vošky uhynuli, no kvety zostali. Skúsim ju zasadiť na iné miesto. Ešte mi zostali semiačka, tak ich nevyhodím.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Lablab purpurový - semena (Lablab purpureus)
Lablab purpurový - semena (Lablab purpureus)
Ing. Miloš Krump: Lablab purpurový - Lablab purpureus
Lablab purpureus je asi 1 až 6 m vysoká vytrvalá ovíjivá liána z čeledi Fabaceae. Listy jsou střídavé, trojčetné, dlouze řapíkaté. lístky pak vejčitékosočtverečné asi 6 až 15 cm dlouhé, celokrajné. Motýlovité bílé, červené nebo fialové květy vyrůstají po 10 až 40 v úžlabních hroznech. Plodem jsou zploštělé lusky asi 8 až 15 cm dlouhé, jež obsahují od 2 do 5 semen vejcovitéhoelipsoidního tvaru. Barva semen je bílá červenohnědáčerná.

Nezralá semena a mladé listy Lablab purpureus jsou velice chutnou zeleninou. Zralá semena jsou za syrova jedovatá, konzumují se poroto vařená nebo pečená.
Lablab purpureus - lablab purpurový

Lablab purpureus - lablab purpurový


Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.