Ing. Miloš Krump: Bršlice kozí noha - Aegopodium podagraria
Bršlice kozí noha je asi 100 cm vysoká vytrvalá rostlina z čeledi Apiaceae. Okolíky se skládají z 15 až 25 okolíčků.

Jedná se o tzv. eurosibiřský druh, který se hojně vyskytuje na vlhkých místech v lužních lesích a na stinných ruderálních stanovištích. Místy vytváří i souvislé porosty. Na obdělávané půdy roste jako plevelná rostlina.

Kvete od května do září.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
cz
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
cz
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
Jan Kolman: Bršlice kozí noha patří k nejúpornějším a nejagresivnějším plevelům. Pokud se  jí chceme na záhonu nebo pozemku zbavit, je třeba trpělivosti a důslednosti, to znamená odstranit do hloubky aspoň 30 cm i ty nejmenší kousky jejích oddenků. Uvádí se, že dokáže vyrašit i z kousku oddenku dlouhého 1 cm, je-li na něm pupen.
  Je-li záhon hodně prorostlý jejími oddenky, doporučuje se při rytí rycími vidlemi protřásat jednotlivé záběry rýče a oddenky pečlivě vybírat nebo po zrytí a odstranění největších kusů oddenků zeminu prosít na sítu s velikostí ok 5x5 mm.
Jedná-li se o zkultivování větší plochy, kterou chceme zorat, použijeme k vybrání oddenků brány. V každém případě se vyplatí i po pečlivém vyčištění počkat s osevem nebo sázením aspoň 10 nebo 14 dní - během této doby vyklíčí úlomky oddenků bršlice, ty se zlikvidují snadněji, neboť jsou to drobné rostlinky, oslabené předchozí kultivací.
  Je samozřejmé, že je třeba zabránit proniknutí oddenků bršlice z okolních záhonů nebo od sousedů.

Druhou možností, jak bršlici zlikvidovat, je použití herbicidů, např. ROUNDUPU. Protože bršlice patří mezi plevele, nejodolnější vůči herbicidům, je třeba použít koncentraci aspoň 3 - 4%, t.j. 30 - 40 ml Roundupu na 1 l vody. Rostliny musí mít dostatečně vyvinuté nadzemní části, aby roztok herbicidu měl na čem ulpívat. Používají se postřikovače s jemným rozprašovačem - tím se šetří roztok a jemné kapičky lépe obalují povrch rostlin. K použití herbicidů zvolíme bezvětrný den, s perspektivou stálejšího počasí - po postřiku by nemělo aspoň 5 hodin pršet, aby se roztok nespláchl a mohl proniknout do rostlinných pletiv.

Protože k úplné likvidaci vytrvalých plevelů, tedy i bršlice herbicidy je třeba nejméně 10 - 14 dní, je třeba s dalšími kultivačními pracemi začít až po této době. I zde se vyplatí co nejdokonalejší odstraňování i malých, přežívajících rostlinek bršlice - ušetříme si tak práci do budoucna. Záleží jen na nás, dáme-li přednost pomalejšímu mechanickému, ale čistšímu způsobu nebo sice rychlejšímu a méně pracnému, ale nákladnějšímu a neekologickému chemickému postupu.
Editoval wochozsky (07.02. 2014 18:45:10)
Další informace v článcích o rostlinách
Aegopodium podagraria - bršlice kozí noha Aegopodium podagraria - bršlice kozí noha
Plevel měsíce května: bršlice kozí noha Nezvyklý název kozí noha je odvozen od tvaru listů; jeho latinská podoba Aegopodium pochází z řečtiny: aix, aigos = koza, podion = nožka …