Gabriela08: Zdravim tak nějake kontakty už mam i něco slibene s roubu i ovoce s Katalonskeho špendliku jenom jestli by někdo poradil nebo jestli ma někdo zkušenosti na jakou podnož je idealni naroubovat rouby Katalonskeho  špendliku  mam podnož pod stromy myrobalán a na nich tipala /japonske švestky/velkoplodá domácí/durancie/mirabelka /top state  /potom pravokořenne odkopky trnka domaci karlatka/špendlik žlutý/durancie/Hornacka durancie/trnka  male kulate plody modre velmi sladka plod v průměru do dvou cm a nebo je lepší vypěstovat s pecky děkuji za rady
Jan Kolman: Katalonský špendlík sice neznám, ale na Váš dotaz ohledně nejvhodnější podnože mohu sdělit obecně toto :
Jelikož se jedná o nějakou odrůdu slívy, vhodnou podnoží je buď semenáč švestky domácí nebo semenáč myrobalánu. Je samozřejmě možné použít i švestkové odkopky, ale jakožto rostliny získané vegetativní cestou, mají zvýšenou tendenci opět k tvorbě odkopků. K nežádoucímu obrůstání má ale tendenci i myrobalán - znám případ, kdy mandloň trojlaločná ( růžově kvetoucí plnokvětá mandloň ), naroubovaná na myrobalánu, byla zcela zlikvidována ( udušena ) výhony, vyrůstajícími z kmínku odnože, které nikdo neodstraňoval. Je tedy nutné podnož hlídat a eventuální obrosty včas odstraňovat.
V žádném případě nedoporučuji použít jako podnož trnku nebo t.zv. "karlátka". Trnka i karlátka časem tvoří množství podzemních výběžků, které by Vám zaplevelily pozemek.
  Máte-li k dispozici pravou durancii, můžete ji rovněž použít.