YOS: Cedrát - Citrus medica 'Diamante'
Čeleď: Rutaceae
Exotický keř s citrusovými plody.

Kandovaná kůra tohoto exotického ovoce se prodává pod názvem 'SUKADE'. Můžeme ji jen tak mlsat, nebo použít při pečení místo kandovaného ovoce nebo rozinek.
Editoval YOS (02.07. 2014 23:28:22)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Sukade, kandovaná kůra citrusu Cedrát (Citrus medica Diamante)
Sukade, kandovaná kůra citrusu Cedrát (Citrus medica Diamante)
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Cedrát "Buddhova ruka" - Citrus medica 'Digitata'
Synonyma: Citrus medica 'Fingered[/sb]', Citrus medica var. [sb]digitata, Citrus medica var. sarcodactylis
Čeleď: Rutaceae - routovité
Rod: Citrus - citroník
Místo: Botanická zahrada Liberec

Cedrát "Buddhova ruka" je neobvykle tvarovaná odrůda, jejíž plody je rozdělena do prstů, připomínající lidskou ruku. V japonštině se nazývá bushukan (ブッシュカン).
cz
Cedrát Budhova ruka (Citrus medica Digitata)
Cedrát Budhova ruka (Citrus medica Digitata)
cz
Cedrát Budhova ruka - plod (Citrus medica Digitata)
Cedrát Budhova ruka - plod (Citrus medica Digitata)
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Cedrát (Citrus medica) je druh citrusů z čeledi routovitých (Rutaceae). Názvem „cedrát“ označujeme rostlinu a současně i její plod. Pochází z oblasti Blízkého Východu, odkud se rozšířil do subtropů i tropů Starého i Nového světa severní polokoule. Plody se používají v potravinářství, kosmetice i k rituálním účelům. Patří do stejného rodu jako citron a jeho název se také odvozuje od latinského slova citrus.

Cedráty jsou stálezelené trnité keře, častěji však stromy dorůstající do výše až 4 m. Jsou to rostliny jednodomé a vytvářejí oboupohlavé květy, bývají většinou samosprašné. Květy velké asi 4 cm se vytvářejí obvykle na jednoletém dřevě. Vyrůstají ve skupinách, silně voní a opyluje je hmyz. Sladké odrůdy mají výhony zelené a květy bílé, kyselé mají výhony i poupata zbarvená do fialová. Kvetení se opakuje i třikrát ročně, takže na kvetoucím stromě lze vidět malé i zralé plody.

Listy jsou veliké, někdy až 20 cm dlouhé, kožovité, hladké, tmavozelené barvy na vrchní straně a světlezelené na spodní, tupě pilovité, listové řapíky jsou asi 1 cm dlouhé, bez křidélek. Mají olejnaté žlázy, který při rozemnutí listu vydávají silnou citrónovou vůní. Cedráty koření velice hluboko, jeho hlavní kořen sahá až do hloubky cca 2 m. Jsou to rostliny citlivé na chlad, teploty těsně pod bodem mazu je poškozují. Cedráty se dobře kříží s jinými druhy, vzniká mnoho kultivarů.
Cedráty plody dorůstají do velikosti až 20 cm, bývají oválné, hladké neb vrásčité a někdy i bizarního tvaru, zvláště u hybridů. Zralé bývají barvy žluté, u některých kultivarů oranžové. Plod tvoří:
Perikarp (oplodí, kůra) je těžko loupatelný a skládá se ze dvou vrstev:
Exokarp (flavedo, vnější vrstva kůry) je protkaný olejovými žlázami, které obsahují aromatický olej.
Mezokarp (albedo, vnitřní vrstva kůry) je pevné bílé pletivo těsně spojené s exokarpem, představuje až 70 % obsahu plodu.
Endokarp (dužina) je vytvořena segmenty potaženými blánou. Obsahuje cukry, pektin, vlákninu, vitamín C a semena.
Významným znakem cedrátu (stejně jako mnoha dalších citrusů) je polyembryonie semen, kdy z jednoho semene může vyklíčit několik rostlinek. Jedno embryo vzniká splynutím samčí a samičí pohlavní buňky, ostatní embrya jsou nucelárního původu, což znamená, že vznikají nepohlavní cestou ze zvláštního pletiva a mají tudíž stejný genetický základ, jako mateřská rostlina.

Zdroj Wikipedie

Dlaší názvy: citroník cedrát, citroník lékařský, citroník obecný