Vladimír Vytásek: Šišák bajkalský (Scutallaria baicailensis)
Vytrvalá krásně kvetoucí bylina z čeledi hluchavkovitých. Užívá se kořen ve formě odvaru nebo lihové tinktury. Výrazný adaptogen,který pomáhá při rakovině plic,žaludku a kůže. Odstraňuje únavu,snižuje vysoký krevní tlak. Velmi výrazně pomáhá při infekcích horních cest dýchacích,kde snižuje horečku,usnadňuje vykašlávání hlenů a likviduje celou řadu bakterií a virů. Má i protialergické účinky.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cz
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)
Vladimír Vytásek: Pěstuji ho od roku 2001 v normální zahradní půdě s přídavkem písku. Je to krátkověká trvalka,která se dožívá asi 3 až 4 let. Velmi dobře se pěstuje ze semen,která mají velmi dobrou klíčivost.  Šišák nesnáší pouze přemokřené půdy a  co se týče světla tak mi slunce na pozemek svítí z nejvíce z východní a částečně z jižní a západní strany.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Vladimír Vytásek: U šišáku bajkalského se užívá kořen,někteří podvodníci prodávají nadzemní část, ta však léčivá není. Kořen se sklízí mimo hlavní vegetační období tedy na jaře nebo na podzim. Při sklizni používáme rostliny 2 leté, odřežeme část kořenů, zbytek rostliny ošetříme v místě odřezání kořenu buď jílem nebo dřevěným uhlím a rostlinu znovu zasadíme. Lihová tinktura se dělá v poměru 1 díl opraného kořene ve studené vodě na 5 dílů lihu min 40% nejlépe 60%, necháme uležet 6 až 7 v chladu a temnu poté scedíme a můžeme používat po čajových lžičkách. Zásadně nepoužíváme na noc stimulační účinek by se mohl projevit nespavostí. Užíváme po dobu 6 týdnů,poté uděláme před dalším používání měsíční pauzu.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Ing. Miloš Krump: Šišák bajkalský - Scutallaria baicailensis
Scutallaria baicailensis je asi 30 až 60 cm vysoká vytrvalá rostlina z čeledi Lamiaceae s větvenou lodyhou a kopinatými celokrajnými listy. Květy se vytvářejí koncem léta a mají modrou barvu. Šišák bajkalský pochází z východní oblasti Asie.

Scutallaria baicailensis se v přírodní kosmetice využívá více než 2 000 let. Mezi využívané části této rostliny patří kořen a list.

Šišák bajkalský působí protizánětlivě, snižuje krevní tlak, čistí tělo od odpadních látek, dále se využívá při bronchiálním astmatu či chronické bronchitidě, používá se také při vysokých horečkách, zvracení či kašli. Zlepšuje celkově psychickou a fyzickou odolnost. Zevně lze šišák použít při popáleninách či různých kožních vyrážkách.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR