Vladimír Vytásek: Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Vytrvalá bylina z čeledi jitrocelovitých. Užívá se list ve formě nálevu nebo sirupu. Vynikající léčivka na kašel,který výrazně tlumí a také svými slizovitými účinky jitrocel pomáhá při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku. Jelikož se jitrocel špatně suší je výhodnější sirup,který vyrobíme že čerstvé listy prosypeme cukrem ,necháme několik týdnů a poté přecedíme a vzniklý  sirup uchováváme v chladničce. Semena jitrocele snižují hladinu cukru v krvi a mají projímavý účinek,který můžeme použít při zácpě,kdy potřebujeme upravit peristaltiku tlustého střeva. Při vnějším použití listy úspěšně léčí rány všeho druhu.  Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cz
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
cz
Jitrocel kopinatý - květ (Plantago lanceolata)
Jitrocel kopinatý - květ (Plantago lanceolata)
Ing. Miloš Krump: Jitrocel kopinatý - Plantago lanceolata
Plantago lanceolata je vytrvalá rostlina z čeledi Plantaginaceae s jednoduchými bezlistými stvoly a s přízemní listovou růžicí. Kopinaté 3 až 7 žilné listy se dolů zužují v dlouhý řapík, jsou celokrajné či nezřetelně zoubkované a zašpičatělé. Stvoly jsou hranaté, podélně rýhované. Květy jsou drobné, uspořádané do válcovitého klasu. Kořen má rostlina krátký. Plantago lanceolata kvete od jara do podzimu.

Jitrocel kopinatý je rozšířený v Evropě a Asii. v České republice roste nejčastěji na loukách, polích a zahradách, dále na náspech či v příkopech.

Mezi obsahové látky patří glykosid aukubin, slizové látky, saponiny a třísloviny.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.