Ascam: To je moc dobře, že tu máme i recepty z kytiček.
Takže šumivý nápoj - příprava je na dlouho, ale opravdu se vyplatí.
Potřebujeme
14 květů bezu černého
7 litrů vody
1,3 kg cukru
4 citróny.
Cukr svaříme s vodou - jen krátce, necháme vychladnout a nalijeme na květy s na plátky nakrájenými citróny. Necháme 24 hodin stát. Pak zcedíme přes plátno do průhledných nádob, zavážeme čistým plátnem a necháme 14 dní na slunci. Pak přelijeme do lahví, důkladně zašpuntujeme a necháme měsíc v chladu a temnu.
Dobrou chuť smile
cz
Bezový nápoj - naložení
Bezový nápoj - naložení
YOS: Dobrý večer Ascam, určitě vyzkouším jak se dostanu k bezinkovým květům. Pije se až po měsíci, nebo se může pít ihned co jsme to přelili do láhví? Jak to chutná, trochu jako šampus? A jak to dlouho vydrží zašpuntované v temnu a chladnu?

Všechno jde tak, jak má jít.
Ascam: Je lepší, když se to odleží - bublinky se pěkně natlakují big_smile. Ale dá se ochutnat. Výsledek je šumivý jako šampus, s chutí bezinek a stopovým množstvím alkoholu. Dříve se to používalo jako pití na sena a žně - je to velice osvěžující. Vydrží to dokud flaška nebouchne tlakem, ale nikdy jsme do této fáze nedošli - nějak to moc rychle mizí big_smile
Ludmila Unzeitigová: Právě vidím u Ascam, že tam má celé plátky citronu. Příště to zkusím jinak. Možná i ta dužina tam je třeba, přemýšlela jsem, jestli tam nemám dát jenom tu šťávu, ale asi ta kůra tam má také nějaký význam.
Pila jsem ten nápoj u sestřenice a bylo to moc dobré.
jitulina: Bezovu štávu děláme každý rok - a každý rok víe a více litrů letos už jsem byly na 28 litrech a porád nestačí. Napadlo mě - dal by se bez nasušit? třeba tady je návod, jak sušit bylinky, myslíte, že by šel i bez? Třeba na čaj? hmm