Ing. Miloš Krump: Dávivec (Jatropha)
Dávivec patří do pryšcovitých (Euphorbiaceae). Do rodu patří asi 170 druhů vytrvalých sukulentů a stálezelených keřů, které rostou v suchých nebo vlhkých oblastech Jižní Afriky, Madagaskaru, tropické Severní, Střední a Jižní Ameriky a Západní Indie.

Jako všechny rostliny z této čeledi se i tato rostlina velice dobře pozná podle mléčné bílé šťávy, která je u většiny rostlin jedovatá a vyvolává podráždění pokožky. V lidové medicíně se tato šťáva používala jako projímadlo. Celé tělo rostliny je zásobárnou vody, jako u ostatních sukulentů. Pro svou tlustou nohu je někdy tato rostlina označována jako flaško-noha. Latinské označení „podagrica“ v překladu znamená oteklá noha.

Dávivec (Jatropha podagrica) je rozvětvená stálezelená dužnatá trvalka s krátkými a zbytnělými dřevitými stonky a šedými lodyhami pokrytými trnovitými palisty. Dávivec může dosáhnout až výšky 50 cm. Za dobrých růstových podmínek může rostlina vytvářet malé korálově červené květy v hroznu s dlouhým stonkem, květy však nevoní.
Rostlině se daří na přímém slunci, v zimním období vyžaduje teplotu okolo 16 až 18°C. Zálivka se provádí pouze, když je substrát vyschlý. Jatropha se dá množit jak řízky, tak semeny, které rostlina vytváří po odkvětu.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Dávivec (Jatropha integerrima)
Dávivec (Jatropha integerrima)
cz
Dávivec (Jatropha podagrica)
Dávivec (Jatropha podagrica)