facebook: Čím to je, že mě vloni nevzešly ze semen různé dřeviny, kde jsem udělala chybu,jak se mají správně vysazovat ,jedle, cedry a je toho spoustu a co je pravdy na tom, že by se měly dát na chvíli i do mrazáku ty semena,namočit, to ano! Děkuji IK

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
janko39: Nevzcházení semen dřevin může mít několik příčin. Jednou možností je malá klíčivost - např. semena javoru dlanitolistého (Acer palmatum) mívají klíčivost jen 20-25%. Semena některých dřevin nesnášejí skladování v suchu - vysycháním se u nich prodlužuje doba vyklíčení a často vzcházejí až druhým, nebo třetím rokem. Ale i úplně čerstvá semena klíčí až 2.-3.rokem - mohou za to vlastnosti osemení,nebo obsah t. zv. inhibičních regulátorů růstu. V prvním případě zdřevnatělé buňky osemení (slupky,nebo pecky) znemožňují prostup vody k zárodku. V druhém případě znemožňuje vyklíčení obsah zábranných(inhibičních) látek,které se musejí nejdříve odbourat,aby semeno mohlo vyklíčit. Jsou přítomny často již v dužnině plodů, kde brání semenům,aby nevyklíčila předčasně. Je proto třeba použít u mnohých druhů semen dřevin různé způsoby předseťové přípravy semen - jedním z nich je stratifikace - promíchání,nebo proložení semen vlhkým, čistým, nejlépe říčním pískem ve vhodných nádobách a uložení při teplotě 3-8°C - malá množství semen možno uložit v chladničce. Je třeba sledovat,aby semena nevyschla,nebo nezplesnivěla a především,aby semena nezačala klíčit už ve stratifikační nádobě - pak je třeba je neprodleně vyset - u naklíčených semen se mohou  klíčky polámat a můžeme tak přijít o cenná semena.
  Dalšími způsoby předseťové přípravy semen je namáčení ve vodě o vyšší teplotě(např.u semen bobovitých dřevin), obrušování tvrdého osemení, aby k zárodkům semen snáze pronikla voda plus další způsoby,které bývají popsány u jednotlivých druhů.
  Někdy stačí obrnit se trpělivostí - nevyklíčí-li semena v prvním roce,je třeba mít místo výsevu dobře označené,udržovat je přiměřeně vlhké a bez plevelů a čekat,že v následujícím roce snad vyklíčí.
  Semena cedrů se nejlépe uchovávají v šiškách,před výsevem se šišky na 48 hodin namočí do vlažné vody,aby se semena mohla ze šišek vydobýt. Semena se po pročištění ihned vysévají. Semena jedlí se nechávají v březnu 24 hod.nabobtnat a při teplotě 4-5° se udržují stále vlhká,až do naklíčení přibližně v květnu. Pak se vysejí na záhon a zasypou 1 cm vrstvičkou lehké zeminy. Vzácnější druhy a malá množství se vysjí do misek,nebo truhlíků. Při výsevu ve skleníku je třeba výsevy chránit proti plísním postřikem např .FUNDAZOLEM.
Ilona S.: Dobrý den, když už tu jde tahle řeč, napadlo mě zeptat se, jak je to s jinany. Sebrala jsem si několik semen, dá se vůbec zařídit, aby se nějaké semeno ujalo? Jaké bych mu měla připravit podmínky? Celkem by mě to zajímalo, děkuji.
Zofie: Mně hrozně překvapilo, jak snadno vyklíčí smrk stříbrný. Před asi třemi / čtyřmi roky jsme dětem koupili truhlíky, aby si v nich dělali "zahrádky". Jednou do jednoho z nich zapíchli šišku a o pár měsíců později jsme nevěřili svm očím, když začala rostlinka vylézat nad povrch zeminy. Máme od té doby aspoň každý rok miniaturní vánoční stromeček, jsem zvědavá, jak vysoký v truhlíku vyroste.
Editoval Zofie (29.12. 2011 22:55:13)
Jan Kolman: Pro Ilonu S : Cituji z nejnovější "chytré" knihy : Rozmnožování okrasných stromů a keřů, autor Vilém Walter, vydané nakl. Brázda 2011.

"Klíčivá semena sklízíme v říjnu až prosinci z těch samičích stromů, kde nablízku stojí také strom samčí - izolované samičí stromy plodí jen neklíčivá semena. Klíčivost je velmi rozdílná - u včas sklizených až 85%.

Plody ihned po sklizni stratifikujeme, uložíme v bezmrazé místnosti a vyséváme až druhé jaro po sklizni. K výsevu vybereme semena z písku a máčíme je několik hodin v horké vodě, až semenný obal dostane trhliny. Pak semena naklademe do pařeniště, kde pozvolna vyklíčí. Po roce semenáčky přeškolkujeme na záhony nebo je nahrnkujeme".
Tolik citát. Nepíše se tam nic o odstranění oplodí ze semen -  je snad samozřejmé, že se stratifikují jen samotná očištěná semena.
Martina Hájková: Dotaz: Dobrý den, koupila jsem si semena cypřišek lawsonův a tisovec, potřebovala bych prosím poradit, jak je správně vyset a za jak dlouho z nich budou alespoň malé rostlinky a za jak dlouho je pak můžu dát na zahradu.

Odpověď: Semena můžete vyset do květináčů, zasypte lehce substrátem a přimačkněte, zálivka lehká a pravidelná. Uchovávejte je na vnitřním stanovišti s teplotami okolo 18-20oC. Klíčivost jehličnanů je velmi dlouhá, až 3 měsíce i více, tak to nevzdávejte, kdyby se vám zdálo, že se dlouho v květináčích nic neděje. Ven je pak přesaďte, až budou velké 20-30 cm.


Chamaecyparis lawsoniana - cypřišek Lawsonův - semena

Chamaecyparis lawsoniana - cypřišek Lawsonův - semena

Chamaecyparis lawsoniana - cypřišek Lawsonův

Chamaecyparis lawsoniana - cypřišek Lawsonův


Zdroj: Zahradní rádce Martiny Hájkové, Marigreen s.r.o.
Další informace v článcích o rostlinách
Jehličnany: Pinus - borovice Jehličnany - jehličnany v systematice rostlin
Rostlinnou říši dělíme velmi zjednodušeně na rostliny nahosemenné (Pinophyta) a krytosemenné (Magnoliophyta). Jehličnany patří k rostlinám nahosemenným. Jejich původ je prastarý. Spolu s kapraďorosty, plavuněmi a přesličkami se na Zemi vyvíjely už koncem prvohor …
Jehličnany Jehličnany
Kapesní atlas Kniha nabízí velký výběr – jedle, smrky, modříny, borovice, jalovce, tisy, jinany, sekvoje, cypřišky, zeravy, jedlovce, wolémie a další …
Euromedia Group k.s. | 04.04. 2012
Zakrslé jehličnany (PROVOBIS) Zakrslé jehličnany
Stálezelené jehličnany tvoří ozdobu zahrady zejména v zimním období. Díky mnoha zakrslým druhům a kultivarům se ze svěží zeleně (ale i sivé modři či žluti) může těšit také balkon nebo terasa …
PRO VOBIS, s.r.o. | 20.02. 2012
Jehličnany Jehličnany nesmí uschnout
Když na jaře začnou žloutnout jehličnany, zvláště zeravy a jalovce, většina z nás to přičítá silným mrazům. Tyto dřeviny však mrazům podlehnou málokdy, většinou jde o důsledek vláhového deficitu …
Garten.cz | 24.11. 2001
Jehličnany v nádobách (PPH) Jehličnany v nádobách
Už to tak chodí, že čím více moderních prvků vstupuje do naších životů, tím větší bývá touha vnést do našich domovů kousek nespoutané a divoké horské přírody. Možná, že se za ní sami během léta vypravíme, ale samozřejmě existuje dostatek možností …
Borovice kleč zůstává hustá, když je u ní  každoročně prováděn řez po polovině léta. (FISKARS) Řez dřevin - jehličnany
Jehličnany mají mírně odlišný biorytmus, než opadavé stromy a keře. Živé větvě jehličnanů lze prořezávat uprostřed léta od července do srpna, ale také v předjaří od února do dubna. Odumřelé větve lze odstraňovat kdykoli v průběhu roku …